Budżetowa karta graficzna pod stary pc pod Linuksa

Witam.

 

Mam taki zestaw:

i5-750

ASrock P55m Pro

Zasilacz Chieftec o mocy 350W

W zestawie brakuje mi tylko chłodzenia na procesor oraz karty graficznej.

 

Jaka karta graficzna była by wystarczająco dobra i tania (musi być przynajmniej o mocy intela 4500HD) do tego zestawu?

GF 9800 zdaje się wymagać już zasilacza 400W. Pod GPU muszą być dobre sterowniki pod Linuksa.

ile masz pieniędzy, 100-400zł…?

mniej więcej ten przedział, nie muszę wszystkiego kupować naraz. Jednak wymiana zasilacza i widmo że może to ciągnąć 200W w idle trochę odstrasza.,

No ale mugłbyś bardziej ściślić? Bliżej jakiej sumy?

Powiedzmy że do 400zł za wszystko. Najlepiej jakby się obyło jednak bez wymiany zasilacza czy sama karta graficzna. Model GT 9300 jak i również GTX 660 mieszczą się w tym przedziale, jednak ta pierwsza karta graficzna wymaga już zasilacza 400W (a mam 350W), a druga ma jeszcze wyższe wymagania. PC ma być przeważnie do Internetu, obrabiania zdjęć. Raczej nie do gier, nie licząc produkcji typu Quake 3/ Open Arena, które dobrze chodzą na tym 4500HD. Nie chciałbym też by PC brał tyle prądu co grzejnik. Rozważam jeszcze opcję porzucenia platformy PC na rzecz laptopa, jednak tutaj są ograniczone opcje rozbudowy. Mogę najwyżej dorzucić dysk SSD, zwiększyć pamięć RAM do 8GB. Ale pozostaje jeszcze kwestia jak bezpiecznie pod to podpiąć dysk 3.5" bez ryzyka spalenia dysku.

Z tego co piszesz, to w ogóle nowa karta graficzna nie jest Ci potrzebna, skoro ta zintegrowana wystarcza.

integrę mam na poprzedniej płycie głównej na której mam socket 775 z procesorem dual pentium. Tutaj jest oddzielna płyta głowna z innym socketem i innym procesorem i tutaj nie ma integry.

 

Obecnie mam taki zestaw:

CPU: Intel Pentium E2180 (socket 775) +chłodzenie na 775 (jest tu integra 4500HD, która raczej daje radę )
MB:G41M-P28
RAM: 4GB, 1GB (1GB luzem, brak wolnego slotu)
Zasilacz: Chieftec 350W
HDD, SSD (msata)

Oddzielnie mam to, to myślę poskładać niedużym nakładem finansów, a powyższy zestaw oddać bratu (zachowam sobie zasilacz, dyski i część RAMu)

CPU: i5-750 (nie ma integry, socket 1156)
MB: ASrock P55m Pro
HDD i napędy: z powyższego zestawu
Zasilacz z powyższego zestawu
Brakuje natomiast chłodzenia na procesor oraz karty graficznego na PCI-E kompatybilnej z tą płytą główną oraz zasilaczem. 9800 wydaje się minimalnie zbyt ciężka (wymaga zasilacza 400W, a mam 350W), 660 tym bardziej, natomiast 210 jest słabo wydajna z tego co piszą.

wiem że późno ale jestem.

do twojego zestawu powinna wystarczyć gtx 650ti ma mniejsze tdp od 660 i jest tańsza. ale 660 też niczego sobie i jest wydajniejsza.

a zasilacz masz markowy powinien wystarczyć

Na stronie jest wymóg 400W dla tej 9800, ta 660 jest jeszcze bardziej wymagająca od tego modelu. Ponadto i5 też lubi prąd żreć. Myslałem nawet nad tą 210, bo jest energooszczędna nawet, ale jej wydajność to niewiadoma.