Budżetowy laptop do najprostszych zastosowań (1000-1500PLN)

Witam,

Poszukuję jak najtańszego laptopa do najprostszych zastosowań (przelewy bankowe, poczta, kopiowanie/wyświetlanie zdjęć/filmów z telefonu; okazjonalne szukanie czegoś w sieci i pisanie prostych dokumentów) dla osoby w średnim wieku. Mówimy tutaj o czynnościach, które równie dobrze można byłoby wykonywać na smartfonie, ale jednak czasem przydaje się większy ekran i fizyczna klawiatura.

Generalnie zależy mi na niskiej cenie, ale przede wszystkim sprzęt ma wytrzymać spokojnie kilka lat, ponieważ chciałbym przez jak najdłuższy czas uniknąć… hm… problemów związanych z przesiadkami (AKA: czemu układ ikonek na pulpicie jest inny, czemu przyciski są w trochę innym rozmiarze, czemu znowu muszę wpisywać hasła… itd.).

Priorytety są następujące:

  1. Kompatybilność z Windows 10 x64 (nie wiem jak długo pożyje x86, a system powinien być aktualizowany, skoro będzie służył m. in. do bankowości).
  2. W miarę duży dysk (minimum 500GB); odpadają te wszystkie wynalazki z dyskami typu 60-120GB bez możliwości rozbudowy; najlepiej byłoby, gdyby był mały SSD na system ale z wolnym slotem, żeby móc dokupić HDD dowolnej wielkości.
  3. Niska cena (najlepiej w okolicach 1000-1500PLN).
  4. W miarę świeże komponenty (nie chcę kupować czegoś z eg. antycznymi już C2D i ryzykować, że niedługo nowy build Windows’a przestanie to wspierać).
  5. Rozmiar 14" lub większy; żadnych mini-netbook’ów 10" mieszczących się w dłoni, z klawiaturami dla krasnoludków.
  6. Normalna klawiatura ANSI, ew. z oznaczonymi polskimi znakami; w każdym razie NIE klawiatura ISO (ta z dodatkowym znakiem na lewo od “z”) i NIE klawiatura niemiecka z naklejkami.

Szczerze mówiąc, myślałem że bez problemu znajdę coś co spełni te wymagania poniżej 1500PLN, ale zaczynam już tracić nadzieję. Większość tego typu sprzętów jest na Intel’ach w miarę nowej generacji, ale ma albo te nieszczęsne małe dyski (i ciężko znaleźć info na temat możliwości ich rozbudowy), albo okazuje się, że to jakiś po-leasingowy i jeszcze z naklejkami.

To, co znalazłem na razie to:
–> https://allegro.pl/oferta/chuwi-14-intel-j4125-16-gb-512-gb-gemibook-pro-9956175352
–> https://www.morele.net/laptop-hp-15-db1056nw-25q20ea-7891418/

Ten pierwszy mieści się w budżecie i wydaje się idealny, ale cena jest aż podejrzanie niska, marka/pochodzenie nie napawają optymizmem, no i znalazłem jeszcze ten artykuł o problemach z żywotnością użytych układów.

Ten drugi model już trochę poważniejszy, te Ryzen’y podobno całkiem wydajne no i w miarę nowe, ale cena ponad budżet (pytanie, czy warto do niego dołożyć?), no i tego dysku 512GB już pewnie nigdy nie rozbuduję (nie widzę info o dodatkowych slotach).

Jakieś sugestie? Może macie inne propozycje?

Poleasingowy Dell Latitude

Marka jest OK, gorzej, ze na 90% laptop jest podrobiony. tj. jest nowy sklep, który spzredaje elektronike w Europie w super cenie, załapie trochę gwiazdek i się zwinie… :wink:

CHUWI GemiBook Pro 14 cali windows 10 Laptop Intel Gemini lake J4125 czterordzeniowy 12GB RAM 256GB SSD z podświetlana klawiatura BT5.1|Laptopy| - AliExpress

Zastanawiam się, czy nawet bezpieczniej nie byłoby kupić z Hiszpanii na Aliexpressie, nie na Allegro (nie wiem jak teraz, ale kiedyś Allegro miało średnią ochronę kupujących). Kupując w PL masz sprzedawcę w Chinach… nie wiem więc jak byłoby ze zwrotem.

