BSoD "IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL"(0x0000000a). Jak naprawić?


(Marcelsuder) #1

Witam!

 

Po długiej przerwie spowodowanej brakiem możliwości wejścia na to forum wreszcie coś napiszę.

Mianowicie, od jakiegoś czasu wyskakuje mi właśnie taki BSoD. Czytałem o nim trochę. Jest on związany z jakimś uszczerbkiem na zdrowiu pamięci RAM. BSoD wyskoczył mi raz. Na wcześniejszej kości(Samsunga) wyskoczył ten BSoD parę razy, ale się nie dziwię bo miała ona 12 errorów. Zamieniłem kość, no i przeinstalowałem system(dla pewności). Bach! BSoD. Ten BSoD "IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL" nie jest pierwszy. Dwa wcześniejsze były spowodowane kernelem nVidi. Na chwilę obecną mam dwie kości: Kingston 1GB, i GoodRam 1GB. Obie kości w trybie Dual-Channel sprawdzałem Memtestem. Sprawdzałem też pojedynczo. Zero errorów. Narzędzie do diagnostyki ramu Windows coś wykryło, tylko nie wiem co. Moje pytanie jest takie: czemu BSoD się pojawił, skoro nie ma errorów? 

 

Pozdrawiam 

TygrysPL


(drunkula) #2

Czy oprócz błędu stop podane są również parametry w nawiasie?

Pliki .dmp są tworzone? przepuść przez windbg - podpowie Ci jakie sterowniki / biblioteki się krzaczą.


(Marcelsuder) #3

@drunkula Jeżeli to ma znaczenie, to grając w The Forest wywala mi czasami Runtime Errory. Ale myślę że ten jest szczególny: mono.dll caused an Access Violation (0xc0000005). Czytałem że 0xc0000005 to też coś z Ramem. Instalowałem update wszystkiego. Runtime dalej wywala. Zaraz sprawdzę tym Windbg.

 

_________

 

Dobra ogarnąłem. Tutaj to co wykazał Windbg: http://wklej.to/T1JXx

Wygląda na to że coś z ntkrnlpa.exe się dzieje, bo pamięć Ram odpada…


(drunkula) #4

Czekaj, czekaj… błąd 0xc0000005 wywołany przez mono.dll to zupełnie coś innego niż kod błedu przy BSOD. Jeżeli problemy występują tylko podczas tej gry (i zdarza Ci się robić na kompie również coś innego), to chyba na tym należałoby się skupić: przeinstalować oprogramowanie i ew. dodatkowe aplikacje z których korzysta (mono.dll jest używane w środowisku unity).

 

Windbg wcale nie ogarnięte ;-) 

  1. Sciągasz i instalujesz program windbg ze strony microsoftu

  2. Wskazujesz w menu plik symboli: http://msdl.microsof…ownload/symbols (to nie strona, masz to wskazać w menu FIle->symbols-cośtam):

2a. Czekasz aż zniknie kontrolka “BUSY” w dolnym lewym rogu

  1. Ładujesz jako crash dump plik ze zrzutem pamięci, w Twoim przypadku  C:\Windows\Minidump\120114-14492-01.dmp

3a. Czekasz aż zniknie kontrolka “BUSY” w dolnym lewym rogu

  1. Wydajesz komendę

!analyze -v [enter]

 

Dopiero wtedy poda “ciekawe” szczegóły, zapewne związane z ntkrnlpa.exe, tyle że duuużo więcej info - może powie że to właśnie wspomniane mono.dll doprowadziło do crashu.

 

Czemu RAM odpada? skoro :

… w sumie sam prędzej zaufałbym memtestowi, ale skoro “coś” wykryło, to też może być istotne - jeżeli uwalony jest np. sterownik płyty głównej, kontrolera pamięci itp, to błedy będą występować tylko w WIndows, a nie w memtest.


(Marcelsuder) #5

To co pokazał mi Windbg: http://wklej.to/eOaSr

Może trzeba by było zainstalować sterowniki do chipsetu itp.? 

Tego się spodziewałem: IMAGE_NAME:  memory_corruption

 

Ja o mono.dll nic nie zauważyłem :frowning:

 

Runtime coraz częściej wyskakuje… Coraz ciekawiej się robi :stuck_out_tongue:


(drunkula) #6

To co masz po “STACK TEXT” to wątki które były aktywne bezpośrednio przed crashem (najnowszy na górze)… i tak:

KiTrap0E - o tym można przeczytać pod adresem http://j00ru.vexillium.org/blog/21_05_13/kitrap0e.html , m.in. :

 

…czyli faktycznie ciekawie. Reszta to adresowanie pamięci, więc coś jest na temacie. Tak jak pisałem wczoraj - skoro w memtest było ok, a w Windows nie, to OS jest pierwszym podejrzanym. O ile to nie sama “The Forest” wywołuje kod prowadzący do błędu, to można jeszcze trochę powalczyć: Czy poza grą też są BSOD’y, czy “tylko” błedy runtime? W jakich sytuacjach?

