C# Baza danych, deklarować?


(Krychant168) #1

Mam program, który ma zapisywać wprowadzone w textboxach ciągi do bazy, a potem odczytywać to za pomocą Datagrid.

Nie znam się na bazach danych, dlatego zastanawiam się jak to ma wyglądać skąd ma być wiadomo z którego textboxa zapisać coś w danej kolumnie bazy danych (np. marka, znajduje się na pierwszej pozycji w bazie danych, a w programie wpisuje się ją w czwartym textboxie.) jak to za sobą skojarzyć? Te wszystkie dane które użytkownik ma wpisać, na Model, marka, itd mają być zadeklarowane w kodzie, czy jak?


(klonek_wp) #2

strasznie ogólne pytanie… zacznij od założenia bazy danych (MSSQL, MySQL, SQL Compact itp. w zależności od potrzeb) a później chyba na tym etapie najprostsze co możesz zrobić to skorzystać z kreatora w c# do dodawania źródła danych do projektu. na koniec pozostanie ci ustawienie we właściwościach obiektów “(DataBindings)”


(nintyfan) #3

Baza ma być relacyjna czy innego typu?


(somekind) #4

Model opisujący dane trzeba po pierwsze powiązać z kontrolkami interfejsu użytkownika (czyli użyć np. komponentu BindingSource w designerze VS, który zrobi to za nas), a po drugie zmapować na relację w bazie danych, co można zrobić “ręcznie”, czyli pisząc samodzielnie zapytania SQL do wszystkich operacji (co nie ma sensu), albo używając jakiejś biblioteki ORM (najprościej Entity Framework, bo jest od razu dostępne w Visual Studio wraz z designerami).


(Zulowski) #5

Lekki offtop, ale dużo wątków tu ostatnio o połączeniu z bazą danych…