Budżetowy mały PC do grania

Witajcie. Pytam o bardzo budżetowy, mini PC do grania. Czy taka konfiguracja ma sens:
Obudowa: Sharkoon SHARK ZONE C10
Płyta: Mini-ITX Gigabyte A520I AC
RAM: Crucial (Nie Balistix) 8GB DDR4 3200MHz
Procesor: AMD Ryzen 3 3100
Zasilacz: Chieftec Polaris 550W 80+ Gold
SSD: Gigabyte 256GB M.2 PCIe NVMe
HDD: Seagate BarraCuda 1TB 7200obr./min 64MB
A grafika to Gigabyte GeForce GTX1050Ti 4GB GDDR5, ale zamierzam ją zmienić w przypadku jakiegoś przypływu oszczędności :wink: i pojawienia się jej w sklepach na Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti Eagle 8GB GDDR6… RTXa myślę kupić ze względu na granie w gry (gł. Minecraft) z włączonym RayTracingiem. Czy ta karta się w ogóle do tego nadaje? (Ta druga, RTX :wink:)

Aha, i czy karta 245mm zmieści się do obudowy z maksymalną dł. karty 250mm?

Będzie dobrze, ale grasz tylko na Kamczatce, tylko zima i obudowa za okno.
Ta karta ma TDP rzędu 200W, to naprawdę będzie się grzało i nie wiem jak wymusisz w obudowie mini itx cyrkulacje powietrza dla niej…

OK. A do płyty z socketem FM2(+) jest sens dawać RTXa?

W celu uzyskania lepszego FPS? Jest.
W celu wykorzystania pełnej mocy karty? Nie.
Zasadne ekonomicznie? Nie.
Najmocniejsze fm2+ gdzieś na poziomie 1050TI już się duszą, optymalny jest rx 560/1050.

Z tym mini itx, to pomyśl, czy nie lepszy format matx, płyty tańsze, obudowa będzie nieco większa, ale zyskasz na kulturze pracy i zapewne żywotności (temperatura).

Ok, czyli byłby bottleneck. Ale chodzi mi o Ray Tracing. Nie mam budżetu, a bardzo chciałbym zobaczyć, jak to wygląda.

^^^

czysta ciekawość świata…

Pytam się, bo w tej obudowie mam właśnie to FM2+

Cóż, w Minecrafcie może zobaczysz, ale kupisz kartę za 2k nie majac budżetu tylko zobaczyc, czy w ciagu 14 dni planujesz ją oddać, po zobaczeniu. :wink:

Aha. Czyli Ray Tracing będzie działał z procesorem A8-7600 na sockecie FM2+?

Będzie działał nawet z Core Duo, ale działać, a być nieużywalnym, to w tym wypadku niemal synonim… będziesz najpewniej oglądał teatr kukiełek w kilku fps na sekundę.

Jaki procesor do RT?

Jeżeli platforma na AMD to może poszukaj jakiejś dobrej oferty na Ryzena 5 3500X. 6 rdzeni i 6 wątków. W podobnej cenie masz Intela i5 10400F, ale ograniczasz się do pamięci 2666.

6 rdzeni wypada lepiej niż 4 rdzenie i 8 wątków.

Ja bym stawiał na minimum jakieś 6/12 z najnowszej generacji, oczywiście wyżej = lepiej. 4/8 to trochę mało przyszłościowe do “high endu”.

To nie będzie małe ani budżetowe.

Jest sporo sposobów, żeby tylko zobaczyć. Np jeżeli masz solidne łącze interneowe, to płatna opcja w Geforce Now ma RTX’a - 125 zł/6 miesięcy. Do zobaczenia może się nadać.

Nie warto.

I wyjdzie taniej niż zakup komputera który uciągnie to jak powinien.
Włączenie ray tracingu w większości zmniejsza klatkaż o połowę.

Różnica w większości gier jest niezauważalna popatrz na YT jak to wygląda.