"brud", skupiska pikseli które ciągle się pojawiają

Witam,

Zrobiłem zdjęcie komórką pewnego szablonu, wrzuciłem na dysk i zacząłem obróbkę (wyrównanie linii, usunięte cieni itd).

Jestem totalnym amatorem, mam Jasc Paint Shop Pro,ale nie bardzo potrafię się nim posługiwać, używam go tylko do bardzo dokładnego ustawienia szablonu na drukarce. Dlatego wszystkie prace wykonałem pod paintem a drukowanie zamierzałem wykonać pod paint shop pro.

Niestety, na obrazku (zaznaczone na czerwono) pojawiają się dziwne skupiska pikseli, które później wychodzą po wydrukowaniu jak brud co jest irytujące bo takich śladów akurat w tym przypadku - na szablonie być nie powinno.

Przykładowe zdjęcie:

image1se.jpg

Plik zapisywałem jako tiff, z opcją LZW, ale było tak samo.

Co robić?

Pozdrawiam,

Ten “brud” to masz na myśli te szare piksele dookoła czarnych kształtów? Ta przerywana linia to też ten “brud”? To wygląda jak efekt kompresji JPG . Najlepiej zapisz do BMP z Painta - nie powinno tego być.

A w Paincie btw. można w ogóle wybierać opcje dla TIFF ?

Dzięki za info.

Miałem na myśli skupiska, przykładowo zaznaczone w czerwonej obwódce.

Tiff jest dostępny w programie paint, ale już np. przy zapisywaniu, BMP nie jest dostępny w Paint shop pro :/.

Zapisanie w pliku BMP, skutecznie pomogło :-).

Teraz plik zajmuje 3,5 mega, nawiasem obawiałem się, że będzie więcej.

Pozdrawiam :slight_smile:

Tak, tylko że TIFF może się opierać na kompresji stratnej lub bezstratnej albo w ogóle nie być kompresowany. Widocznie w Paint jest kompresja stratna, stąd ten “brud”. Z BMP nie ma takiego “wyboru”.

Dzięki za pomoc :slight_smile:

polecam też format *.png :smiley: