BSOD po wymianie wadliwej płyty

Witam,

w celu zaznajomienia się z moim problemem proszę przebrnąć przez tą przydługą historię ciągu problemów, jakie miałem po zakupie komputera:

Ostatnio miewam uciążliwe problemy z komputerem, zakupionym w lipcu tego roku. Wszystko zaczęło się od zbyt wysokich temperatur na BOX’owym chłodzeniu procesora Q9550 (ponad 70 st w stresie). Postanowiłem dokupić chłodzenie - wypadło na Mugen 2 ze względu na dobre recenzje i dobry stosunek jakości do ceny. Ponieważ chłodzenie jest trudne w montażu, zażyczyłem sobie instalację chłodzenia w sklepie, w którym owe chłodzenie zakupiłem. Instalacja przebiegła bez większych trudności, jednak przy próbie odpalenia system nie wstawał. Pan spec posprawdzał pamięci i odpowiedział, że jedna z nich jest uszkodzona (przed przyjściem do sklepu nie było żadnych problemów). Upierał się, że to nie jego wina i radził abym oddał pamięci na gwarancję (co jak co, ale OCZ nie powinno się psuć). W domu okazało się, że to raczej jeden ze slotów na płycie głównej jest uszkodzony, każda z kości pamięci działała na pierwszym i nie działała na drugim slocie. Wysłałem obie części do serwisu (pamięci na wszelki wypadek). Po 2 tygodniach czekania części wróciły ze statusem: pamięci-wymienione i pł. główna-naprawiona. Idę z powrotem do sklepu, aby wszystko złożono do kupy. Tym razem system wstaje :-). Zadowolony wracam do domu. Myśląc, że kłopoty się już skończyły wieczorem znienacka wyskakuje BSOD (wcześniej nie miałem tego problemu). Sprawdzam wydajność procesorów wPrime - wszystko ok (przy okazji dowiedziałem się, że temperatury w iddle i stress spadły o ponad 20 st :smiley: ). Myślą,że to “docieranie się” systemu zbagatelizowałem błąd. Jednakże owy BSOD losowo pojawia się już trzeci dzień w najróżniejszych przypadkach: próba wpisania hasła w 7zip, próba dostosowania ukrytych ikonek w trayu, próba wyłączenia gry Crysis itp. Postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce. Instaluję WinDbg i otwieram plik minidump. Uzyskuję taki komunikat:

Microsoft (R) Windows Debugger Version 6.11.0001.404 X86

Copyright (c) Microsoft Corporation. All rights reserved.



Loading Dump File [C]

Mini Kernel Dump File: Only registers and stack trace are available


Symbol search path is: ***Invalid***

****************************************************************************

* Symbol loading may be unreliable without a symbol search path. *

* Use .symfix to have the debugger choose a symbol path. *

* After setting your symbol path, use .reload to refresh symbol locations. *

****************************************************************************

Executable search path is: 

*********************************************************************

* Symbols can not be loaded because symbol path is not initialized. *

* *

* The Symbol Path can be set by: *

* using the _NT_SYMBOL_PATH environment variable. *

* using the -y argument when starting the debugger. *

* using .sympath and .sympath+ *

*********************************************************************

Unable to load image \SystemRoot\system32\ntkrnlpa.exe, Win32 error 0n2

*** WARNING: Unable to verify timestamp for ntkrnlpa.exe

*** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for ntkrnlpa.exe

Windows 7 Kernel Version 7100 MP (4 procs) Free x86 compatible

Product: WinNt, suite: TerminalServer SingleUserTS

Built by: 7100.0.x86fre.winmain_win7rc.090421-1700

Machine Name:

Kernel base = 0x83042000 PsLoadedModuleList = 0x8318a810

Debug session time: Sat Nov 21 23:41:46.666 2009 (GMT+1)

System Uptime: 0 days 0:26:01.009

*********************************************************************

* Symbols can not be loaded because symbol path is not initialized. *

* *

* The Symbol Path can be set by: *

* using the _NT_SYMBOL_PATH environment variable. *

* using the -y argument when starting the debugger. *

* using .sympath and .sympath+ *

*********************************************************************

Unable to load image \SystemRoot\system32\ntkrnlpa.exe, Win32 error 0n2

*** WARNING: Unable to verify timestamp for ntkrnlpa.exe

*** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for ntkrnlpa.exe

Loading Kernel Symbols

...............................................................

................................................................

............

Loading User Symbols

Loading unloaded module list

.....

lub

Microsoft (R) Windows Debugger Version 6.11.0001.404 X86

Copyright (c) Microsoft Corporation. All rights reserved.