Nie oczekuj niczego lepszego, budżetowe laptopy wytrzymają ~~5 lat, tyle powinien procek i reszta dać radę, a obecnie takie modele za 1500 sprzed 2 lat są po 2000+.

Hm, no coś w tym jest. Gorzej, że nigdzie na AliExpress nie widzę tego modelu z 512GB, pomimo tego, że na stronie Chuwi Store latają banery reklamujące takowy model.

Znalazłem za to coś takiego --> https://pl.aliexpress.com/item/1005001890009362.html?spm=a2g17.12010612.8148356.1.7a944dd9IsvxFv (niby z opcją wysyłki z Polski). Ma tylko 256GB, ale jeśli wierzyć opisowi, jest możliwość dorzucenia do 1TB M2.

No tylko znowu pojawia się pytanie: czy warto? Za dodatkowy dysk też bym musiał zabulić, a już za ~6 stów więcej mam tego HP’ka z Ryzen’em, z normalnego sklepu, co wydaje się bardziej pewnym i bezpiecznym rozwiązaniem.

W artykule mowa jest o padaniu tych układów jeszcze przed upływem okresu gwarancyjnego (czyli zakładam że mowa o mniej niż 2 latach).

Jeżeli chodzi o wytrzymywanie laptopów i elektroniki ogólnie: nie wiem jak jest teraz, ale ja mam swoją wierną Toshiba, która ma już prawie 15 lat (dość powiedzieć, że ma na sobie już powycieraną dumną nalepkę Windows Vista ;)) i działa toto do dzisiaj (wymieniany jedynie dysk i bateria). Podobno sprawa: wydałem 2 dosyć stare laptopy potrzebującym, jedno z Pentium Dual Core, drugie z Atom pierwszej generacji, obydwa miały prawie 10 lat i obydwa nadal na chodzie.

Tylko po kiego Ci dysk 1tb m2 w takim laptopie? 0 różnica w stosunku z sata ssd, a do chmikowania fotek i filmów usb i hdd za 200 pln. HP z Ryzenem zawsze lepszy, bo… na nim nawet w coś zagrasz (grafika ciągnąca więcej niż pasjans).

Obie opcje są ok, nie kup tylko “laptopa” z procniem N 1234 i 4 gb ram, to by był błąd.

Mogą chodzić tak długo, ale czytałem, że przyjmuje się 5 lat, wydajność też pewnie ma wpływ.

Nie szukaj komputerów na aliexpresie, musiałoby cię nieźle pogrzać aby coś tam kupić

Masz tutaj ewentualnie używany E485

Jak masz brać nowy model to lepiej Lenovo V14 Ryzen 3/ 8GB/256/Win10
Z akceptowalnym procesorem na poziomie i3U 10 generacji. Matryca FULL HD matowa, wykonanie budżetowe, jest system w cenie. Z kodem “laptopy” jest za 1999 zł.

Dzięki wszystkim za pomoc.

Zdecydowałem się jednak wyjść ponad budżet i kupić to (dałem 2300 za wersję z dyskiem 500GB) --> https://www.x-kom.pl/p/624280-notebook-laptop-141-hp-14-i3-1005g1-8gb-512-win10.html?fbclid=IwAR0vvIsfnKdZP09NsC5LUndclM0GaFKxSbQZlOo7dJgtHeCMYwZxdr0ki6w

Z tego co widziałem, wydajność tego i3 porównywalna z tymi Ryzen’ami, a tak jak pisałem, zależało mi na nieco większym dysku.

Wybór jest ok, tym bardziej jest tutaj matryca IPS szkoda, że błyszcząca.
Jako alternatywa jest jeszcze podobny
Dell Inspiron 3501 i3-1005G1/8GB/256/Win10
Z matryca WVA odpowiednik IPS i gwarancja Next Business Day 24 miesiące