Buczący wentylator na karcie

Witam, mam problem z chłodzeniem karty graficznej Asus GTX 770. Dokładnie to jest uszkodzony 1 wentylator. Na początku było to bezgłośne lecz teraz to buczy, stuka i nie wiadomo co się dzieje. Czasem nawet jest dźwięk tak jakby ktoś odkręcił wodę z kranu na maximum.
I to na 99% jest ten jeden wentylator, jak wyjmę kartę i zacznę “bawić” się wentylatorkami na karcie, to jeden się kręci normalnie, bezgłośnie, a drugi buczy, tak jakby o coś tarł, i zatrzymuje się o wiele szybciej niż ten sprawny. Jest jakieś rozwiązanie na to?

Wystarczy Łożyska wentylatora nasmarować smarem?

byłbym z tym ostrożny. Wymiana karty to kosztowny, ale pewny sposób. Bawienie się smarami może uwalić GPU.

Nie przesadzaj. Zobacz ile warstw dzieli wentylatory od GPU. Żeby uszkodzić GPU smarem położonym na łożyska wentylatora musiałby być on kwasem żeby przedrzeć się przez te warstwy (a przede wszystkim przez radiator) zanim dotarłby do GPU

Nie smar! Olej wazelinowy taki jak do maszyny do szycia. Wpuszcza się kropelkę na ośkę oczyszczoną z zacierających drobinek i ciszej będzie, albo cicho nawet.

Dzięki :slight_smile:
Już mnie wkurza te “brzęczenie”
Teraz jak po kilku godzinach włączyłem dopiero kompa, to jest normalnie, ale wystarczy chwilę pograć żeby wentylatorki wbiły się na wyższe obroty i naprawdę, można “Zragequitować”

Zawsze można pokusić się o wymianę wentylatorów.

To też prawda :smiley:

Wie ktoś może, ile mm może mieć wentylator na mojej karcie? Bo chciałbym kupić. Asus GTX 770

Jeżeli chcesz wymienić to potrzebujesz wentylatora do tego konkretnego modelu. Możesz szukać na allegro oraz aliexpress ale nie wiem czy to w ogóle będzie opłacalne.

Ewentualnie ściągasz plastiki z karty i montujesz dwa zwykłe 80mm czy 90mm prosto na radiator.

Nie chce się w to bawić. Już dużo, ale to naprawdę dużo miałem zabawy z tym komputerem, trzeba było wywiercać miejsce na dyski żeby grafika się zmieściła, takie rzeczy. Teraz, komputer by działał bez zarzutów gdyby nie ten traktor który chodzi w tej skrzynce od Della.

Na OLX / Allegro szukałem i nie ma wentylatora do Asus GTX 770. Poszukam jeszcze na aliexpress.

Z tego, co widzę, nie ma wentylatorów konkretnie do modelu Asusa tej karty, ale po prostu jest napisane że do GTX 770 i wszystkie które widziałem mają po 75 mm

Na allegro poszukaj, tylko rozstaw śrub musisz zmierzyć i czy nic nie wystaje, coś w tym stylu, nie musi być dokładnie od Twojego modelu:


Na pewno coś dopasujesz:

Zamierzam zabrać się za nasmarowanie olejem łożyska wentylatora. Nasmarować ten taki pal od wentylatora dopiero jak zdejmę wszystko czyli te takie gumki, i inne tak?

Bez przesady. Po oczyszczeniu z drobinek zacierających pędzelkiem, daje się tylko kropelkę oleju na ośkę i montuje z powrotem wentylator.
Chciałeś utopić cały środek wentylatora?

A jak oddziale wentylator od części montażu, czyli tam gdzie jest cała elektronika, to mogę wentylator umyć pod bieżącą woda?

Sam plastik możesz myć, ale wytrzeć do sucha.

Ok tylko teraz mam następny problem, zobacz mój najnowszy temat @Bogdan_G