Bramka VOIP Linksys SPA2102 + Dlink DIR-300 jak podłaczyć

Kolega ma Bramke VOIP Linksys SPA2102 tak z tyłu wygląda:

images?q=tbn:ANd9GcS0nne09MNCMWArpo5BS-JIw3NZeZNbOgwT-2vSFGNKOTrqvWIf&t=1

I on ma tak ja na tym rysunku: installspa2102.jpg

Telefon ma podłączony pod pierwsze gniazdo od lewej strony, a gniazdo pierwsze od prawej Internet ma podłączony kabel od Neta, a gniazdo ETHERNET to kabel który idzie do kompa do sieciówki.

A ja mam routera D-Linka DIR-300 i chce mu go sprzedać i problem jest w tym jak go mam podłączyć :?: żeby miał neta przez Wi-Fi :?:

Coś ustawiłem wpisałem ręcznie te IP i telefon Monte widział Wi-Fi ale nie mógł się połączyć jak i komp.

A chcę ustawić jak tu tylko że Net przez kabel i Routera:

installspa2102_router.jpg

DIR-300

fed2f8878fbeaae1f7da0c1c661abfb6.jpg

P.S ja mam neta w sieci TOYA i mam Scientific Atlanta EPC2100R2 I podłączam DIR-300 bez problemu do tego Modemu.

f_65197162-a622a0d1.jpeg

Najwygodniej będzie połączyć bramkę i router w jedną sieć:

  1. Bramka pewnie jest już skonfigurowana tak, żeby udostępniać neta i VOIP.

  2. Sprawdź WEWNĘTRZNY IP bramki (będzie to np. 192.168.0.1).

  3. Ustaw ruterowi ręcznie WEWNĘTRZNY IP, tak, żeby miał ten sam prefix (początek) adresu IP, jak bramka (np. 192.168.0.2).

  4. Wyłącz na routerze serwer DHCP. Ustawienia WAN są zupełnie nieistotne.

  5. Połącz gniazdo ETHERNET bramki z jednym z gniazd ETHERNET routera. Nie używaj wogóle gniazda INTERNET routera.

  6. Przełącz komputer znajomego do jednego z wolnych gniazd ETHERNET routera.

Dzięki temu będziesz mógł bez kombinacji konfigurować sobie oba urządzenia.

Jest też opcja druga, z podwójnym NATowaniem, ale wymaga bardziej wnikliwej konfiguracji. Wtedy łączysz port INTERNET routera z ETHERNET bramki. Na routerze ustawiasz na WANie klienta DHCP, a na LANie serwer DHCP. Router musi mieć inny prefix wewnętrznego adresu IP (np. jeśli bramka ma 192.168.0.1; to router po stronie LANu może mieć 192.168.99.1).

Powodzenia w łączeniu. :slight_smile:

Ale trochę roboty będzie, ja to sprawdzę i zobaczę czy mi to będzie działać.

A jak robiłem to co pisałem w poście ze Net nie robi, to serwis neta opisał: Ze w chwili obecnej sprzęt jest widoczny w sieci, proszę o skonfigurowanie router.