BSOD: ***STOP: 0x0000000A Czy to problem z dyskiem twardym? Jak mu zaradzić?

Sprawdzałem ram memtestem 86+, ale on nic nie wykazał, nawet zmieniałem kości, też nic. Więc rozpatrzymy przegrzewanie się procesora. Jest to jaki Intel Pentium Dual-Core, 2,00 GHz, ale dlaczego miałby się przegrzewać, czy to wynika z tego, że źle nakładam pastę termoprzewodzącą, czy może dlatego, że zamiast termopada, na procesorze graficznym, użyłem też zwykłej pasty.

Hej,

Przydałoby się sprawdzić temperatury na przykład przy pomocy jakiegoś systemu LiveCD. Możliwe, że przegrzewa się inny element - wspomniana karta graficzna bądź chipset płyty głównej. Zamiana thermalpada na pastę też może mieć na to wpływ.

Pozdrawiam,

@Dimatheus- Zaopatrzyłem się w AVG Rescue CD, Ultimate boot CD i hirens boot CD, ale nie umiem z nich korzystać i zrobić testu procesora, wiesz może jak zrobić go za pomocą którejkolwiek z tych płyt?

Hej,

Według mnie najlepiej uruchomić tryb Mini Windows XP z płyty Hirens’ Boot CD i tam skorzystać z narzędzi do sprawdzania temperatury procesora. Uruchamiasz jakieś pakowanie danych i obserwujesz temperaturę.

Pozdrawiam,

Uruchomiłem mini Windows XP. O dziwo nie zrestartował się w ogóle. Pobrałem i zainstalowałem HWmonitor, aby zbadać temperaturę. Najniższą jaką osiągnął było 44*C, a gdy uruchamiałem przeglądarkę było momentalnie  58*C, a stała temperatura chipsetu graficznego wynosiła 57*C. Nie znam się na temperaturach, więc nie wiem czy to normalne. Spróbowałem też z płyty uruchomić Linuxa Fedorę, to się też zresetował. Wypróbuję też płytkę z NE Linuxem (wersja linuxa stworzona przez wydawnictwo “nowa era”, znalazłem ją w podręczniku do informatyki dla 1 klasy gimnazjum)

Hej,

Generalnie temperatury do największych nie należą, więc ciężko mówić o przegrzewaniu. Co jeśli obciążysz nieco procesor jakimś zadaniem - niekoniecznie uruchomieniem przeglądarki, tylko czymś bardziej wymagającym, jak pakowanie danych do zipa.

Pozdrawiam,

Na razie uruchomiłem  NElinuxa, i o dziwo, ledwo wstał (z płyty). Może, gdy bym spróbował zainstalować jakiś super leciutki system? Wypróbuję też zaraz to pakowanie do zipa.

Hej,

Jasne, co szkodzi spróbować. W najgorszym razie przecież komputer trafi na szrot. :smiley: Samo pakowanie do zipa potrafi dość mocno obciążyć komputer.

Pozdrawiam,

Obciążałem procesor pakowaniem do zipa, uruchamianiem pierdyliona wszystkich programów, max. 57*C. Próbowałem instalować Lubuntu, uruchamiać go z płyty, za każdym razem restart. Wypróbuję jeszcze Puppy linuxa. Wpadłem też na taki pomysł: Czy możliwe jest zainstalowanie normalnego systemu na pendrivie? tak z wymontowanym twardzielem?

Problem tego komputera jest porównywalny do równania z dwiema niewiadomymi - nie da się go rozwiązać.

Wypaliłem Linuxa Slacko na pendrivie (czyli tak jak by obszedłem pierwszą niewiadomą), ale wywalało mi pocięty ekran (na drodze staje mi druga niewiadoma), który jest skutkiem awarii karty graficznej, albo po prostu następował freez.

Dziękuję bardzo za cenne porady i odpowiedzi, ale ratunkiem tego komputera jest tylko wymiana mobo, co się zwyczajnie nie opłaca. Problem ten zostanie więc nierozwiązany. Chociaż mam części do innych komputerów :slight_smile:

Po raz pierwszy mówię PASS…

Hej,

Czyli ciężko stwierdzić, by procesor się przegrzewał. Zostaje więc albo płyta, albo zasilacz, albo karta graficzna. Masz na płycie grafikę zintegrowaną? Korzystasz z dedykowanej czy jak?

Tak, dla celów testowych to może być rozwiązanie. Powinno to działać, choć oczywiście dość wolno.

Pozdrawiam,