[Btrfs] System spowalnia

Korzystam z OpenSuSE na systemie plików Btrfs. Problem jest taki, że ze startu w 57 sekund teraz startuje w 1 minutę 30 sekund. Wg. mnie winne są aktualizacje, bo system wykonuje migawkę przy każdej aktualizacji. Może być też winny mechanizm copy-on-write. Na wirtualnej maszynie z systemem plików ext4 system startuje znacznie szybciej niż ten uruchomiony fizycznie. Nie szukam rozwiązania problekmu, tylko chciałem się dowiedzieć, co o tym możliwe. Czy to możliwe, że Btrfs spowolnia start systemu?

Niestety COW w BTRFS ma to do siebie, że z czasem dość mocno fragmentuje system plików. Są 2 lekarstwa:

 

  1. format :wink: (pewnie wolałbyś tego uniknąć)

  2. defragmentacja https://btrfs.wiki.kernel.org/index.php/UseCases#How_do_I_defragment_many_files.3F

Czy przypadkiem system plików nie powinien mieć wbudowanych procedur autodefragmentujące. EXT je ma, sądziłem, że BTRFS też ma.

Nie słyszałem żeby jakąś dystrybucja zalecała ten system plików i ten projekt chyba się jeszcze jest w fazie rozwoju nie wiem czemu z niego korzystasz Ext jest dobry, szybki i sprawdzony czytałem że Red Hat przechodzi na xfs i też czytałem o nim dobre rzeczy.

BTRFS ma być domyślnym systemem plików w OpenSUSE 13.2 .

Ma być ale nie jest i widać nie bez przyczyny

A plany mogą się zmienić.

 

Ma jeśli ustawisz odpowiednią flagę przy montowaniu https://btrfs.wiki.kernel.org/index.php/Mount_options

 

 

 

To chyba jeszcze mało słyszałeś :slight_smile: Suseł już zaleca (nie mylić z ustawieniem domyślnym). W tej chwili BTRFS jest już dość stabilny, a możliwościami bije EXT* na głowę, chociaż nie zawsze jest szybszy.