BSOD - jak odczytać co to za błąd?

Witam.

Ostatnio przy starcie systemu zaczął pokazywać mi się BSOD. Użyłem bootowalnego pena z Hiren’s boot i odczytałem ten błąd, lecz nie mam pojęcia co on może oznaczać. Google też jakoś cicho siedzi na ten temat.

Może ktoś z Was wie jak mogę się dowiedzieć co stoi za przyczyną blue screena?

Oto ten błąd:

stop: 0x0000007B (0xf7a5e524, oxc0000034, 0x00000000, 0x00000000)

Skanowałem już dysk i pamięć ram, lecz niczego nie wykazało.

Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

/ Jest to system Windows XP, zainstalowany na netbook’u.

Czy masz zainstalowany program Avast?

Jeżeli tak to uruchom system w trybie awaryjnym i odinstaluj ten program.

Dezinstalacja za pomocą użycia narzędzia avast! Uninstall Utility

Szukanie przyczyny BSOD-a za pomocą BlueScreenView

Zapomniałem dodać bardzo ważną rzecz. Mianowicie system jest zainstalowany na nowo. Na netbooku nie chciał się zainstalować XP, więc podłączyłem dysk do PC i sformatowałem go. Dysk podłączony do peceta normalnie ładował Windows, lecz po przełączeniu go do netbooka wyskakiwał ten blue screen. Wydaje mi się, że to coś w podzespołach, lecz chcę się najpierw zapytać, niż na darmo rozbierać lapka.

Hej,

:arrow: A nie zmieniałeś ustawień kontrolera dysku twardego?

:arrow: Nie instalowałeś nowszej wersji sterowników do płyty głównej?

Spójrz do tego rozwiązania - szczególnie punkt 7.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Nie robiłem nic z tych rzeczy.

Chyba znowu podepnę twardziela do pc i poinstaluję nowsze sterowniki.

Hej,

Nie no - jeśli taki zabieg robisz, to zupełnie normalne, że pojawi się BSOD. Instalujesz system na innym sprzęcie i przerzucasz do uruchomienia na zupełnie innej konfiguracji i właśnie ta zmiana powoduje błąd. Generalnie system powinien być instalowany tylko wtedy, gdy dysk znajduje się wewnątrz komputera, na którym ma ostatecznie działać. Zatem w przypadku netbooka konieczne jest uruchomienie instalacji z zewnętrznego napędu optycznego bądź odpowiednie przygotowanie pamięci USB (np. pendrive’a), by instalacja zaczęła się z takiego nośnika. Jeśli w czasie takiej instalacji pojawia się błąd bądź dysk twardy nie jest wykrywany, konieczna jest albo integracja sterowników do kontrolera SATA bądź zmiana jego trybu działania na tryb natywny IDE.

Zabieg, który próbujesz zrobić, testowałem w jednej sytuacji. Stawiałem system na komputerze, którego płyta główna w czasie instalacji odcinała dostęp do klawiatury i myszki, więc nie dało się przejść kolejnych kroków. Wtedy faktycznie przerzuciłem dysk do innego komputera, uruchomiłem instalację, ustawiłem partycję i poczekałem, aż pliki instalacyjne zostaną przekopiowane na dysk. Po pierwszym restarcie komputera dysk należy odłączyć, podłączyć do docelowego komputera i uruchomić komputer - instalacja powinna dalej być kontynuowana. Aczkolwiek jeśli problem powoduje kontroler SATA i jego tryb AHCI - Windows XP nie posiada zintegrowanych sterowników do tego rodzaju kontrolerów - to powyższy zabieg nie da zupełnie nic - i znów pojawi się BSOD.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Jeżeli instalowałeś windows XP z innego komputera i po prostu przełożyłeś dysk to masz minimalne szanse na jego poprawne działanie na netbooku.

Możliwość przenoszenia systemu na inny hardware w zasadzie pojawia się dopiero od Visty w górę i nie jest to zapewnione z automatu tylko trzeba się nieco pobawić.

Są programy umożliwiające takie przeniesienie systemu (podmiana sterowników na odpowiednie , dobór hal itd.) , ale są to głównie programy komercyjne i nie należą niestety do tanich.

Tutaj jest lista programów z podobną funkcjonalnością

Jeden z programów jest darmowy , możesz spróbować użyć go. Na 26 stronie załączonej w pdf instrukcji podany jest przykład dokładnie takich czynności jakie tu są potrzebne.

Witam.

Nie miałem czasu, żeby naprawić tego netbooka, więc dopiero dzisiaj odpowiem. Próbowałem drugi raz zainstalować XP metodą Dimatheus’a, czyli przekopiować pliki XP na dysk w jednym komputerze a następnie podłączyć go do netbooka. Po tym zabiegu pojawił się prawie ten sam błąd (jedna literka się zmieniła w drugim ciągu znaków).

Potem próbowałem zainstalować nowsze sterowniki, lecz nie mogę ich znaleźć w internecie. Próbowałem przez Everest i DriverGenius, lecz nic to nie dało. Na stronie Seagate też tych sterowników nie ma.

Jest to dysk seagate momentus 5400.4 (st9160827as).

Chciałem spróbować zainstalować sterowniki z bootowalnego pendrive’a podczas instalacji systemu, lecz nie mogę tych sterów znaleźć.

Jeśli ktoś wie gdzie mogę ściągnąć sterowniki do tego dysku, byłbym bardzo wdzięczny.

Hej,

Pytanie za sto punktów: czy robiłeś to tak, jak opisywałem? Tzn. czy rozpocząłeś instalację na dysku z netbooka i po przekopiowaniu plików, gdy instalator prosi o pierwszy restart, zakończyłeś procedurę i przełożyłeś dysk do netbooka’a?

Nie, nie - to nie chodzi o sterowniki do dysku, lecz o sterowniki do kontrolera SATA na płycie głównej; właśnie do niego pewnie podłączony jest dysk. Tak jak pisałem - domyślnie Windows XP nie posiada sterowników do kontrolerów SATA. Rozwiązanie więc są dwa:

:idea: zmieniasz tryb pracy kontrolera na tryb natywny IDE - zmiany tej dokonuje się w BIOS’ie płyty głównej. Po zmianie tej problem powinien od razu ustąpić. Jej dokonanie wiąże się jedna z niewielkim zmniejszeniem wydajności dysku twardego oraz z wyłączeniem jego zaawansowanych funkcji - przede wszystkim kolejkowania poleceń zapisu.

:idea: Trzeba zintegrować z płytą instalacyjną sterowniki do kontrolera SATA. Myślę, że ten artykuł dokładnie wyjaśnia, jak to zrobić. Ważne jest tylko posiadanie odpowiednich sterowników, więc na początek warto byłoby napisać, z jakim netbookiem mamy do czynienia.

Pozdrawiam,

Dimatheus