Budowa sieci telewizyjnej satelitarnej

Witam,

Planuję budowę sieci telewizyjnej w domku. Posiadam 2 kable antenowe które będą wpięte do dwóch anten. Anteny te mają połączenie z 4 gniazdkami (pokój, poddasz, salon i drugi pokój). Proszę o pomoc w doborze sprzętu i jeżeli potrzeba to jakichś zmian kablowych, gdyż budowa jest na takim etapie, że można jeszcze wprowadzać zmiany z kablami itp. W każdym z tych czterech pokoi chcę mieć możliwość odbioru telewizji cyfrowej, lecz tak że nie musi lecieć ten sam kanał w każdym pokoju, lecz działa MultiRoom, albo podobna technologia. Telewizory nie posiadają wbudowanych dekoderów więc proszę też o ich wybór.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Teoretycznie można to podłączyć poprzez tc’eq czyli sygnał z jednej anteny na 2 pokoje, a z drugiej na 2 następne. Piszę teoretycznie bo sprawia to więcej problemów niż korzyści. Odbiór jest zależny więc będziesz musiał oglądać kanały o tej samej polaryzacji (H lub V). Najlepszym rozwiązaniem jest kupno 2 konwerterów Twin lub jednego Quad lub jeszcze lepiej Quattro (specjalne do odbioru DVB-S2/full HD)

Tu masz dokładny opis konwerterów http://www.tceq.pl/konwertery

Aha. Wielkie dzięki za pomoc :slight_smile: I jeszcze pytanie odnośnie podłączenia dekoderów. Wyczytałem gdzieś, że w moim przypadku musiałyby być dekoder “główny” oraz 3 pozostałe i wszystkie dekodery muszą mieć dostęp do internetu. Wczytałem również że nie musi to być koniecznie połączenie kablowe (RJ45), ale te dekodery mogą łączyć się z internetem za pomocą Wi-Fi. i tu moje pytanie: Czy musi być to jakiś specjalny router?

*Informacje znalazłem na stronie N

Dekodery nie muszą mieć dostępu do internetu a jedynie do sieci LAN, żeby mogły komunikować się ze sobą . Router musi być z AP, (zapytaj w sklepie) i nie kupuj taniochy bo możesz mieć problem z siłą sygnały. Okablowanie Sat j/w chyba że będziesz korzystał z PVR (nagrywanie) wtedy potrzebujesz dodatkowy kabel do dekodera “głównego”.

Skoro masz jeszcze możliwość położenia okablowania, to na twoim miejscu doprowadziłbym skrętkę do wszystkich pokoi. Zawsze kabel to kabel, a z pewnością w przyszłości przyda się on nie tylko do dekodera.

Dekodery w multiroomie n-ki nie muszą mieć dostępu do Internetu. Wystarczy, że są połączone siecią komputerową.

I jeśli dekodery mają funkcję nagrywania, to najlepiej doprowadzić do nich po dwa sygnały z anteny. Masz dwa talerze, więc najtaniej będzie chyba kupić dwa konwertery quad. Albo jeden octo. Inna opcja to jeden quattro i do tego multiswitch. Wyjdzie drożej, ale będziesz miał możliwość rozbudowy instalacji.

Co z TV naziemną, ew. radiem?

Ale uważaj, nie kładź kabli sieciowych wzdłuż instalacji elektrycznej i nie daj sobie byle kabla położyć. U mnie niby spece tak położyły i z siecią jest kosmos, więc prawie wszystko i tak musi na wifi chodzić. I najlepiej połóż gigabitowe kable, wiem, że będą mówić, ze to bez sensu, ale to rzeczywiście ma sens, jak musisz coś większego miedzy kompami przesłać to na zwykłym trwa godzinami.

Albo kładziesz skrętkę ekranowaną.

Sieć przewodowa przyda się też, gdy będziesz chciał zmienić platformę na Cyfrę+ i zamiast multiroomu zastosować splitter kart. Tam karty klienckie łączy się przewodem telefonicznym, możesz więc wykorzystać środkową parę skrętki (nie będziesz mieć wtedy gigabitu).