BSOD przy graniu

Witam,

mam problem, otóż polega on na tym, że podczas grania (nie zdarzyło mi się jeszcze w innej sytuacji) w powiedzmy bardziej wymagające gry często zawiesza mi się komputer, w tym czasie dźwięk przez kilka sekund ‘zacina się’ a po chwili wyskakuje wspomniany w temacie BSOD. Poniżej przedstawiam rozpiskę z programu CPU-Z jak wygląda moja konfiguracja sprzętowa:

http://valid.x86.fr/h4l95z

(wykonane podczas normalnej pracy komputera)

Zasilacz to SilentiumPC Vero L1 600W.

Pod tym linkiem 3 różne screeny z różnymi błędami podczas BSOD, które zarejestrował program BlueScreenView:

http://imgur.com/a/VdkOg

(nie zrobiły mi się dokładne ss’y z programu, ale rejestruje tam errory dla plików: USBPORT.SYS (ten na samej górze), ntoskrnl.exe oraz hal.dll (pozostałe 2).

Procesor jest kręcony z 3,4 na 4,0 bez zmiany napięcia. Podejrzewam, że tutaj może być problem, ale nie chciałem się w to bawić bez konsultacji czy faktycznie o to może chodzić.

Niedawno zakupiłem dodatkową kość RAM identyczną jak poprzednia z tą różnicą iż stara jest pod nazwą Kingston a nowa HyperX, ale to ta sama firma Kingston.

Tutaj wrzucam screen’a:

stara:  l7XjL66.png

nowa:  y6uTDGf.png

Prosiłbym o pomoc w tej sprawie, bo nie bardzo wiem co robić.

Pozdrawiam.

PS. temperatury w ‘stresie’ nigdy nie przekroczyły mi 62 stopni. Chłodzenie: SPC FERA 2.

  1. Podstawa - zrobić MEM test ale ten - http://www.dobreprogramy.pl/Memtest86,Program,Windows,12492.html
  2. Zrobić testy programem OCCT (łatwo obserwować napięcia i temperatury) - http://www.dobreprogramy.pl/OCCT,Program,Windows,28567.html
  3. Ustawić procka na fabryczne - sprawdzić czy robi sceny.

Miałem już odblokowanego Athlona co po podkręceniu wywalał tylko i wyłącznie w Diablo 3, naście innych bardziej wymagających gier chodziło po kilka godzin bez problemu. Co ciekawe sztuczny stress z OCCT przechodził bez problemu  nawet po 2h.

 

 

CPU to nie za dużo podkręcony ?

Na tym chłodzeniu nie wydaje mi się, ludzie osiągali na nim często więcej.

Wykonałem test ramu poprzez Memtest, nie wykryło żadnych błędów (3 zapętlenia), za chwilę spróbuje OCCT.

To tylko “pozory” . Obniżaj stopniowo taktowanie CPU i zobacz kiedy bluescreen przestanie występować . 

Wygląda na to, że rozwiązałem swój problem. Okazało się po rozkręceniu komputera, że cooler CPU był wpięty do gniazda SYS_FAN, a nie CPU_FAN (nie zwróciłem na to uwagi podczas składania), podczas gry procesor nagrzewał się, a wentylator nie mógł przyśpieszyć, bo gniazdo to nie posiadało jego regulacji w końcu dochodziło do bariery 70 stopni i wyskakiwał BSOD. Aktualnie temperatury przy maksymalnym obciążeniu procesora nie przekraczają 50 stopni. Dziękuję użytkownikowi Wredotka za radę, temat do zamknięcia :).