BSOD i Reallocated Sector Count

(Xwilczur) #1

Witam.

Dziś pobierając Dote komputer dostał BSOD 1045, sprawdziłem dysk HDTune i oto co pokazał:

post-165802-0-31643600-1408573920_thumb.

Komputer działa normalnie aż do próby pobrania Doty, w pewnym momencie zawiesza się i trzeba restartować.

Zrobiłem reinstall Steam ale nic to nie dało, przy innych pobieraniach (np. z przeglądarki) wszystko jest ok.

Czy można coś z tym zrobić i czy ten BadSector oznacza, że niedługo dysk padnie?

(S3BA_) #2

1153 bady. Zgrywaj dane i kupuj nowy dysk a stary do kosza.

(hirem) #3

Tak jak kolega wyżej. Jedynie mogę dodać że HDTune i czerwone pole przy parametrze realokowanych sektorów. Jest adekwatne do sytuacji i program się nie myli. Atrybuty realokowanych sektorów są poniżej progu producenta dysku. Ilość realokowanych ponad 1000 raczej oznacza że będzie rosło. I prędzej czy później zapasowe sektory się skończą. Smart aktualnie wykazuje 6 badów w użyciu przy C5. Co nie jest dobre dla danych jeśli znajdują się na tych uszkodzonych sektorach. Jak i plików systemowych na nich ewentualnie występujących. Mogące skutkować niestabilnością systemu z BSOD włącznie. To że są problemy tylko w niektórych sytuacjach masz szczęście że masz jeszcze możliwość z kopiować dane. Raczej problem będzie się rozszerzał w wyniku pogarszającego stanu dysku. Nikt ci nie powie ile jeszcze dysk pochodzi z dostępem do danych czy coraz szerszym problemem działaniu systemu.

(Xwilczur) #4

Tylko HDTune pokazuje mi takie wartości:

Standard: ATA/ATAPI-8 - SATA II
Supported: UDMA Mode 6 (Ultra ATA/133)
Active: UDMA Mode 6 (Ultra ATA/133)

Pytanie czy każdy dysk SATA będzie działał na tej przejściówce?

(Dimatheus) #5

Hej,

A o jakiej przejściówce piszesz? Według wskazań po prostu kontroler na płycie głównej działa w trybie natywnym, czyli dysk jest wykrywany jako działający na złączu ATA, a nie SATA - z pewnością był problem z instalacją systemu i stąd taka zmiana.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Xwilczur) #6

Ok. Mój błąd, dysk jest na złączu SATA ale nie wiem czemu wykrywa go jako ATA.

Jeszcze jedno pytanie, czy używanie programu EaseUS Partition Master mogło spowodować namnożenie się BadSectorów?

(Dimatheus) #7

Hej,

Już pisałem - w BIOS'ie kontroler przestawiony jest na pracę w trybie natywnym.

Nie sądzę, by tak miało być.

Pozdrawiam,

Dimatheus