BSOD: ***STOP: 0x0000000A Czy to problem z dyskiem twardym? Jak mu zaradzić?

(sewer6) #1

Dopadłem ostatnio mojego starego laptopa Toshiba Satellite L300 i zainstalowałem na nim Windows XP Professional (Drivery SATA oczywiście były), ale system nie wstał już po instalacji (czarny ekran). Gdy próbowałem zdziałać coś z pomocą trybu tekstowego lub chciałem zainstalować system od nowa, pogoniło mnie takim oto Bluescreenem:

http://www.fotosik.pl/zdjecie/174cf4f14072506b

MHDD nie wykrył dysku twardego, mimo iż jest on widoczny w BIOSie.

Za każdym razem, gdy laptop był rozmontowywany i składany od nowa, lub gdy dłużej leżakował, system (Windows Vista HP) miał problemy z uruchomieniem się. Wstawał za mniej więcej 5 razem.

Dysk, za czasów działania Visty, był skanowany programem HDtune. Gdy przeleciały 3/4 skanu (bez wykrytych badów) dysk osiągnął zbyt wysoką temperaturę ,więc bojąc się uszkodzenia, wyłączyłem komputer.

Zaopatrzyłem się w AVG Rescue CD, Ultimate Boot CD i oczywiście płytkę z Windowsem XP. Mam też możliwość podłączenia dysku do komputera stacjonarnego.

Co mam zrobić? Jak mam to naprawić?

Windows XP nie startuje. Pozostaje czarny ekran, jak go naprawić?
(Irydium) #2

Podłącz dysk do komputera stacjonarnego i sprawdź na obecność bad sektorów.(Tam nie osiągnie maksymalnej temperatury jak w laptopie). Przydał by się też odczyt SMART dysku. Chociaż jest to głównie problem software, to niewykluczone że winny jest dysk, później ram i ewentualnie uszkodzenie płyty głównej.

A to że laptop ma problem ze wstawaniem może być wina baterii od podtrzymywania ustawień BIOS.

MHDD widzi tylko dyski jak przestawi się w biosie dysk na IDE.

Jaki to dysk twardy? Model?

(adamk1985) #3

Jak już mówił poprzednik -> ustawienia w BIOS sprawdź… i tam zmień opcje z AHCI na IDE… wtedy sprawdź instalkę i MHDD…

Wypal iso z hirens boot i wrzuć raport smart i benchmark z HDTue

(zbigg47) #4

Materiały pomocnicze do tematu - Program BlueScreenView

"To program do odczytywania szczegółowych informacji odnośnie niebieskiego ekranu śmierci (BSOD) w systemie Windows. BlueScreenView  czytelnie pokazuje co powoduje awarię systemu operacyjnego.

http://www.instalki.pl/programy/download/Windows/testowanie_i_diagnostyka/BlueScreenView.html

(sewer6) #5

Może coś się zepsuło przy pierwszej próbie instalacji Windowsa XP. Przez cały czas było ok, tylko właśnie pod koniec coś zdechło.

Czy muszę potem przestawić na AHCI z powrotem tak jak było?

Zrobiłem 1 passa Memtestem, zero błędów.

@zbigg47 BlueScreenView nie użyję, gdy mój system nie chce wstać?

@adamk1985 Co to jest hirens boot?

@Irydium dysk to WD 2500BEVS-26USTO

Co to ten S.M.A.R.T. dysku? Jak mam go odczytać?

Może powinienem zrobić jakiś format całego dysku, razem ze wszystkimi partycjami, ale czy to coś da?

(Dimatheus) #6

Hej,

Tak.

Wrzuć w wyszukiwarkę - to zestaw narzędzi w formie bootowalnej, który zawiera na przykład wersję Mini Windows XP, czyli system uruchamiany bezpośrednio z płyty.

https://pl.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T._(informatyka) Do analizy służą różne programy - na przykład wspomniany już HD Tune czy CrystalDiskInfo.

Pozdrawiam,

(sewer6) #7

Podłączyłem dysk do komputera stacjonarnego, na którym też był Windows XP. Przy uruchamianiu zrobiło się sprawdzanie dysku. Zrobiłem skan, przełożyłem dysk z powrotem do laptopa no i windows wstał. Kontynuowała się instalacja. Trwała sobie, kiedy nagle komputer się zrestartował, no i tak było cały czas, w różnych momentach instalacji. Czego to wina? Może rozpocznę instalację zupełnie od początku?

