BSOD - jak sprawdzić przyczynę? Czy to coś poważnego?

Cześć,

system instalowałem coś koło lipca ubiegłego roku. Na tym komputerze (ok. 2lata ma) rzadko zdarzał się Blue Screen. Dzisiaj jednak zdarzył się o dwukrotnie (mignął i komputer sie wyłączył). Chciałbym się z tego powodu dowiedzieć co jest tego przyczyną. Prosiłbym o poradę - co i jakimi programami zrobić. Przyznam, że rzadko skanuję komputer, ale ostatnio skanowałem, wykrył jednego Trojana, którego skasowałem (przeniósł do kwarantanny chyba). Mam Comodo Internet Security 2012 Premium. Nie skorzystałem z pomocy którą on oferuje tzn. kontakt z kimś i on wtedy usuwa zdalnie to co trzeba (chyba o to chodziło).

Mój sprzęt:

Dysk twardy: HD642JJ 640GB

Płyta główna: GIGABYTE GA-MA770-UD3

Procesor: AMD Athlon X2 245 2x 2,9Ghz

Ram: 2GB

Karta graficzna: Gainward GeForce 250 GTS 1GB (Deep Green)

Dziękuję z góry za odpowiedź. Przepraszam za zakładanie nowego wątku, ale do takich problemow chyba podchodzi się indywidualnie.

Edit:

Trzeci BSOD…

Robiłem HD Tune Error Scan, ale nie dokończył przez BSODA. W tym czasie robiłem też coś na kompie może to tego wina…

Wychodzę puszczę ten scan jeszcze raz.

Szukanie przyczyny BSOD-a za pomocą BlueScreenView:

szukanie-przyczyny-bsod-pomoca-bluescreenview-t376739.html

Dzięki, jak wrócę zrobię co trzeba i podam Wam wyniki.

Pierwszy screen z programu BlueScreenView:

http://imageshack.us/photo/my-images/209/bsodc.png/

Drugi z screen z programu BlueScreenView (symulacja (F8) pierwszego pliku z listy):

http://imageshack.us/photo/my-images/94/bsod2.png/

Mam nadzieję, że dobrze.

EDIT2.

W HD Tune wszystkie kwadraciki w Error Scan są zielone. :slight_smile:

Zobacz tutaj: http://www.hotfix.pl/bledy-systemu-wind … od-a11.htm i odszukaj w tabelce kod błędu z końcówką 8e. Z błędu wynika, że masz problem z jakimś sterownikiem (widziałem w błędzie plik sterownika karty graficznej) lub masz stary BIOS.

@Seba_K. dzięki. Miałeś rację;]

KERNEL_MODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED_M - Znaczenie takie samo jak dla 0x8E.

Rozwiązanie:

-Sprawdź rozwiązanie dla 0x8E (KERNEL_MODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED)

Czyli to:

KERNEL_MODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED oraz KERNEL_MODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED_M - W trybie jądra wygenerowano wyjątek, którego nie przechwycono. Najczęściej jest wynikiem braku zgodności sprzętowej (problem ze sterownikiem lub Biosem).

Rozwiązanie:

-Uaktualnij sterownik, który spowodował błąd.

-Uaktualnij Bios.

Więc co dalej? Ściągnąć aktualne sterowniki do karty graficznej? A co do BIOSU, to zaktualizować? Jest to 100% bezpieczne?

Dziękuję za pomoc. NXT

Jeśli jest nowszy BIOS to warto zaktualizować go. Jeśli zaktualizujesz go jak należy (instrukcja powinna być z plikiem i programatorem BIOSu) to nic się nie stanie. Pamiętaj, aby nie nastąpiła przerwa w dostawie prądu do komputera w czasie aktualizacji (nie wolno go też resetować w tym czasie), bo będzie po płycie głównej, a właśiwie BIOSie.

Co do sterowników to też warto wymienić je na nowsze, choć ja miałem przypadek, że na nowszych komputer wywalał mi BlueScreeny, ale to raczej rzadkość.

A da radę wgrać BIOS po takiej wpadce o jakiej mówisz? Czy wtedy już trzeba kupować nową? Boję się naprawdę. Co to właściwie jest programator BIOSu i gdzie jest plik z instrukcją?

Co do sterowników, zaktualizuję je dzisiaj.

Dzięki za pomoc. W razie problemów napiszę.

W razie “wpadki” przy aktualizacji BIOSu czeka Cię wizyta w serwisie w celu zaprogramowania BIOSu na specjalnym urządzeniu (koszt ok 100zł). Ale większość płyt głównych Gigabyte na podwójny BIOS. W razie awarii jednej kości BIOSu można normalnie wystarować z drugiej. Za to lubię Gigabyte.

Tutaj masz BIOS do Twojej płyty: http://www.gigabyte.pl/products/page/mb … nload/bios Ściągnij go, poczytaj i pooglądaj co do niego jest dołączone. Jeśli nie będziesz widział jak to zrobić to lepiej tego nie rób.

Ściągnąłem plik BIOSu Twojej płyty głównej i widzę, że jest to plik z rozszerzeniem exe. Jak go nie będę uruchamiał na moim komputerze, ale być może jest to plik z automatyczną aktualizacją, a taki proces jest prosty do wykonania.

Jakbyś aktualizował BIOS sprawdź jaką wersję płyty posiadasz. Bo widzę tu rev 1.0 i 2.0.

Dzięki za pomoc - byliście bardzo pomocni. W wolnym czasie zaktualizuję sterowniki do karty graficznej. Do tej pory nie było BSOD’a.

Jeżeli nie będzie konieczności, to nie będę aktualizował BIOS’u. Tylko jeszcze jedno pytanie. Czy to, że ten plik ma rozszerzenie .exe oznacza, że można BIOS aktualizować spod Windowsa?

Pozdrawiam NXT

Tak, aktualizacja dla Twojej płyty odbywa się w systemie Windows. Chociaż bezpieczniej (ale i trudniej) jest z wiersza polecenia, ale Gigabyte dla tej płyty tego nie oferuje.

Ok, dzięki temat do zamknięcia.

Pozdrawiam.

PS. Dodać przy nazwie tematu coś w stylu [ZAMKNIĘTY]?