BSOD po wybudzeniu z uśpienia

Witam!
Jeśli trafiłem do złego działu - kajam się i łaskawie proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu. 

Oto mój problem. Komputer (W7 64bit, Core2Quad Q6600 G0, Nvidia Geforce GT 430, 4GB RAM DDR2 - jeśli czegoś brakuje tutaj to proszę o pytanie) łapie BSODa 0x124 (ntoskrnl.exe). Cały myk polega na tym, że pojawia się on jedynie w momencie wybudzania komputera z uśpienia. Podczas normalnego korzystania z komputera (internet, gry, filmy, muzyka) nie dzieje się absolutnie nic i nie ma żadnego niebieskiego ekranu. A potem kładę komputer spać na noc i na następny dzień, jak go wybudzam to minucie czy dwóch mam BSODa. 
Jeśli trzeba dodatkowych informacji, dumpów, logów, screenów to proszę mi powiedzieć, a ja wszystko dostarczę. Dziękuję z góry za pomoc!

A nie możesz go normalnie zamykać?

 

Masz mało pamięci i tu może problem? i działa dopiero poprawnie jak zrobisz reset systemu?

 

Stary komp, więc zamykaj i włączaj i będzie OK.

 

Edit:

Program memtest86 i zrób trzy pełne przebiegi - ma być zero błędów.

Może coś z pamięcią masz?

 

 

  1. Z uśpienia wychodzi w ciągu 2-4 sekund ;).
  2. Zmieniałem pamięć z 2 na 4 GB jakiś czas temu i wcześniej działało. 
  3. Robiłem test tym programem. Trochę mu zajęło, ale nie znalazło błędów.

 

A na 2 GB było OK?

 

Masz dwa jednakowe moduły pamięci?

 

Pytanie zasadnicze: po czym jest problem? robiłeś coś przy sprzęcie? zmieniałeś sterowniki?

Tak, przy 2GB (2x Mushkin Enhanced) było wszystko w porządku. Pamięć zmieniłem na 4GB (2x Hynix czy coś takiego) i po kilku dniach użytkowania tej pamięci zaczęły się problemy. Przez te kilka dni na nowych kościach było ok.

No to wygląda na problem współpracy nowej pamięci z biosem płyty? lub jest uszkodzona?

 

Zrób tak:

  • wyczyść dokładnie grzbiety stykowe tej pamięci gumką ołówkową i poprzekładaj w bankach (jak masz 4)

  • reset biosu baterią, komp odłączony od zasilania 230V, wyjmij na 10 minut, wsadź i wejdź do biosu ( prawidłowy reset zresetuje ustawienia daty i godziny) ustaw to ponownie i ewentualnie tylko co trzeba i zapisz bios Save 

  • obowiązkowo test memtest86 trzy pełne przebiegi, bo może uszkodzona

 

  • aktualizacja biosu płyty

 

I jak dalej nic: inna pamięć, najlepiej taka jak pracowała lub zrezygnować z usypiania.

Dziękuję Ci dobry człowieku.

Zrobię wieczorem, co mówisz i koło 23 napiszę, jakie były efekty.

Skoro BSOD jest tylko po wyjściu ze stanu wstrzymania to wykonaj test bezpośrednio po wzbudzeniu. http://hcidesign.com/memtest/

 

Daj screen z CPU Z, zakładki SPD i memory. Jakie napięcie masz ustawione?

 

Na swoim komputerze usypiam codziennie po kilka razy i nigdy nie miałem BSODa, ale kiedyś, na poprzednim komputerze miewałem właśnie zaraz po wybudzeniu (chociaż nie zawsze) - winny był zasilacz.

 

 

Wyjąłem baterię na godzinę, bo zapomniałem o niej :wink: i przeczyściłem gumką styki kości. Próbowałem dwa razy usypiać komputer (5 i 30 minut) i na razie wygląda dobrze. Dam znać, jak zostawię komputer na całą noc uśpiony.

 

Napięcia mam defaultowe, bo się nie znam i ich nie ruszam. Zasilacz mam Chieftec 450W.

Obszar.png

Obszar1.png

Obszar2.png

Problem zniknął na jeden dzień, gdzie komputer był usypiany i budzony, i wszystko było idealnie. Dzisiaj problem znowu się pojawił. Mam podejrzenia co do dysku, bo komputer ostatnio strasznie długo się włącza. Czy jest możliwość, że jedno z drugim jest jakoś powiązane?

Pamięć

Zasilacz

Dysk

Sterowniki

Inne

 

Najnowszy program HD Tune Pro i wklej cały smart tego dysku, opcja health.

O to chodziło? I jak sprawdzić, czy zasilacz jest jeszcze dobry i czy w ogóle 450W wystarcza? Może jest za słaby?

Obszar.png

W sumie dysk złom, pozycja B8, ale zmień przewód sygnałowy sata dysku na nowy, bo może tu też problem?

 

Po wymianie w pozycji C7 ma być stała wartość 25044.

 

Edit:

 

Zasilacz porządny i 450 W wystarczy. Wstępnie: miernik cyfrowy i pomiar jego napięć.

Problemem była pamięć. Wymieniłem stare kości na inne (rozmiar ten sam) i wszystko działa, jak powinno. Dziękuję wszystkim za pomoc!

Ale dysk ma też problem??? i sprawdź parametr C7 i wymień kabel sygnałowy sata na nowy.

Dysk na dniach też będzie nowy, a ten sprzedam, więc za kilka dni to będzie już czyjś problem ;).

A kto taki dysk kupi?

Chyba, że chcesz pisać, że jest sprawny.

To Twoja decyzja,ale… chcesz sprzedać uszkodzony dysk, który ma ponad 20 tysięcy godzin pracy?

Najlepiej pokazać ten screen z hdtune na aukcji.