Budowa HTPC

(klkck) #1

Witam.

Chcę złożyć HTPC. Budżet około 1300zł-1500zł. Ma to być komputer uniwersalny z naciskiem na filmy i muzyka. Nie będzie służył do grania.
I tu mam pytanie do Was… Wielu uważa to za temat rzekę… Słuchajcie, czy da się wypuścić z integry albo z osobnej karty dźwiękowej dźwięk HD (DTS HD i DD HD) ale po analogu? Jaki hardware i software do tego (używam VLC)… Na razie nikt nie umie mi odpowiedzieć…

Pozdrawiam.

(pocolog) #2

Chodzi Ci o coś takiego?
https://www.asus.com/pl/Motherboards/M4A785G_HTPCRC/

(klkck) #3

Generalnie chodziło mi o zwykłą płytę micro atx lub coś podobnego ze zintegrowaną kartą dźwiękową lub dokupienie osobnej dźwiękówki. Problem w tym, że podobno nie da się prostym sposobem puścić z komputera dźwięku wielokanałowego w formatach HD innym złączem niż HDMI. Jak to jest?

(pocolog) #4

Przecież wysłałem ci płytę ze zintegrowaną kartą dźwiękową która ma wyjście audio inne niż hdmi (jakieś jacki na głośniki 7.1 jakiś analog stereo i jakiś spdif - do wyboru do koloru) więc co innego jeszcze oczekujesz bo już nie rozumiem. Czytałeś przynajmniej jej opis?
Dopinanie karty dźwiękowej do jakieś płyty mija się z celem bo mocno zwiększa grubość obudowy. Ta którą Ci wysłałem ma kilkucentymetrowy profil więc zmieści się w niskiej obudowie i będzie prezentować się lepiej pod telewizorem niż jakiś klocek wielkości komputera.
Oczywiście link podałem jako przykład, że spokojnie takie można znaleźć i ceny nie są z kosmosu.

(klkck) #5

Spokojnie :)…
Płyta jest dość zamierzchła już. W dodatku nie mogłem znaleźć jej dostępnej.
Takie coś mogło by być ale szukałbym raczej coś co obsłuży procesory Intela.
Chciałbym też prosić o dobranie wszystkich elementów żeby złożyć komputer.
Ja generalnie nie mam nic także muszę kupić wszystko.
Jeszcze jedno… konieczny jest też napęd BluRay.

Jeżeli chodzi kolego o złącza audio to wiesz może jak puścić dźwięk HD po Jackach/RCA?
Tak jak napisałem, ogólnie to przechodzi tylko po HDMI a po cyfrowym optyku czy coaxialu idzie tylko rdzeń DTS i DD…

(pocolog) #6

Chyba, że tak :stuck_out_tongue_winking_eye: Nie jestem biegły w magii dźwięku :wink: Takie płyty widziałem po 400zł dlatego ją pokazałem.

(klkck) #7

A jak mają się jakościowo obecne karty zintegrowane do podłączonych dodatkowo?

(kchteam) #8

Ja swojego HTPC zbudowałem na płycie AM1H-ITX

Wyjście dźwiękowe w systemie ustawiam dla tego, co chcę (tj. HDMI, w moim przypadku TOSLINK). Musisz dokładnie doczytać czy chipset karty dźwiękowej może obsłużyć różne kodeki na różnych wyjściach dźwiękowych.

Ja zazwyczaj puszczam raw na wyjściu źródła i amplituner zajmuje się dekodowaniem dźwięku (jeśli potrafi obsłużyć dany kodek). Jak chcesz mieć napęd Blue-ray, wystarczy że kupisz obudowę w formacie Mini-ITX z miejscem na napęd. Sam napęd kupujesz osobno.

Swojego HTPC złożyłem za około 800 zł właśnie na tej płycie głównej i jestem bardzo zadowolony (film, muzyka, przeglądarka, niewymagające nowsze gry).

[Przemek]

(klkck) #9

kchteam może pomożesz mi w doborze komponentów bo powiem szczerze ostatnio składałem komputer prawie dekadę temu :)…

Zacznijmy może od samego początku…

Jaki format płyty głównej wybrać, w jaką platformę iść (Intel czy AMD) i w co musi być wyposażona płyta żeby była rozwojowa?

(oggi21) #10

Przecież VLC nie puści Ci natywnego dźwięku hd, lepiej użyj Windows media player + kodeki CCCP.

(klkck) #11

Spokojnie… Jeżeli będzie trzeba wymienić player na inny to spoko. Do tego dojdziemy. Na razie chciałbym zacząć od samego początku czyli wybór platformy i płyty głównej…