Budowa sieci telewizyjnej satelitarnej


(rix98) #1

Witam,

Planuję budowę sieci telewizyjnej w domku. Posiadam 2 kable antenowe które będą wpięte do dwóch anten. Anteny te mają połączenie z 4 gniazdkami (pokój, poddasz, salon i drugi pokój). Proszę o pomoc w doborze sprzętu i jeżeli potrzeba to jakichś zmian kablowych, gdyż budowa jest na takim etapie, że można jeszcze wprowadzać zmiany z kablami itp. W każdym z tych czterech pokoi chcę mieć możliwość odbioru telewizji cyfrowej, lecz tak że nie musi lecieć ten sam kanał w każdym pokoju, lecz działa MultiRoom, albo podobna technologia. Telewizory nie posiadają wbudowanych dekoderów więc proszę też o ich wybór.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam


(oggi21) #2

Teoretycznie można to podłączyć poprzez tc’eq czyli sygnał z jednej anteny na 2 pokoje, a z drugiej na 2 następne. Piszę teoretycznie bo sprawia to więcej problemów niż korzyści. Odbiór jest zależny więc będziesz musiał oglądać kanały o tej samej polaryzacji (H lub V). Najlepszym rozwiązaniem jest kupno 2 konwerterów Twin lub jednego Quad lub jeszcze lepiej Quattro (specjalne do odbioru DVB-S2/full HD)

Tu masz dokładny opis konwerterów http://www.tceq.pl/konwertery


(rix98) #3

Aha. Wielkie dzięki za pomoc :slight_smile: I jeszcze pytanie odnośnie podłączenia dekoderów. Wyczytałem gdzieś, że w moim przypadku musiałyby być dekoder “główny” oraz 3 pozostałe i wszystkie dekodery muszą mieć dostęp do internetu. Wczytałem również że nie musi to być koniecznie połączenie kablowe (RJ45), ale te dekodery mogą łączyć się z internetem za pomocą Wi-Fi. i tu moje pytanie: Czy musi być to jakiś specjalny router?

*Informacje znalazłem na stronie N


(oggi21) #4

Dekodery nie muszą mieć dostępu do internetu a jedynie do sieci LAN, żeby mogły komunikować się ze sobą . Router musi być z AP, (zapytaj w sklepie) i nie kupuj taniochy bo możesz mieć problem z siłą sygnały. Okablowanie Sat j/w chyba że będziesz korzystał z PVR (nagrywanie) wtedy potrzebujesz dodatkowy kabel do dekodera “głównego”.


(Kpc21) #5

Skoro masz jeszcze możliwość położenia okablowania, to na twoim miejscu doprowadziłbym skrętkę do wszystkich pokoi. Zawsze kabel to kabel, a z pewnością w przyszłości przyda się on nie tylko do dekodera.

Dekodery w multiroomie n-ki nie muszą mieć dostępu do Internetu. Wystarczy, że są połączone siecią komputerową.

I jeśli dekodery mają funkcję nagrywania, to najlepiej doprowadzić do nich po dwa sygnały z anteny. Masz dwa talerze, więc najtaniej będzie chyba kupić dwa konwertery quad. Albo jeden octo. Inna opcja to jeden quattro i do tego multiswitch. Wyjdzie drożej, ale będziesz miał możliwość rozbudowy instalacji.

Co z TV naziemną, ew. radiem?


(lith) #6

Ale uważaj, nie kładź kabli sieciowych wzdłuż instalacji elektrycznej i nie daj sobie byle kabla położyć. U mnie niby spece tak położyły i z siecią jest kosmos, więc prawie wszystko i tak musi na wifi chodzić. I najlepiej połóż gigabitowe kable, wiem, że będą mówić, ze to bez sensu, ale to rzeczywiście ma sens, jak musisz coś większego miedzy kompami przesłać to na zwykłym trwa godzinami.


(Kpc21) #7

Albo kładziesz skrętkę ekranowaną.

Sieć przewodowa przyda się też, gdy będziesz chciał zmienić platformę na Cyfrę+ i zamiast multiroomu zastosować splitter kart. Tam karty klienckie łączy się przewodem telefonicznym, możesz więc wykorzystać środkową parę skrętki (nie będziesz mieć wtedy gigabitu).