Loading Dump File [C]

Mini Kernel Dump File: Only registers and stack trace are available


Symbol search path is: ***Invalid***

****************************************************************************

* Symbol loading may be unreliable without a symbol search path. *

* Use .symfix to have the debugger choose a symbol path. *

* After setting your symbol path, use .reload to refresh symbol locations. *

****************************************************************************

Executable search path is: 

*********************************************************************

* Symbols can not be loaded because symbol path is not initialized. *

* *

* The Symbol Path can be set by: *

* using the _NT_SYMBOL_PATH environment variable. *

* using the -y argument when starting the debugger. *

* using .sympath and .sympath+ *

*********************************************************************

Unable to load image \SystemRoot\system32\ntkrnlpa.exe, Win32 error 0n2

*** WARNING: Unable to verify timestamp for ntkrnlpa.exe

*** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for ntkrnlpa.exe

Windows 7 Kernel Version 7100 MP (4 procs) Free x86 compatible

Product: WinNt, suite: TerminalServer SingleUserTS

Built by: 7100.0.x86fre.winmain_win7rc.090421-1700

Machine Name:

Kernel base = 0x8304a000 PsLoadedModuleList = 0x83192810

Debug session time: Thu Nov 19 15:16:33.054 2009 (GMT+1)

System Uptime: 0 days 1:36:10.009

*********************************************************************

* Symbols can not be loaded because symbol path is not initialized. *

* *

* The Symbol Path can be set by: *

* using the _NT_SYMBOL_PATH environment variable. *

* using the -y argument when starting the debugger. *

* using .sympath and .sympath+ *

*********************************************************************

Unable to load image \SystemRoot\system32\ntkrnlpa.exe, Win32 error 0n2

*** WARNING: Unable to verify timestamp for ntkrnlpa.exe

*** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for ntkrnlpa.exe

Loading Kernel Symbols

...............................................................

................................................................

............

Loading User Symbols

Loading unloaded module list

.....

Brak żadnego kodu, to też stosuję się do rady z innego forum o instalacji symboli metodą srv*C:\Windows\Symbols* http://msdl.microsoft.com/download/symbolsDostaję taki oto komunikat:

Microsoft (R) Windows Debugger Version 6.11.0001.404 X86

Copyright (c) Microsoft Corporation. All rights reserved.



Loading Dump File [C]

Mini Kernel Dump File: Only registers and stack trace are available


Symbol search path is: SRV*c:\symbols*http://msdl.microsoft.com/download/symbols

Executable search path is: 

Unable to load image \SystemRoot\system32\ntkrnlpa.exe, Win32 error 0n2

*** WARNING: Unable to verify timestamp for ntkrnlpa.exe

*** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for ntkrnlpa.exe

Windows 7 Kernel Version 7100 MP (4 procs) Free x86 compatible

Product: WinNt, suite: TerminalServer SingleUserTS

Built by: 7100.0.x86fre.winmain_win7rc.090421-1700

Machine Name:

Kernel base = 0x82a48000 PsLoadedModuleList = 0x82b90810

Debug session time: Fri Jul 17 22:04:05.154 2009 (GMT+1)

System Uptime: 0 days 0:05:54.481

Unable to load image \SystemRoot\system32\ntkrnlpa.exe, Win32 error 0n2

*** WARNING: Unable to verify timestamp for ntkrnlpa.exe

*** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for ntkrnlpa.exe

Loading Kernel Symbols

...............................................................

................................................................

....................

Loading User Symbols

Loading unloaded module list

Czekam 20 minut i nic! Już mi ręce opadają. Mógłby ktoś pomóc w kwestii najpierw odczytania kodu błędu? Stawiam, że to żadna wina ze sterami, gdyż nie ostatnio nie instalowałem. Jeśli to pamięci są felerne to… :x

Bardzo proszę o pomoc ![-o<

PS: system operacyjny to W7 RC1 32-bit

Mam wrażenie jakby było ucięte i wszystkiego nie widać, a zwłaszcza tego co powoduje problem.

Spróbuj z 1 pamięcią a potem z 2 i najlepiej na kilku slotach i zobaczymy czy będzie hulać. Chyba, że tego typu eksperyment już robiłeś teraz.

