Budowa HTPC

Witam.

Chcę złożyć HTPC. Budżet około 1300zł-1500zł. Ma to być komputer uniwersalny z naciskiem na filmy i muzyka. Nie będzie służył do grania.
I tu mam pytanie do Was… Wielu uważa to za temat rzekę… Słuchajcie, czy da się wypuścić z integry albo z osobnej karty dźwiękowej dźwięk HD (DTS HD i DD HD) ale po analogu? Jaki hardware i software do tego (używam VLC)… Na razie nikt nie umie mi odpowiedzieć…

Pozdrawiam.

Chodzi Ci o coś takiego?
https://www.asus.com/pl/Motherboards/M4A785G_HTPCRC/

Generalnie chodziło mi o zwykłą płytę micro atx lub coś podobnego ze zintegrowaną kartą dźwiękową lub dokupienie osobnej dźwiękówki. Problem w tym, że podobno nie da się prostym sposobem puścić z komputera dźwięku wielokanałowego w formatach HD innym złączem niż HDMI. Jak to jest?

Przecież wysłałem ci płytę ze zintegrowaną kartą dźwiękową która ma wyjście audio inne niż hdmi (jakieś jacki na głośniki 7.1 jakiś analog stereo i jakiś spdif - do wyboru do koloru) więc co innego jeszcze oczekujesz bo już nie rozumiem. Czytałeś przynajmniej jej opis?
Dopinanie karty dźwiękowej do jakieś płyty mija się z celem bo mocno zwiększa grubość obudowy. Ta którą Ci wysłałem ma kilkucentymetrowy profil więc zmieści się w niskiej obudowie i będzie prezentować się lepiej pod telewizorem niż jakiś klocek wielkości komputera.
Oczywiście link podałem jako przykład, że spokojnie takie można znaleźć i ceny nie są z kosmosu.

Spokojnie :)…
Płyta jest dość zamierzchła już. W dodatku nie mogłem znaleźć jej dostępnej.
Takie coś mogło by być ale szukałbym raczej coś co obsłuży procesory Intela.
Chciałbym też prosić o dobranie wszystkich elementów żeby złożyć komputer.
Ja generalnie nie mam nic także muszę kupić wszystko.
Jeszcze jedno… konieczny jest też napęd BluRay.

Jeżeli chodzi kolego o złącza audio to wiesz może jak puścić dźwięk HD po Jackach/RCA?
Tak jak napisałem, ogólnie to przechodzi tylko po HDMI a po cyfrowym optyku czy coaxialu idzie tylko rdzeń DTS i DD…

Chyba, że tak :stuck_out_tongue_winking_eye: Nie jestem biegły w magii dźwięku :wink: Takie płyty widziałem po 400zł dlatego ją pokazałem.

A jak mają się jakościowo obecne karty zintegrowane do podłączonych dodatkowo?

Ja swojego HTPC zbudowałem na płycie AM1H-ITX

Wyjście dźwiękowe w systemie ustawiam dla tego, co chcę (tj. HDMI, w moim przypadku TOSLINK). Musisz dokładnie doczytać czy chipset karty dźwiękowej może obsłużyć różne kodeki na różnych wyjściach dźwiękowych.

Ja zazwyczaj puszczam raw na wyjściu źródła i amplituner zajmuje się dekodowaniem dźwięku (jeśli potrafi obsłużyć dany kodek). Jak chcesz mieć napęd Blue-ray, wystarczy że kupisz obudowę w formacie Mini-ITX z miejscem na napęd. Sam napęd kupujesz osobno.

Swojego HTPC złożyłem za około 800 zł właśnie na tej płycie głównej i jestem bardzo zadowolony (film, muzyka, przeglądarka, niewymagające nowsze gry).

[Przemek]

kchteam może pomożesz mi w doborze komponentów bo powiem szczerze ostatnio składałem komputer prawie dekadę temu :)…

Zacznijmy może od samego początku…

Jaki format płyty głównej wybrać, w jaką platformę iść (Intel czy AMD) i w co musi być wyposażona płyta żeby była rozwojowa?

Przecież VLC nie puści Ci natywnego dźwięku hd, lepiej użyj Windows media player + kodeki CCCP.

Spokojnie… Jeżeli będzie trzeba wymienić player na inny to spoko. Do tego dojdziemy. Na razie chciałbym zacząć od samego początku czyli wybór platformy i płyty głównej…