Buczenie, szumienie mikrofonu

Witam.
Posiadam problem z buczeniem mikrofonu który buczy od 2 miesięcy w kilku aplikacjach :

  • messenger wszystko ok
  • microsoft teams jest cichy bucznia brak
  • discord buczy i cicho ( czasami mam także problem że na kanałach nie słyszę innych)
  • OBS Studio Cichy i chyba buczy najbardziej

Sprawdzałem na innym mikrofonie - było podobnie

A na innym komputerze pierwszy mikrofon miał ten sam problem lecz drugi już nie

Czego to może być wina?

Z góry dzięki i pozdrawiam

Jakaś dziwna sytuacja.
Wychodziłoby, że ten pierwszy mikrofon ma jakąś usterkę, a ten drugi w zależności od ustawienia systemu (możliwe, że ma inną czułość) działa dobrze.
Czyli musisz podać jakie to mikrofony (obydwa podłączane przez gniazdo jack, czy USB) i jakie systemy na kompach.

1)Kupić porządną kartę dźwiękową albo lepiej DAC
2)Kupić porządny mikrofon, a nie jakieś ochłapy za 30zł z ali express czy inne twory typu tracer co sypią się już po tygodniu od użytkowania.

Polecam poszukać lub popytać na forum Audio fanatyk może coś ci wpadnie w oko ciekawego.

mam mikrofon jeden od trusta który był pierwszym i służył mi ponad rok za faktycznie śmieszne pieniądze a drugi od słuchawek spc viro i karta dźwiękowa porządna

na moim głównym mam system win 7 Ultimate 64 bit (6.1, kompilacja 7601) i na drugim ten sam ale zależy mi na głównym. Mikrofony to Trust za 60zł i od słuchawek spc viro plus.

Chcę zapytać czy może to być wina uszkodzenia karty dźwiękowej skoro problem jest od niedawna a wcześniej było to bezproblemowe

Trochę zawiła ta sytuacja.
Piszesz o uszkodzeniu karty dźwiękowej?
Masz na myśli kartę w kompie, czy korzystasz z zewnętrznej podłączanej prze USB?
Pozostaje ci wziąć ten drugi (sprawny mikrofon na innym kompie) i po prostu szukanie przyczyny.
Porównanie ustawień na obydwu kompach i eliminowanie po kolei możliwych przyczyn.

karta dźwiękowa wewnętrzna. Pozostaje kwestia uziemienia ale rozumiem że mogę wykluczyć

To znaczy komputer powinieneś mieć podłączony do gniazda zasilania z kołkiem.
Akurat przy mikrofonie, może to mieć wpływ na przydźwięk, buczenie…
Jeśli nie masz w pobliżu gniazda z kołkiem, to możesz zlecić komuś, aby ci założył taki kontakt z kołkiem i jeśli instalacja jest jedynie dwużyłowa w twoim pokoju, to wykona podłączenie kołka do zerowego przewodu.
Warto to zrobić.
Możesz także wpiąć obecnie (czyli jak rozumiem podłączenie do sieci bez kołka) wtyk w odwrotnej pozycji w gnieździe, wprawdzie nadal będziesz miał nieprawidłowe podłączenie, ale może zauważysz mniejsze buczenie w mikrofonie (może tak się zdarzyć przy nieuziemionym zasilaniu).
Jeśli masz kompa podłączonego poprzez długi przedłużacz bez kołka oczywiście, to czym dłuższy tym możesz mieć większe przydźwięki.
Ale brak kołka może wpływać na buczenie, duże szumy to raczej inna sprawa.
Prawidłowy dźwięk w jednych aplikacjach, podczas kiedy w innych jest zły…to raczej nie wskazuje na uszkodzenie karty.

no to ja mam uziemiony przedłużacz i gniazdko ale chce dodać że główka mikrofonu jest metalowa i w momencie styku np palców z tą metalową ochronką mikrofon buczy bardziej

No to wskazuje ewidentnie na brak dobrego “masowania” wszystkich elementów kompa.
Czyli brudne wtyczki i tym podobne.
Posprawdzaj wszystkie przewody w kompie, wyciągnij i dociśnij jeszcze raz wtyki…taki efekt jak najbardziej jest poprzez jakieś nie do końca dobrze wciśnięte wtyki, samych gniazd itp…
Możliwe, że w samym mikrofonie skoro ma metalowe części, coś stało się z przewodem ekranowym…

czy mam posprawdzać wtyczki zewnętrzne czy wewnętrzne w komputerze również?

We wnętrzu kompa, sprawdź wszystkie kable, czy są dobrze dopięte, a najlepiej wysuń je i wsuń z powrotem.
To samo z kartą dźwiękową jeśli nie jest zintegrowana.
Skoro masz Windows 7 to raczej odpada opcja, że aktualizacje systemu, mogły namieszać coś ze sterownikami dźwięku…co w Windows 10 mogłoby mieć miejsce.