Burza i komp padł <-- ale co dokładnie

(Tomcio835) #1

3 h temu była burza i nie zdazyłem wyłaczyc kompa i cos w nim strzeliło jak petarda. Teraz mam dylemap i marzenie aby był to tylko zasilacz.

Jak burza przeszła prubowałem właczyc kompa i wiatraczki tylko sie kręcą i jakas dioda od płyty głownej na zielono świeci. Zasilacz to tagan 420 W wiec nie jakies byle co mam nadzieje ze nie puscił dalej przepięcia.

Potem przez jakis czas było w domu tak jakby pół napięcia (zarówki swiciły słabo) no i wówczas komputer (mam troche wiatraczków i wyswietlacz LCD w obudowie) zaskoczył ale sie nie uruchomił. Ale gdy przywrócili zasilanie 100% to dalej tylko wiatraczki sie kręca od porcesora i grafiki.

Jutro oddam zasilacz na gwaracne (jeszcze 5 miesiecy jest) <-oczywiscie nie wspomne ze to przez burze bo moga nie przyjąc

Poczym pozanc ze cos innego sie spaliło?

A moze to modem od neostrady bo dziwnie cos w srodku lata i az pudełko sie podwazyło

(stalesz) #2

Odgłos wybuchu petardy dają kondensatory,obejrzyj też płytę główną.Zwroć uwagę czy nie są wybulone.Odłącz modem,może powodować zwarcia.

(Tomcio835) #3

oglądałem pł. gł. i nie widze kondensatorów napuchniety ale mozliwe ze to modem wystrzelił bo mam grzeechotke z niego i wyleciały pazłotka

ale tak czy inaczej

komputer nie działa

Raz po odpoczynku zarzucił ale obrazu nie było

potem juz ledwo co LCD swieciło ale wszytskie wiatracki chodzą i dioda od karty sieciowej swieci nagrywarki działaja

wiec sugeruje ze zasilacz padł

(mati75) #4

więc zasilacz działa, możliwe, że karta graficzna padła

(Tomcio835) #5

sprawdzalem miernikiem napicecia na zasilaczu

na zółtym jest 7,2 V a powinno byc 12 v na czerownym powinno byc 5 v a jest 2

na molexach jak i na zasilaniu do pł. gł.

wiec sądziłem ze to zasilacz.

A w sklepie gdzie kupowałem mówili mi ze gwarancja jest na 2 lata na zasilacz i mi moga nie uznac a naklejka jest ze gwarancja jest na 36 m-cy

czy polska zawsze jest inna?

(mati75) #6

tak, całkiem normalne zachowanie

(Tomcio835) #7

Ok pozyczyłem zasilacz od kolegi i komputer sie uruchamia system startuje i wsio ok .... poza USB zadno nie działa. Ni myszka ni klawiatura. Działaja tylko wejscia PS/2

Czy poszły kontrolery? Czy takie cos da sie naprawic i sie opłaca?

Jesli nie opłaca to gdzie moge dostac płyte główną ASUS P5P800 SE ??

(ak6) #8

Możesz dokupić kontroler USB na PCI. Wyjdzie zdecydowanie taniej. Na Allegro jest tego pełno. Ale wcześniej usuń wszystkie USB w menadżerze urządzeń i zainstaluj sterowniki na nowo.

(Tomcio835) #9

na allegor nie ma ani jednej płyty głównej ASUS P5P800 SE

A co do zainstalowania kontrolerów na nowo to Nie moge tego zrobic bo nie mam myszki na PS/2

(ak6) #10

Pisałem o kontrolerach. :slight_smile:

http://www.allegro.pl/4461_kontrolery_usb.html

Aaach gdzie te czasy, kiedy myszka była nieosiągalnym dodatkiem do komputera...

Klawiaturą, klawiaturą kolego uczmy się posługiwać. :smiley: Myszka jest tylko dla naszej wygody. Wszystkie operacje na komputerze można wykonać bez jej udziału.

(klopas) #11

oj, jakbyś dostał maka z leopardem to bez myszki nic nie zrobisz! nawet znając wszystkie skróty klawiszowe :wink:

BTW. mi też poszły USB i zamówiłem kartę ale teraz jedno USB działa ale nie zawsze ale jak zadziała to w standardzie 1.1 i transfer jest straszny :stuck_out_tongue: ale to nie przez burze bo takie cyrki z USB miałem od dawna :wink:

(ak6) #12

Z całym szacunkiem ale piszemy tu o PC i wszystko da się zrobić bez myszki. :slight_smile:

serenity15 , pogoogluj trochę a wszystko znajdziesz, a jak ci się nie chce to pożycz mysz na ps2 i po kłopocie.

Pozdrawiam.

(Tomcio835) #13

tu juz nie chodzi o myszke. chciałbym kupic płyte nową bo chciałbym aby wszystkie usb działały.

szukałem po sklepach to tylko produkt nieosiagalny

jak nie znajde płyty to w ostatecznosci kupie te USB na PCI

(Cedar) #14

Przecież nie musisz kupować akurat tego modelu płyty głównej. Jest dziesiątki innych modeli płyt głównych opartych na podobnych podzespołach, do których będą pasowały podzespoły, które masz obecnie w swoim komputerze. A że będziesz musiał poświęcić trochę czasu na skonfigurowanie systemu do pracy z nową płyta główną to już inna sprawa.

PS. ak6 , Jeśli już, to piszemy o komputerze z systemem Windows (co nie jest aż tak do końca pewne)

Tzw. PC (Personal Computer) to też np. "Mak z leopardem" i wiele innych konstrukcji z różnymi systemami operacyjnymi (np. z linuksem)

Określenie "PC" najczęściej stosuje się do określenia "komputera z Windowsem" jednak nie tylko one mają prawo być określane tą nazwą/skrótem.

(Tomcio835) #15

tak mówisz?

to znajdz mi zamienna płyte obsługującą Pentium D 930 DDR I (4 sloty) oraz ze złączem AGP

Czekam ....

(Wepmajster) #16

Tu będzie ich kilka: http://allegro.pl/10837_socket_775_pentium_4_cel.html

(Tomcio835) #17

omg

A znajdz konkretna a nie TU BEDZIE ICH KILKA

Takowych płyt NIE MA! lub raz na pół roku ktos sprzedaje