BSOD Windows XP Problem

Na początek witam wszystkich,

Posiadam komputer z systemem Windows XP SP2 w wersji angielskojęzycznej mój problem polega na tym że system wyrzuca często blue screeny w różnym czasie np. gdy gram w grę to po 3 min. wyświetla się bsod, podczas normalnej pracy również bsod po ok 3-4 min. od włączenia komputera nawet blue screen pojawia się gdy próbuję odpalić mini windows xp z płytki bootowalnej. Ram sprawdzałem memtestem i okazało się że jedna kość ramu jest padnięta więc ją wyrzuciłem ale problemu to nie rozwiązało. Podejrzewam że może to być wina zasilacza ale nie jestem w 100% pewny. Temperatury są w normie nic się nie przegrzewa nie wiem co jeszcze może być przyczyną mojego problemu. Prosiłbym o jakieś porady, sugestie.

Moja specyfikacja sprzętowa:

Płyta główna: Asus P5NE-SLI

Zasilacz: Trust 420W

RAM 2GB DDR2 (wcześniej miałem 4 ale jedna kość była padnięta :frowning: )

CPU: Intel Dual E2140 1,60GHz

Karta graficzna: Nvidia GeForce 9500GT

Cześć

Druga kość ramu jest na pewno sprawna?

Odczytaj plik minidump:

szukanie-przyczyny-bsod-pomoca-bluescreenview-t376739.html

i sprawdź co powoduje BSOD.

druga kość jest w 100% sprawna sprawdzana również memtestem

Błędy z odczytywynia bsod:

cpuz135_x32.sys

memory_corruption

ntokrln.sys

win32k.sys

Dodam że nawet instalacja z orginalnej płyty systemu windows xp wyrzuca bsod po zainstalowaniu sterowników oraz po załadowaniu ubuntu 10.10 z płyty linux się zacina :frowning:

Cześć

Czy masz zainstalowany program CPU-Z? Jeżeli tak odinstaluj go tymczasowo.

Drugi błąd (memory_corruption) wskazuje na problemy z pamięcią. Jeżeli masz możliwość sprawdź ją na innym komputerze.

Natomiast błędy ntokrln.sys oraz win32k.sys wskazują na problemy z systemem. Zainstaluj SP3 dla systemu Windows XP oraz pozostałe aktualizacje z Windows Update.

Odinstalowanie programu cpu-z nic nie dało; service packa 3 nie mogę zainstalować ponieważ wyrzuca bsod, a błąd memory_corruption powoduje problemy z pamięcią ale jaką jeżeli RAM to jest sprawna ponieważ sprawdzałem. Podczas sprawdzania dysku programem hd tune po 2 min od rozpoczęcia testu również był bsod.

Dodane 21.12.2012 (Pt) 20:08

Czy ktoś może jeszcz mi pomóc???

Dobrze by było sprawdzić ten zasilacz jest na czarnej liście http://www.for-tech.com.pl/co-kupic-f/c … zy-t3.html

Poprzez wskazania miernikiem czy wszystkie linie są w normie a najlepiej to sprawdzić kompa na innym markowym zasilaczu. O ile aktualny nie dokonał już jakiś uszkodzeń to po ptakach. Sprawdź czy płyta główna , karta graficzna, nie ma wypukłych kondensatorów. Co do pamięci i testowanie memtest 86 czy samym memtest nie zawsze wykrywa uszkodzenie ponoć lepszy goldmemory a najlepiej sprawdzić na innych pamięciach. Nie pisałeś czy komp jest podkręcany to oczywiste by było dać ustawienia domyślne, reset biosu.

Zasilacza na podmianę nie posiadam niestety, a kondesatory na płycie głównej i karcie graficznej nie są uszkodzone ani wypukłe. Jeszcze sprawdzę pamięć programem goldmemory i dam znać czy RAM aby na pewno jest w porządku.

Sprawdzenie dysku - pierwsza metoda

  • pobierz i zainstaluj HD Tune,

  • u góry w HD Tune wybierz dysk twardy,

  • w HD Tune przejdź na kartę Error Scan i kliknij Scan.

Sprawdzenie dysku - druga metoda

Jeżeli dysponujesz innym komputerem i kieszenią na dysk, to można sprawdzić dysk w inny sposób:

  • wyjmij dysk z laptopa, w którym podejrzewasz uszkodzenie dysku

  • włóż dysk do kieszeni i podłącz go do sprawnego komputera

  • jeżeli dysk nie zostanie wykryty przez system to prawdopodobnie jest poważnie uszkodzony

  • jeżeli dysk zostanie wykryty przez system to pobierz i zainstaluj HD Tune, u góry w HD Tune wybierz dysk twardy który znajduje się w kieszeni, w HD Tune przejdź na kartę Error Scan i kliknij Scan.

