Budowa własnej chmury - szukam porad

Chomik pyta i szuka porad. :wink: Myślę nad zbudowaniem własnej małej chmurki. Do różnych rzeczy - od zdjęć, przez filmy po instalki programów i gierek. Myślałem nad załatwieniem sprawy kolejnym dyskiem przenośnym, jednak pomyślałem, że właśnie własna chmurka będzie wygodniejsza.

Nie wiem teraz jak to ugryźć. Widziałem Malinki z rozwiązaniami typu ownCloud. Mógłbym po prostu złożyć mały micro-ITX, nawet na nowej podstawce AM4 (Athlony od 189 zł :O). Trzecia opcja, najprostsza, to po prostu kupić NAS’a taniego.
Opcja ostatnia najmniej mi się podoba, bo i najmniejsza nad tym kontrola. Plus nie mógłbym zdalnie zlecić pobierania plików na tym urządzeniu.
Malinka nie wiem czy nie będzie za mało wydajna. Nie wiem właśnie czy chciałbym na tym Linuksa, czy jednak nie Windows, bo jak mówiłem, chciałbym też zdalnie pobierać np. instalki (lub gotowe pliki) gier z Origina, Steama, GOG’a itd. Później 1 Gbitem przesłać z tej chmurki na własny PC to będzie moment. :slight_smile:

Także opcja budowy kolejnego PC widzi mi się najbardziej. Znajdę jakąś zgrabną fajną obudowę mini-ITX (może nawet HTPC) i coś wsadzę do środka. Pytanie teraz co…pod względem zakupu części najtaniej oczywiście iść w starsze graty, gdzie płytę, procesor i RAM kupię za 200 zł łącznie. Z drugiej strony - będzie to żarło prądu więcej niż laptop. Chciałbym, żeby to jednak działało właściwie 24/7. Także stare sprzęty na Core 2 odpadają. Ktoś ma jakiś pomysł? Inne rozwiązanie nawet może?

  1. Zapoluj na …stare netbooki, jakieś c60, atomy etc- to by wyszło najtaniej. Prądu żre mało, ale więcej niż 1 kartę nie odpalisz w Google;) Potem zakup płyty osb, 4h w piwnicy i jest obudowa. Jak trafisz dobrze, to za elektronikę wydasz 100 zł (no jednak powinno być 2GB ram, bo na 1 tylko linuks). Najlepiej wyszłoby poszukać uszkodzonych Kiano- masowo były w sieciówkach, a jakość… Cena Czyni Cuda :slight_smile: . Tabletowy atom, to mówi samo za siebie :slight_smile:
    https://allegro.pl/laptop-kiano-slimnote-10-1-mini-uszkodzony-i7561038236.html

  2. zapoluj na płyty główne do pc z atomami, np.j1900, j3455. To władasz w obudowę htpc i bez wentylatorka pasywnie działa.

  3. Kup netbooka :slight_smile: Na 100% teraz na święta polecą za 400zł chińskie atomy po hipermarketach.

  4. składanie z używanych procków zostaw. Na nowym, to tylko AThlon, ale sumarycznie wyjdzie więcej od bramki nr.1

Właśnie o tej opcji teraz myślę. :slight_smile: Nie wiedziałem, że te płytki z wbudowanymi APU są tak tanie. Nawet na “nowoczesnych” Celeronach (np. z M.2 i DDR4 :open_mouth: ) są w zakresie 300-400 zł. Tańsze, właśnie na jakiś Atomach czy AMD są nawet bliżej 200 zł.

Starsze netbooki czy laptopy odpadają, bo jednak chcę żeby to finalnie był mały sprzęt, który ładnie postawię na półce/szafce. :wink: Innymi słowy - ta chmurka musi się też wizualnie prezentować, żeby mi nie szpecić pokoju. :stuck_out_tongue: No…chyba, że rozmontował bym to cholerstwo, i wpakował do własnej obudowy…ale to już nie warte zachodu. :stuck_out_tongue:

Także chyba ta opcja płyta z CPU mi się podoba. Tylko teraz obudowa…wbrew pozorom całkiem sporo ich na rynku. Układy w tych płytach są ultra oszczędne także też nie potrzeba za wiele miejsca. A im mniejsza tym lepsza. :wink: Sporo z nich to jednak niby-htpc, ze slotem na napęd, a ten mi kompletnie zbędny. A taki slot sporo miejsca zabiera. :stuck_out_tongue: