Budżetowy komputer z możliwością rozbudowy? (2000zł)

(Pele Sk) #1

Hej,

zacznę od tego, że nie jestem bardzo wymagającym użytkownikiem jeśli chodzi o gry czy programy. Z gier zdarza mi się grać w CS:GO, Heartstone + jakieś przygodówki. Z programów obróbka grafiki (2D) i video (dodatkowa praca) + w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie Autodesk Inventor (CAD).

Nie jestem bardzo wymagający, ponieważ na chwilę obecną mój zestaw to:

• Intel Core2Quad Q9550
  • GeForce GTX 260
  • 8GB Ramu (455MHz)
  • SSD Samsung Evo 850 (system, programy) + HDD (prywatne pliki, projekty)

Komputer działał szybko i sprawnie i na chwilę obecną mi to wystarczało. 

Jednak sprzęt ma już swoje lata i zaczęła mi się psuć grafika. Prawdopodobnie problem sprzętowy a wymiana samej grafiki raczej mija się z celem.

Obecnie dysponuję budżetem w okolicach 2000-2300zł. Mogę się szarpnąć trochę w górę, jednak w tej kwocie chciałbym się zamknąć. Potrzebuje komputera tak jak wspomniałem głównie do pracy codziennie, bez nacisku na gry (chociaż zdarza mi się), ale takiego który posłuży mi parę lat  i w razie potrzeby będę go mógł rozbudować o lepszą grafikę.

Z podzespołów które posiadam z poprzedniego kompa i będą do wykorzystania to

• Dyski: SSD i HDD
  • Zasilacz Tagan 2-Force II 500W (włożony niecały rok temu jako zamiennik starego; wcześniej nie używany; wy mi powiedzcie czy jest legit :D)
  • Monitor + peryferia

Poczytałem trochę o podzespołach różnych, pooglądałem cenowo, nawet skonstruowałem sobie jeden zestaw (i5 6500, gtx 950Ti, 16 ramu). Jednak nie znam się za dobrze na sprzęcie i przydałaby się opinia kogoś, kto ma w tym rozeznanie i jest w stanie powiedzieć co byłoby w takiej sytuacji wyborem lepszym (szczególnie jeśli chodzi o procesor i grafikę, na co położyć większy nacisk)  i dlaczego.

(Nelight) #2

Hej.

Zasilacz jest w miarę ok, ale nie wstawiałbym kluczowej, używanej jednostki do nowego sprzętu

Zakładam, że obudowę i nagrywarkę (jeśli potrzebujesz) będziesz miał ze starego PCta.

Moja propozycja:

550zł Sapphire Radeon RX 460 2GB GDDR5

299zł B150 MSI PRO-VDH

270zł GoodRam DDR4 PLAY 2x8GB 2133Mhz

220zł XFX Core TS 550W 

805zł i5-6400

Razem: 2144zł

(Pele Sk) #3

Obudowa niby jest, ale jest ona malutka i nieprzemyślana w środku, więc raczej zakup nowej.

Jeśli przydałoby się kupić nowy zasilacz, to mogę tutaj wydać trochę więcej, żeby był on… pewniejszy? (nie koniecznie mocno budżetowy)

Z tego co widzę dodatkowy koszt obudowy zwiększa trochę cenę  + ten zasilacz, więc powiedzmy że 2300-2500  możemy operować, ale górny próg jest nie do przekroczenia.

Nie żebym był przeciwnikiem Radeonów, ale jakoś tak całe życie zawsze towarzyszyła mi Nvidia :smiley: Dlaczego akurat Radeon? Jest on tańszy a porównywalny z GeForcami z tej półki?

(Nelight) #4

Ten zasilacz jest całkiem dobry, do tego ma pięcioletnią gwarancje - zostawiłbym.

Obudowę z tańszych to SilentiumPC RG1.

Dlaczego Radeon? Bo  to najwydajniejsza opcja w tej kwocie.

(Kirky) #5

Zgadzam się co do zasilacza, można dobrać jeszcze jakiś inny w tej cenie ale ten też nie jest budżetowy, myślę że nawet można by dać tańszy n. SPC Vero L1 500W. Dodatkowy budżet dołożyłbym do grafiki.

(Nelight) #6

50zł nie da nam lepszej grafiki.

A jeśli komputer ma służyć parę lat to jak najbardziej przyda się 5-cio letnia gwarancja XFX.

(Ationx) #7

Ewentualnie można jeszcze spojrzeć w stronę Corsaira CX450M

https://www.morele.net/zasilacz-corsair-cx450m-450w-cp-9020101-eu-nastepca-cp-9020058-eu-855754/

Jakościowo lepszy od tego XFX, mocy i tak kupa w zapasie, również 5 lat gwarancji i półmodularne okablowanie za trochę niższą cenę.