Jest sens wstawiania screenów z HDTune? z góry mówię, że skan nie wykazał badów, a na smarcie wszędzie było OK.

(Dimatheus) #8

Hej,

Mało prawdopodobne, by komputer restartował się z powodu błędów na dysku. To symptom innego problemu sprzętowego - na przykład uszkodzonej pamięci RAM bądź samej płyty głównej.

Czy jest sens wrzucać screeny - tak, oczywiście. Programy czasami źle odczytują dane i mimo, że widać w S.M.A.R.T’cie, gdzie jest problem, program pokazuje lakoniczne ok.

Pozdrawiam,

(sewer6) #9

Po formacie i ponownej instalacji Windowsa, komputer wyłączył się zrestartował się, gdy do końca zostało 13min. Wtedy instalacja kontynuowała się gdy było 39min do końca i restart nastąpił w chwili podawania klucza.

Czy to brak jakiś plików na płycie instalacyjnej? Czy to coś da jak przy instalacji podłącze laptopa kablem do internetu?

(Dimatheus) #10

Hej,

A komputer się nie przegrzewa przypadkiem?

Nie, to problem ze sprzętem - przegrzewanie, błędy RAMu bądź płyty głównej. Nie, nie sądzę by połączenie z siecią miało cokolwiek dać.

Pozdrawiam,

(sewer6) #11

Komputer się raczej nie przegrzewa, czyściłem go już i nałożyłem nową pastę. Wymienię ram, bo mam taką możliwość, ale boję się, że to właśnie płyta główna. Ogólnie jest ona w słabym stanie, ale mam nadzieję, że jeszcze pociągnie.

(Dimatheus) #12

Hej,

Przegrzewać może się też sam zasilacz. To też warto sprawdzić.

Pozdrawiam,

(sewer6) #13

Próbowałem już na różnych zasilaczach. Może nLite skopał coś, gdy instalowałem stery SATA, zaraz sprawdzę instalkę na VirtualBox.

(adamk1985) #14

Na jednym Acerze miałem też problem z Windowsem - za nic nie chciał się zainstalować (instalator się zawieszał), a linux poszedł bez problemu… Sprawdź u Siebie czy tak jest… jeśli się to potwierdzi to na 99% uszkodzony jest mostek na płycie głównej co niestety mogło spowodować też uszkodzenie HDD. Ja musiałem wymienić oba elementy i lapek śmiga do dziś… :wink:

Z kolei na starej stacjonarce nie mogłem zainstalować Windowsa za pomocą wbudowanej nagrywarki bo wyskakiwały błędy przy kopiowaniu plików - użyłem zewnętrznej na USB i poszło… Co dziwne po instalacji ten wbudowany sprzęt lepiej czytał płytki niż zewnętrzny napęd (nośnik, fakt lekko sfatygowany, ale to na bank coś z laserem było)

(Dimatheus) #15

Hej,

Może tak być. Aczkolwiek w takiej sytuacji instalator by się zawieszał, a komputer sam by się nie restartował.

Pozdrawiam,

(sewer6) #16

HDD jest sprawny, skombinowałem też płytę główną. Sprawdzę niedługo jak się na niej to wszystko sprawuje. Szkoda tylko, że nie pasuje ona do obudowy laptopa, ale coś wykombinuję.

(sewer6) #17

Nie włożę płyty głównej do mojej obudowy, więc zdecydowałem się przetestować coś z GNU Linux, ale nie znam się na tych systemach. Może mi ktoś zasugerować, jaką wersję zainstalować, skąd ją pobrać itp. ?

(Dimatheus) #18

Hej,

Myślę, że najszybciej dowiesz się pisząc post w tym temacie: http://forum.dobreprogramy.pl/jaki-linux-wybór-dystrybucji-155827t.html.

Pozdrawiam,

(sewer6) #19

Gdy instalowałem Linuxa Fedorę znów się zrestartował. Jest dla niego jeszcze jakiś ratunek?

(Dimatheus) #20

Hej,

Czyli 100% problem sprzętowy. RAM możesz przetestować z płyty bootowalnej z MemTestem. Jeśli będzie ok, to prawdopodobnie albo przegrzewanie się procesora, albo uszkodzenie płyty głównej.

Pozdrawiam,