Stara zasada jak świat mówi, że po wymianie któregoś z bazowych podzespołów (mam tu na myśli procesor i płytę główną) wskazane jest formatowanie dysku. W innym przypadku skutkuje to niemożliwością uruchomienia komputera (w takim przypadku należy dodatkowo zresetować BIOS płyty, poprzez wyjęcie i włożenie baterii) lub systemu, a w ostatecznym wypadku właśnie skutkami będą tzw. Random BSOD’y. A kto twierdzi, że nie ma to wpływu na działanie system to jest po prostu w błędzie - wystarczy poczytać instrukcje obsługi danego podzespołu lub zapoznać się z zasadami wykrywania nowego sprzętu w systemach Windows :wink:

Zalecił bym także jakieś pełne wydanie systemu operacyjnego, a nie RC. Spróbuj np. Vistę i zaktualizuj ją aż do SP2.

Przy okazji zorientuj się czy Twoja płyta główna ma najnowszy bios i czy w ogóle obsługuje te moduły pamięci. Fakt, faktem wszystko powinno do wszystkiego pasować, ale czasami zdarzają się jaja, że jest brak obsługi dla jakiegoś powszechnego podzespołu. Ale jeżeli problem z pamięcią pojawiał się też wcześniej to bardziej bym obstawiał na metodę, którą opisałem powyżej. Jak to nie pomoże, to dopiero można bawić się w logi.

Fajnie jakbyś podał w ogóle specyfikacje komputera, co tam w środku masz.

Czemu takie chłodzenie do CPU?

To LINK jest o połowę tańsze, a daje praktycznie taki sam efekt. Ja w idlu przed i po graniu mam około ~33’C, a w stresie nie przekraczam ~52’C, na procku, który mam w podpisie.

PS. Jeszcze jedna dobra rada na przyszłość: staraj się sam wymieniać części, to nie jest takie trudne, a jak faktycznie nie dasz rady, to chociaż bądź przy wymianie osobiście, przecież nikt Ci nie zabroni stać obok. :wink:

Szczerze mówiąc to mam wypalone w7 Professional 64-bit z kanału MSDNAA. Jeśli to byłby lek na wszelkie zło, od razu robię formata. Powodem dlaczego jeszcze go nie zrobiłem jest darmowy okres Kasperskiego do stycznia. Planowałem wgrać wersję oficjalną pod koniec grudnia tak, aby maksymalnie wykorzystać drugiego Kasperskiego dodanego do Rzeczpospolitej :stuck_out_tongue:

Specyfikacja komputera:

CPU: C2Q Q9550

Chłodzenie CPU : Scythe Mugen 2

MB: Gigabyte GA-EP45-DS3

MEM: OCZ DDR2 Dual Channel 2x2048MB 1066MHz CL5.0 BOX Vista Upgrade XTC Edition

GPU: Sapphire Radeon HD 4870 Vapor-X 1GB DDR5 PCI-E BOX

Zasilacz: OCZ Modxstream Pro 500W Modular

HD: Samsung SpinPoint F1 HD502IJ (500GB, 7200RPM, 16MB, SATA/300, NCQ)

Obudowa: Cooler Master Elite 331

Jak już zaznaczyłem instalacja chłodzenia była dla mnie zbyt skomplikowana (do instalacji trzeba wyjąć płytę główną). Do tego trochę boję się o sprzęt. pamięci i karta graficzna to jeszcze, ale podłączanie tych wszystkich kabelków to dla mnie czarna magia.Oczywiście przy składaniu komputera stałem tuż przy ladzie :slight_smile:

Wersja BIOSU to F9. Aktualnie producent wydał betę F10, więc chyba jest na czasie. Jeśli chodzi o pamięci to małą liczbę wymienili. OCZ pojawił się tylko dwa razy. Jednak wcześniej nie miałem żadnych BSOD choć… mały problem z pamięciami miałem. Komputer nie do końca był stabilny na 1066mhz @2.0 (wtedy dostałem BSOD), ale po powrocie do 800mhz było wszystko ok. Możliwe, że powinienem wtedy ustawić napięcie na 2.1. Tyle z moich obserwacji.

Jeszcze nie próbowałem. Choć ciężko by było sprawdzić - czasochłonne zajęcie. BSOD wyskakuje 1-2 razy dziennie w najmniej spodziewanym momencie. Na początku myślałem ,że dostaje je przy skoku zużycia pamięci, jednak to nieprawda. Zastosuję się do twoich wytycznych, jeśli nie poskutkuje metoda nighthawk’a.

Aktualizacja 26.11.09:

Wczoraj postawiłem na system na nowo. Jak na razie BSOD się nie pojawia, choć dopiero po tygodniu można stwierdzić, czy format pomógł. Jak co, to zaktualizuję temat.