 

Przy tych dwóch GB ramu, zakłądam że to nie jest nowy sprzęt, więc możliwe że płyta główna lub procek wysiada, ale zanim skarzesz sprzęt na złomowanie - posprawdzaj sterowniki: Jeżeli dostałeś płytki ze sprzętem, to zacznij od nich, jeżeli nie a to laptop - na stronie producenta, jeżeli PC - u dostawców poszczególnych części. Cuda-na-kiju typu driver boosted/mechanic/magic sugerowałbym raczej odpuścić. Dobieraj do właściwej generacji OS i architektury.

 

 

Czyżby fascynacja troubleshootingiem się budziła? :stuck_out_tongue:


(Marcelsuder) #7

Komp ma 7 lat… Także nie zdziwiłbym się, że to procesor lub płyta główna siada… Może jednak to sterowniki lub coś takiego? Reinstal Windowsa? Mogę też darmowego Win 8 spróbować zainstalować. Za niedługo kupuję nowe część do kompa czyli: płyta główna, ramy, procek i grafa. 


(mrFreeze) #8

Zasilacz model i marka, screen z HDTune zakładka Health. W czasie gry wywala Bsody czy też na pulpicie? Jak w czasie grania to screne z HWINFO z zakładki Sensors. Jak na pulpicie uruchom w trybie awaryjnym i zobacz zachowanie komputera.

 

http://www.hdtune.com/files/hdtunepro_550_trial.exe

http://www.hwinfo.com/files/hw32_448.exe


(Marcelsuder) #9

@mrFreeze ale bez przesady. BSoD wyskoczył dzień, albo dwa chyba po instalacji systemu. W jedynej grze czyli The Forest wyskakuje Runtime Error. W CS:GO wyskoczył BSoD ale to było coś z kernelem nVidi. Zaraz wrzucę to wszystko.

 

Na zasilaczu tyle wyczytałem: NTT System R881955

 

Screeny: 

HDtune: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/de584424b2182926.html

HWiNFO Sensors only: 

1:http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2020918cbd1c792c.html

2:http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/30b0b1434893179f.html


(mrFreeze) #10

Dysk wręcz fenomenalnie wygląda po prawie 25tys godzin pracy. Temperatura GPU ciut wysoka jak na idle sprawdź jeszcze temperatury w stresie. Jak będą się pojawiać bsody to napisz póki co nie widzę nic niepokojącego. Wrzuć jeszcze zdjęcie tego zasilacza.


(Marcelsuder) #11

@mrFreeze chodzi ci o zdjęcie w obudowie ? 


(mrFreeze) #12

Tak wystarczy w obudowie gdzie widać naklejkę na nim.


(Marcelsuder) #13

Aha sorki zrobiłem błąd zasilacz nazywa się POWERFOX 400W PF-400PPC

 

HWiNFO Sensors only stres:

1: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/19f1a8f38ca4e2c2.html

2: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ca37a66e1d63716f.html


(mrFreeze) #14

Wg mnie zasilacz raczej cieniutki proponowałbym wymianę na jakiegoś Korsarza np. http://www.morele.net/zasilacz-corsair-vs-series-450w-80plus-120mm-fan-cp-9020096-eu-649091/

 

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

 

Te temp. są w stresie no niemożliwe jak się niczym nie różnią od idle.


(Marcelsuder) #15

No ale miałem Foresta włączonego a przy nim komp dosłownie wariuje… Wszystko oprócz niego mi ścina…

 

Zdjęcia zasilacza:

1: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d54526c67cc9de5e.html

2: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/667c9f82639c8714.html

 

Zasilacz mi takich rzeczy jak wyłączanie kompa itp. nigdy nie odwalał. 7 lat ma i do tej pory pracuje jak trzeba :stuck_out_tongue: (chyba)

 

 

Po dzisiejszej aktualizacji The Forest runtime na razie nie wyskakuje. 

 

Ha! Za wcześnie się cieszyłem… znowu “mono.dll caused an Access Violation (0xc0000005)”. Pewnie teraz będzie Runtime wyskakiwał :frowning:

 

Aaa przeliczyłem się. Runtime nie wyskakuje. Raz tylko ten Access Violation wyskoczył. Teraz mogę spać spokojnie.

 

Myślę że BSoD już nie wyskoczy, bo jak na razie nie ma do tego powodów. Gdyby jednak znowu wyskoczył lub coś związanego z ntkrnlpa.exe albo Ram’em - to napiszę. Na tą chwilę nie mam żadnych uwag do działania komputera :wink:

 

Chyba za szybko się cieszyłem. Tym razem taki BSoD: “DRIVER_CORRUPTED_EXPOOL”(0x000000c5). Przepuściłem przez Windbg, oto wynik: http://wklej.to/YtXAE

 

Chyba reinstall mnie czeka… 

 

Kolejny BSOD. Tym razem ntkrnlpa.exe i ntfs.sys. Pierwsze co przyszło mi do głowy to uszkodzony dysk. Włączyłem HDTune. Na dysku 400GB nie wykryło nic. Pomyślałem że może to drugi dysk. Okazało się że przy: " [05] Reallocated Sectors Count był warning" i przy “****[C4] Reallocation Event Count był warning”. Poczytałem o tym i jest to związane z remapowaniem dysku. Teraz wyzeruję dysk, zrobię remap i tyle :D. Dziękuję wszystkim za pomoc bo się przydała. 

 

Temat do zamknięcia 

Pozdro :stuck_out_tongue: