Brzęczący dysk :/

Siemka przed chwilom usłyszałem ze jak mój dysk coś robi to jest taki dźwiek jakby jaakś blaszka w nim latała :confused: sprawdziłem czy moze coś na nim nie ma albo śrubka jakaś nei lata ale nie :confused: co mam zrobić?? Coś sie spuje już w nim czy coś?? prosze o pomoc

Bardzo prawdopodobe że twój dysk zaczoł “chrupać” jak wiele starszych lub mocno eksploatowanych dysków. Jeśli jest na gwarancji to można spróbować go zareklamować.

Warto wykonać też takie czynności jak:

  1. Defragmentacja

  2. Żywotność dysku zwiększysz zmniejszajac jego temperature np. schładzajac go wentylatorem

  3. Sprawdzić dysk na obecność “bad sektorwów”

Widocznie trochę się już zużył. Najprostszym domowym sposobem można go wyciszyć kładąc go na gąbke, jednakże musisz mu zapewnić dobre chłodzenie, ponieważ będzie się strasznie grzał.

Albo zainwestuj w profesjonalne rozwiązania

http://www.4max.com.pl/produkt.asp?g=43&gg=18&id=522

ja chyba jednak zainwestuje w nowy dysk xD

bo moja 120 jest tuz jak dla mnei troch za mała :stuck_out_tongue: a i mam pytanie ?? czy jak sobie kupie nowy dysk to da sie skopiować zawartość całego mojego starego dysku na nowy ??

Na początek dokręć śrubki któymi jest mocowany.

Dalej to samo to odkręć go i zoabcz czy po położeniu na dole obudowy nadal będzie to samo.

Jeśli nadal to samo to dysk może okazywać “zmęczenie” 9stary jest ten dysk?)

Sprawdź co pokazuje S.M.A.R.T

Tak da się :wink:

PATOlog podłączasz i kopiujesz. Cała filozofia :slight_smile:

e to spoko jak sie skopiować da :stuck_out_tongue: a ten smart to co to za progs ??

no dysk mi tak dziwnie brzęcy jak cos mieli normalnie cicho jest.

No chyba jednak serjo zainwestuje w jakomś 500 :stuck_out_tongue:

a mój dysku ma koło 2,5 roku 120 maxtora :stuck_out_tongue:

A tego dziada bede uzywał jako dodatkowego :stuck_out_tongue:

a i jeszcze pytanie czy jak będom 2 dyski podlączone to da sie wyłączyc jeden i wlączyń go jak bedzie potszebny ?? chodzi mi zeby cały czas nie pracował tylko ze jak coś to go sie włączy

Tak ale potrzebna jest kieszeń żębyś nie musiał podpinać dysk za każdym razem jak jest potrzebny :wink:

http://www.i-slownik.pl/1,1336,s,m,a,r,t,.html

kieszeń z odcięciem zasilania w zamku (kluczykiem)

Aczemu chcesz odłaczać ten jeden dysk? Na jednym instalujsz winde (szybszym) a drugi do magazynowania danych i swap’a.

a jak tego smarta uzywać ??

a bo chce na tym dużym mieć wszystko a na małym obrazy płyt i instalki

pozatym ten stary 120 gb jest głosny a teraz to jeszcze coś w nim lata :stuck_out_tongue: to po co mi taki :stuck_out_tongue: a jaki byźcie mi polecili dysk 300 do 500 gb ??

Bo ja na dyskach tosie za bardzo nie znam :stuck_out_tongue: i żeby nie kosztował 5000 :stuck_out_tongue:

Z programu diagnostycznego np. Everest.

Ile masz kasy na ten dysk? Dysk na ATA czy SATA?

wonałbym ata bo mam fajne taśmy :mrgreen: a ja wiem więcej jak 500 od matki nei wyciągne :stuck_out_tongue: z 300 gb by sie przydał

A się spytam czy dysk “chrupocze” podczas spoczynku, czy jak czyta/zapisuje jakieś dane? Bo jeżeli to drugie to w sumie normalna rzecz, talerze się przesuwają i taki dźwięk :wink:

a co do dysku to samsung.

A może utworzyłbyś macierz RAID? większa wydajność

Ale SATA jest wygodniejsze :P. Co do RAID’u to to PATOlog chce kupić inny dysk a tego chyba się pozbyć. A ten dysk to nie ma czasem 3 lat gwrancji? Jeśli masz o niego jakieś zastrzeżenia to mozesz chyba zareklamować (sprawdź tą gwarancje).

mogą byc to oznaki psucia się dysku :slight_smile: jak najszyciej zarchiwizuj ważne dane i jesli masz gwarancje to zareklamuj

ja tam wole ata :slight_smile: wygodna jest :slight_smile: nie wiem ile on ma gwarancji :stuck_out_tongue: poszukam w papierach :slight_smile: a co do chrupania to jak nic nei robi co cicho a jak cos zapisuje albo cos to jest dźwięk jakby jakaś blaszka latała w środku albo jakby jakieś srubki na nim leżały. Wogóle jak cos robi to głośny jet :stuck_out_tongue: nie polecam maxtora :stuck_out_tongue:

Jakiś dziwny jesteś, ja gdybym miał zamiar kupić dysk to wziąłbym na sata bo byłby szybszy niz na ata. A ty sugerujesz się wyglądem tasm. :o

Szybszy? Czym się sugerujesz że tak sądzisz. Wydajnośc jast taka sama, ograniczona architektórą dysku. Poporstu jest wygodniejsza (brak zabawy ze zworkami, wąskie kable itp.).

PATOlog podczas zapisu, odczytu to normalne że dysk zachwouje się głośniej.