Sprawdzenie dysku - trzecia metoda

  • pobierz Hirens.BootCD.15.2.zip

  • rozpakuj plik Hirens.BootCD.15.2.zip (prawy przycisk myszy na plik - Wyodrębnij…)

  • po rozpakowaniu otrzymasz plik Hiren’s.BootCD.15.2.iso, nagraj go na płytę jako obraz, nie rozpakowuj tego pliku

Aby nagrać obraz ISO na płytę możesz użyć Active ISO Burner, nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością

  • uruchom komputer z płyty którą nagrasz

  • w głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Mini Windows Xp i naciśnij Enter

hiren1.gif

  • poczekaj

hiren2.gif

  • po uruchomieniu Mini Windows XP uruchom z pulpitu HBCD Menu

hiren3.gif

  • w HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HD Tune

  • u góry w HD Tune wybierz dysk twardy który znajduje się w kieszeni, w HD Tune przejdź na kartę Error Scan i kliknij Scan.

hiren4.gif

Sprawdzenie dysku - wyniki

Czerwone bloczki - bad sectory (uszkodzenia), zielone bloczki - ok.

Jeżeli będą czerwone bloczki, to dysk do wymiany.

Czas sprawdzania dysku - przykładowo dysk 500 GB SATA sprawdzałem 330 minut (5 i pół godziny).

hdtune_samsung.gif

Sprawdzanie pamięci

  • pobierz Hirens.BootCD.15.2.zip

  • rozpakuj plik Hirens.BootCD.15.2.zip (prawy przycisk myszy na plik - Wyodrębnij…)

  • po rozpakowaniu otrzymasz plik Hiren’s.BootCD.15.2.iso, nagraj go na płytę jako obraz, nie rozpakowuj tego pliku

Aby nagrać obraz ISO na płytę możesz użyć Active ISO Burner, nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością

  • uruchom komputer z płyty którą nagrasz

  • w głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Memtest86+

hiren1.gif

Jak sprawdzać pamięć

Pamięć należy sprawdzać w ten sposób, że zostawiasz w komputerze jedną kość pamięci i uruchamiasz test. Potem wyjmujesz pierwszą kość pamięci i wkładasz drugą kość pamięci i uruchamiasz test. Czyli każdą kość pamięci sprawdzasz osobno. Inaczej mówiąc, jedna kość pamięci jest w komputerze, a druga na biurku i robisz test. Potem zamieniasz kości miejscami- ta, która dotąd leżała na biurku jest w komputerze, a ta która dotąd była sprawdzana w komputerze leży na biurku. I znowu uruchamiasz test.

Sprawdzenie zasilacza

jak-prawidlowo-sprawdzic-napiecia-zasilacza-komputerowego-t9809.html

http://www.dobreprogramy.pl/GBM/Podstaw … 25460.html

Sprawdź temperatury

Program HWiNFO http://www.dobreprogramy.pl/HWiNFO32,Pr … 15982.html ma opcję monitoringu temperatur (Monitoring - Sensor status - Logging start), i plik który zostanie utworzony otwieramy np. w Excelu i przeglądamy albo wrzucamy np. na http://www.speedyshare.com/ żeby skonsultować się z innymi.

Dysk twardy sprawdzałem nie było żadnych problemów, temperatury są w normie, RAM sprawdzałem programem gold memory i okazało się że jedna kość ramu jest padnięta więc ją wyrzuciłem, napięcia na zasilaczu nie mam jak sprawdzić ponieważ nie posiadam miernika :(, a jeżeli chodzi o tryb mini xp z płyty to podczas ładowania lub tuż po załadowaniu wyskakuje blue screen. Blue screen wyskakuje nawet wtedy kiedy chcę przeinstalować xp z orginalnej płyty po załadowaniu plików i bibliotek itd… Chyba rzeczywiście zasilacz będzie do wymiany:(

Matko chłopie, nie przesadzaj, masz komputer, masz internet, a nie stać Cię dwie dychy dać za najprostszy multimetr? Moim zdaniem raczej tak czy siak trzeba będzie wywalić ten zasilacz jeżeli nie chcesz stracić płyty glównej, albo nawet calego kompa, bo coś mi to zalatuje tandetą a’la Magabajt i tego typu złom…

To że memtest 86 czy goldmemory pokazuje błędy nie musi oznaczać definitywnie że sama pamięć jest zła . Oznaczać może też uszkodzony kontroler płyty głownej czyli winna płyta główna bądź niekontabilność jedno z drugim albo jeszcze fiksujące napięcia ,niestabilne , nie w normie i dlatego mogą być błedy w diagnostykach. Te same kości pamięci mozna sprawdzić na innym kompie i jak się powtórzą błędy w diagnostyce wtedy można stwierdzić prawie napewno że są uszkodzone. Jak są problemy z działaniem alternatywnych systemów bootowalnych z cd i występują np. blue screeny to można stawiać na problem sprzętowy tylko w jakim zakresie. To najlepiej przekonać się przez podmianę podzespołów od zasilacza zaczynając.

Multimetr i tak zamierzam kupić, a co do zasilacza to czy będzie dobry czy nie to i tak go chcę wymienić na nowy, markowy.

I dobrze, ponieważ trzymania badziewia może się skończyć tak jak opisano tu: http://www.theregister.co.uk/2012/11/26 … eg_reader/

Temat uważam za zamknięty dzięki wszystkim za pomoc =D>