Budowanie bazy danych

Witam. Mam takie zapytanie. Chodzi o budowanie baz danych. Zna ktoś dobry poradnik gdzie byłoby bardzo dobrze i przystępnie opisane, jak dobrze tworzyć bazy danych? Nie chodzi mi tutaj o komendy do tego potrzebne itp, tylko o samą strukturę bazy. Jak tworzyć bazę, żeby była ona przejrzysta i łatwo, wygodnie i przyjemnie się z niej korzystało. Żeby łatwo dało się pobierać dane z wielu tabel jednocześnie itp. Na co zwrócić szczególną uwagę, jak powiązać ze sobą tabele itp. Chodzi oczywiście o budowanie bazy danych pod stronę www. Potrzebuję właśnie takiego poradnika, ale co bym nie znalazł to poradniki, które uczą języka bazodanowego (INSERT, SELECT etc). A to nie jest coś czego szukam… :roll: Ja chcę po prostu dowiedzieć się jak budować bazy danych przyszłościowo i żeby miały ład i skład… :slight_smile: Zna ktoś jakiś artykuł na ten temat?

normalizacja baz danych

trzecia postać normalna

to i ‘external links’ dają niezły wstęp, art. w języku polskim być może posiadam gdzieś na dysku, ale dopiero w poniedziałek będę mógł chyba zerknąć

warto też przeanalizować gotowe rozwiązania, można z nich wyciągnąć wiele wniosków, popatrz co w google kryje się pod database entity relationship model albo database entity relationship diagram

Książka “MySQL. Szybki start. Wydanie II”, Larry Ullman.

Bardzo dobrze opisuje kewstie projektowania baz danych. Pozatym dobry podręcznik sqla dla mysql. Przydatna każdemu webmasterowi.

Byłoby miło :slight_smile: