BSoD przy instalacji XP - bardziej złożony problem

Witam.

Zanim napiszesz, żebym poszukał, bo było na forum takich tematów miliard, najpierw przeczytaj mojego posta w całości.

Na początku zacznę od małego zarysu historycznego. Chciałem jak najmniejszym kosztem trochę unowocześnić mojego zabytkowego kompa, tak żebym mógł w miarę normalnie pograć w jakieś MMORPG. Skompletowałem:

Płyta główna: ASUS P5GD1-FM/S LGA 775

Procesor: Pentium 4 3,2 Ghz

RAM: 2x Kingston KVR400X64C 25/512 512 DDR DIM

Grafika: Asus GeForce 6600

Zasilacz: 4Life/500LF

Dyski: (na ATA, dyski są ze starego komputera)

  1. WDC 40 GB (na którym instalowany jest XP)

  2. WDC 80 GB

Ponieważ na płycie jest tylko jedno gniazdo ATA, więc są tam podłączone dwa dyski za pomocą jednej taśmy, co oznacza, że mojego napędu

(również na ATA) nie mam gdzie podłączyć. Czyli pojawia się przeszkoda w postaci instalacji systemu z pendrive’a. I właśnie tutaj jest problem.

Pendrive oczywiście bootuje, zaczyna się instalacja itd. Standardowo po ładowaniu sterowników wywala BSoD (0x0000007B), czyli tak jak w przypadku setek innych tematów na tym forum. Co wyróżnia mój? Otóż w BIOSie przy przestawieniu IDE Configuration na Compatible (S-ATA + P-ATA) blue screen dalej swoje. Powiecie, żebym dodał nLitem sterowniki do instalacji? On znowu swoje… No chyba, że jakieś złe sterowniki dodaję… Dodam jeszcze, że znalazłem gdzieś w domu jakąś płytkę starego Linuxa 6.~ z groszami, odłączyłem dyski i podłączyłem napęd. Linux startował. Wprawdzie wyskakiwał na początku jakiś błąd o GNOME bodajże, ale działało. W wersji 7.10 zaś nie chciał ruszyć. Możliwe, że to wina płyty, ale ręki sobie uciąć nie dam. Nie wiem czy to istotne, ale może pomoże rozwiązać problem.

W tym momencie się zatrzymałem i nie wiem co mam robić, także proszę Was o pomoc.

Zaznaczę jeszcze na koniec, że nie jestem jakimś komputerowym wyjadaczem i rzeczy, które wypisuję mogą być bredniami :slight_smile:

Pozdrawiam i liczę na szybką pomoc,

Krzemq.

WITAJ

Ponieważ na płycie jest tylko jedno gniazdo ATA, więc są tam podłączone dwa dyski za pomocą jednej taśmy, co oznacza, że mojego napędu nie mam gdzie podłączyć.

a czy mógłbyś np.podłączyć napęd i dysk na jednej taśmie podczas instalacji

Próbowałem tak zrobić i nie czytało wtedy dysku, tudzież napędu, nie pamiętam dokładnie. Chyba, że kolejność wpinania jest też ważna, nie próbowałem podłączać w innej kolejności.

Najprościej właśnie będzie odłączenie 2 dysku i podpięcie napędu pod tą samą taśmę. W urządzeniach ATA masz 3 tryby pracy: master, slave i auto. Dysk ustaw na master a napęd na slave.

Jak te tryby ustawić? To będzie pisało na naklejce dysku, w przypadku napędu z tyłu lub na górze. Po udanej instalacji odczep napęd, a dysk systemowy ustaw na master drugi na dane - slave.

WIESZ o co chodzi z tym master,sleyw?

tak jak tu kolega eXtremeze podpowiada ,czyli z tyłu dysku masz zworke i w dysku i w napędzie musisz je tak ustawić jak podaje naklejka,lub tak żeby sie nie dublowały,czyli(już zabardzo nie pamięta ata)ale chyba sa 3 piny z tyłu dysku i to samo w cdromie ustaw je tak :żeby były po przeciwnych stronach.

SORY za takie tłumaczenie,ale nie wiem czy się w tym orientujesz z tymi masterami i sleywami -staram się zobrazować :slight_smile:

Wiem o co chodzi, przynajmniej tak mi się wydaje :smiley: Ale czy dając cdrom na slave będzie on mógł bootować? No nic, będę zaraz próbował :wink:

ODNOŚNIE bootowania

A więc:

  1. wkładamy płytkę z windowsem do napędu

  2. resetujemy komputer i wciskamy klawisz f8 -tak aby uruchomić startowanie z płyty cd

  3. poprosi mas abyśmy wcisnęli jakiś klawisz - robimy to

  4. dalej postępujemy z instrukcję podaną w instalatorze.

  5. Na pewno się uda . Życzę udanych prób.

Ahh, działa! :smiley: Dziękuje Wam bardzo! :wink:

NASZA porada,ale TWOJE wykonanie! !!