BSOD po uruchomieniu laptopa

(Lejman93) #1

Witam.

Mam otóż taki problem z laptopem, że dzisiaj rano podczas uruchomienia spotkał mnie BSOD z błędnym plikiem ntfs.sys. Przy kolejnym uruchomieniu miałem już inne błędy w postaci BSOD dot. pliku ntoskrnl.exe i występowały błędy typu Memory Managment. Sprawdzałem ramy poprzez wyciągniecie jednej kości, wymienienie miejscami kości. Raz się odpalił bez błędów na kości 2GB a na kości 4GB miał problemy. Aktualnie laptop działa normalnie na obydwu kościach, ale chciałbym się dowiedzieć czym to mogło być spowodowane.

Chkdsk nie pokazał żadnych błędów. 

(mrFreeze) #2

Ogólnie pamięci testuje się memtestem a dysk sprawdza smart za pomocą np. HDTune zakładka Health wstaw screena

http://hdtune.com/files/hdtunepro_550_trial.exe

(Lejman93) #3

HDTune: http://puu.sh/aXMuZ/df81c3c0cf.png

Memtestu nie mogę teraz jak wrzucić, ponieważ tworze sobie w między czasie kompie wrażliwych danych(lepiej zrobić za wczasy niż później denerwować się i odzyskiwać dane).

(mrFreeze) #4

Mechanika dysku pada nie hałasuje dysk? Sprawdź jeszcze te pamięci memtestem przynajmniej 2 pełne cykle.

(Lejman93) #5

Szczerze to dysk nie hałasuje. Laptop cicho chodzi. A sprawdzić te kości memtestem razem czy lepiej osobno każdą?

(falcon89) #6

Osobno.

(mrFreeze) #7

Zacznij od dwóch razem jak będą błędy wtedy osobno. Choć jak chcesz możesz osobno Twój wybór.

(JNJN) #8

Widać na dysku powierzchnia też się sypie i mogą być takie problemy - parametr 01,C8 + mechanika dysku OB + parametr BF wibracje lub upadek,

Czyli, może dysk być do wymiany.

(Lejman93) #9

Zrobiłem dzisiaj gruntowny przegląd laptopa. Rozkręciłem go, wyczyściłem, wymieniłem pasty, wgrałem nowy system i dalej wywala mi BSOD-y. Zdarza się też, że podczas logowania już komputer się zawiesza(pokazuje się ekran Zapraszamy i zwisa). Z errorów z BSOD pamiętam typu memory managment, page not found in nonpaged area. Memtest nic nie wykazał. Nie wspomniałem wcześniej, że laptop bardzo szybko się nagrzewał. Podczas stresu np. granie w gry osiągał temp. 90+ stopni. Może jeszcze jak to pomoże to mój laptop to Samsung NP305V5A-T03PL.

(mrFreeze) #10

Proponowałbym pożyczyć od kogoś dysk na podmianę. Postaw na nim system i będziesz wiedzieć czy to dysk czy coś z laptopem.

(Lejman93) #11

Gdyby się okazało, że to będzie dysk lub ram to spokojnie w 200-250 zł się zmieszczę(jeżeli będzie jedno uszkodzone z tych rzeczy)?

(mrFreeze) #12

Tak spokojnie. Nowy dysk jakieś 200zł zależy wszystko od wielkości. Jak Ci nie zależy na GB to za około 250zł kupisz już SSD 120GB.

(Lejman93) #13

I tak mam w planach składać coś większego w przyszłości ale lapek zawsze się przyda. Najgorsze jest to, że gwarancja upłynęła w lutym tego roku. A jeszcze coś? Idzie jakoś wymienić ten wiatrak w środku na coś szybszego, bo niekiedy serio było ciężko cokolwiek robić z tak wysoką temperaturą?

(mrFreeze) #14

Czy nadal po czyszczeniu masz takie wysoki temperatury? Może heat pipe jest uszkodzony? Musisz rozebrać lapka odpalić niech się grzeje odpal jaką grę i paluchami obadać go jeżeli na końcu przy wylocie jest zimny to zapewne czeka Cię wymiana.

(Lejman93) #15

A ile taki heat pipe? A jeszcze coś mi się przypomniało .Tryb awaryjny chodził bez przeszkód i gdy usunąłem całkowicie sterowniki z karty graficznej to wtedy działał, na VGA ale działał. Możliwe jest aby grafika była uszkodzona?

(mrFreeze) #16

Tak bardzo możliwe. Tym bardziej jak mówiłeś, że laptop się przegrzewał.

(Lejman93) #17

To jak się okaże grafika to pewnie nieopłacalna naprawa będzie?

(mrFreeze) #18

Tylko ten laptop ma dwie grafiki więc mało prawdopodobne uszkodzenie dwóch. Sprawdź ten dysk jeszcze. Postaw świeży system i przetestuj.

(Lejman93) #19

System już robiłem dzisiaj i nie pomogło. Będę szukał aby pożyczyć od kogoś dysk i ram i będę testował. Gdy go czyściłem to właśnie nie widziałem nic podejrzanego na procku i grafice. Wyczyściłem, dałem nową pastę i złożyłem. Odpalić się odpalił, włączyłem reinstallke systemu, pierwsze logowanie BSOD, później się ekran zawiesił. Potem już nie miałem pojęcia co dalej. Zostawiłem go i szukam części na podmianke aby sprawdzić.