BSOD podczas instalacji Windowsa 7 na Kaby Lake

Witam. Postanowiłem zainstalować W7 na Dream Machines G1060 PL-24, jednak podczas instalacji napotykam na BSOD z komunikatem 0xA5 “BIOS is not fully ACPI compliant”. Zależy mi na tej instalacji, bo W10 nie trawię, a W8 to taki półsystem dla mnie. Posiadam odblokowany BIOS (CSM, ustawienia sposobu bootowania (Legacy, UEFI), zgodność (Windows 8, Other), SATA Mode (RST, AHCI) ACPI nie da się wyłączyć, jest opcja autokonfiguracji. Opcje które wypróbowałem

  1. Instalacja z pendrive’a (brak napędu) - BSOD na etapie ładowania plików instalacyjnych - ustawienie CSM na enable i zgodności z domyślnej W8 na Other, przełączanie z UEFI na Legacy nic nie daje
  2. Skorzystanie z programu Atak Snajpera - dogrywa sterowniki do instalki systemu, W7 instaluje się do momentu pierwszego restartu - na nim wiesza się na logo W7, w trybie awaryjnym na xAHCI.sys
  3. Instalacja z pendrive’a naprawczego W10 - wywala się w tym samym momencie co przy Ataku Snajpera, jednak wg trybu awaryjnego - dużo wcześniej - na disk.sys

Ad 2, ad 3. sprawdzałem różne konfiguracje, począwszy od kombinowania praktycznie z każdą kombinacją BIOS’u, po instalowaniu zarówna na MBR w trybie Legacy, jak i GPT w trybie UEFI.

Skończyły mi się pomysły, research w internecie nic już praktycznie nie daje, jestem w stanie nawet zapłacić komuś kto sprawi, że W7 na tym laptopie będzie śmigać (cena w granicach rozsądku oczywiście). Moja dozgonna wdzięczność gwarantowana. :slight_smile: Z góry dziękuję za wszelką pomoc. Podejrzewam mimo wszystko sterowniki.

Z ustawieniem chipsetu na AHCI też próbowałeś? A wiesz, że nawet jak uda ci się zainstalować system to M$ nie wspiera Win7 na prockach Kaby Lake (gen. 7) i nowszych - nie będziesz mógł instalować aktualizacji. Jest podobno nieoficjalny patch - ale jak to działa nie sprawdzałem

Coraz więcej gier i programów zoptymalizowanych jest dla Win10 i DirectX 12 - ja przeprosiłem się z Win10 już ponad rok temu i da się wytrzymać.

Haha, wytrzymać. :smiley: Ja oczekuję mimo wszystko czegoś więcej od tylko “wytrzymania” DX12 albo nie daje wzrostu, albo daje spadek, albo daje wzrost niezauważalny. Bez karty RTX jest to kompletnie niepotrzebne, a Vulkan jest multiplatformowy.

Kurcze, mam tyle opcji w zakładce Chipset, że ciężko mi stwierdzić o którą chodzi, ale SATA system jest ustawiony tam na AHCI.

Błąd BSOD o kodzie 0xA5

Jakbym miał nowszy BIOS, to bym z chęcią coś z nim podziałał. Jakby co, to wrzucam plik. Można go edytować na AMIBCP w wersji 5.0 wzwyż. http://uploadfile.pl/pokaz/1561836---q50n.html. O przywróceniu BIOS’u zaś do ustawień fabrycznych nawet się nie wypowiadam, bo na początku na zablokowanym BIOS było to samo.

Po co? Nie ma to najmniejszego sensu, bo części sterowników może po prostu nie być pod W7, a poza tym W7 nie obsługuje Kaby Lake. To laptop, to jeszcze gorsza sprawa niż z desktopem. Jeżeli dla Ciebie W10 to tylko DX12 to podchodzisz do tego systemu od d… strony. DX12 to też nie jest tylko cały ten RT, ale niskopoziomowe API, które w założeniach ma dać lepszą wydajność - póki co implementacja tego jest paskudna, bo wymagałoby to przepisania silnika gry i porzucenie wsparcia DX11 co na razie jest nieopłacalne i póki co znam jedną grę, która porzuca stare rozwiązania na rzecz Vulkana i DX12, a jest to Strange Brigade, które pokazuje jak się powinno implementować te API.

Ściągnij instalkę W10 z Windows Media Creation Tool i przestań się wygłupiać z W7. W7 to pieśń przeszłości przy nowym sprzęcie i kurczowe trzymanie się go prowadzi tylko do coraz większych problemów. Sam odkładałem przesiadkę na W10 do momentu zmiany platformy, ale ostatecznie kilka miesięcy temu zrobiłem upgrade mając W7 i w sumei da się żyć. Mam co prawda W10 Pro, ale na laptopie z i7 7700HQ i GTX 1050Ti, Home też nie sprawia większych problemów.

1 polubienie

Nawet jak to sprawiać ma masę problemów, to choćby z czystej ciekawości warto podjąć to działanie. Jeśli faktycznie W7 nie będzie spełniać oczekiwań - w każdej chwili można się przenieść. Nie lubię być jednak “zmuszany” do korzystania z W10 (Linux niestety wciąż nie jest alternatywą, jeśli chodzi o gry np).

Nie bardzo zgadzam się z tym, że tylko Windows 10 jest dobry, ale są i takie zdania wśród ludzi tu zgromadzonych. Moim zdaniem jest sens korzystania z Windows 7. Możesz wyrzucić Windows 10 zainstalować najnowszy build Windowsa 7 (obraz można pobrać z serwerów Microsoft). Jeśli chodzi o obsługę sprzętu, sterowniki to możesz je dopasować poprzez identyfikatory sprzętu. Jeśli chodzi o możliwość aktualizacji należy doinstalować programik wufuc i system nie będzie pisał, że sprzęt nie jest obsługiwany, a aktualizacje będą się instalowały poprawnie.

Może zobacz tutaj: https://winclub.pl/topic/9794-windows-7-image-updater-automatyczny-aktualizator-obrazu-windows-7-dla-nowych-maszyn-skylakekabylake/
albo tutaj:
https://forum.videohelp.com/threads/384921-Windows-7-Image-Updater-SkyLake-KabyLake-CoffeLake-Ryzen-Threadripper

Ostatecznie dałem sobie spokój, zmieniłem na W10. Temat do zamknięcia.

1 polubienie