BSOD po zmianie Mobo, RAMu i CPU

Witam,

Byłem (w sumie nadal jestem) posiadaczem leciwego już Celerona, dwóch dysków spiętych w RAID 0, oraz Windowsa XP.

Zmieniłem procek na i5 2500k, płytę na AsRock P67 Pro3 B3, a RAM na Goodram 4GB 1333MHz. Zamontowałem płytę, włożyłem CPU i RAM i włączyłem komputer.

Gdy włącza się ekran Windows XP (ten czarny z paskiem ładowania) natychmiast włącza się BSOD o treści 0xf78d2524 (i inne numerki, ale ten najbardziej charakterystyczny). Safe Mode - to samo. Niestety nie mam w komputerze napędu DVD, więc spróbowałem zrobić Pendrive na USB, skąd mógłbym zainstalować (naprawić) system XP. Niestety gdy dochodzi do momentu, gdy powinienem móc wybrać między Instalacją nowego systemu (ENTER), a Naprawą systemu ® - pojawia się ten sam BSOD co wcześniej.

Z tymi dwoma dyskami zawsze był problem (stery do RAID), więc włożyłem dyskietkę z odpowiednimi sterownikami, wcisnąłem F6, ale w tym samym momencie co wcześniej wyświetla się BSOD.

Próbowałem różnych dysków - to samo. Różne sterowniki, sterowniki zintegrowane z systemem (nLite) - nadal to samo…

Nie wiem, może to hardware się zepsuł, ale wygląda mi to raczej na XP. Bardzo mi zależy na tym systemie, gdyż na razie na 7 nie mogę sobie pozwolić, a Linux nie oferuje gier…

Co może być przyczyną tego błędu? Jak się go pozbyć?

Pomóżcie, męczę się z tym od paru dni…

I sorry za długi post :stuck_out_tongue:

windows xp na procesor i5 to pomyłka, ale to nie powinno powodować BSOD’a, BSOD’a powodują sterowniki zainstalowane do starego sprzętu, najlepiej abyś sformatował dysk z systemem i wgrał go na nowo to wtedy ruszy bez problemu, to normalne ze pojawia sie BSOD po zainstalowaniu nowego MOBO bądź karty graficznej czy też procesora

z tą pomyłką chodzi mi o to że windows xp nie będzie potrafił w pełni wykorzystać możliwosci tego procka

Dodane 23.02.2012 (Cz) 20:15

swoją drogą akurat mam na sprzedaż nagrywarkę dvd, chcesz może kupić za 35 zlotych ?? w pełni sprawna oczywiście

Nagrywarkę, akurat może niedługo będę miał, ale mam czyściusieńki dysk, podpiąłem go, w BIOSie ustawiłem SATA - IDE Compatible Mode. I nic :frowning:

więc od początku, masz czysty dysk, chcesz wgrać system i pojawia się BSOD tak?

Tak. System wgrywam z USB (Pendrive), próbuję też z dysku zewnętrznego (USB). Zawsze to samo…

a widzi dysk w biosie?

Tak, widzi.

Pierwsze uruchomienie powinno być w trybie awaryjnym bez obsługi sieci (BTW. Safe Mode to to samo?), należy mieć wszystkie sterowniki, lub przynajmniej podstawowe - do płyty o ile potrzeba, do grafiki, dźwięku, USB itd. Po instalacji w tym trybie awaryjnym bez obsługi sieci można zrestartować PC i uruchomić normalnie. Pierwsze uruchomienie może trochę potrwać.

Ja robiłem przeszczep WinXP z P4 na C2D + Płyta Dell/Intel na ASUS + Intel AGP na ASUS więc można rzecz o 2 generacje do przodu (ale raczej nie przepaść) i problemów nie było.

Jeśli gdzieś jest problem to faktycznie tylko w dyskach. Pytanie czy to RAID sprzętowy czy programowy. Wg mnie na sprzętowym nie powinno być problemu pod warunkiem ze kontroler jest obsługiwany.

RAID z tego co pamiętam programowy. Tamte dyski wypiąłem (tymczasowo ofc) i puszczałem instalację z innych - nie działa (to samo). Teraz ściągam Slaxa (taki Linux LiveUSB), zobaczę czy to z hardwarem problem, czy problem XPka (bo nie instalowałem z DVD, tylko z USB, a on może mieć z tym problemy).

RAID nie jest obsługiwany przez instalatora jakiegokolwiek Windowsa. Musisz podać z flopa sterownik do RAIDu. Zamiast XP sugerowałbym wgrać 7 SP1 X64(instalacja XP na takim sprzęcie to jest totalne nieporozumienie) i nie powinno być poroblemów. Jednak tak czy siak będziesz musiał podać sterownik, bo nie wykryje dysku jak masz RAID.

Autor wątku już wcześniej napisał, że narazie nie może sobie pozwolić na Windows 7.

IMO nie ma co grzebać w tym systemie, skoro miałeś programowy RAID, a zmieniłeś CPU i mobo, to nie ma szans, trzeba od nowa instalować. Pożycz od kogoś napęd CD i zainstaluj normalnie system.