[C#]Baza danych, pomoc dla laika

Witam.

Chciałbym napisać prostą bazę danych w Visual Studio 2010, która:

 

-Posiadać będzie listę, gdzie znajdować będzie się ostatnie 5 lat (typu:1. 2013, 2. 2012 itp.),

-Po wybraniu którejś z dat, pojawiać się będzie druga lista, w której znajdziemy kolejne dane, które po wybraniu wyświtlą nam informacje np. imię, nazwisko itp. powiedzmy, że w labelu,

-Dane umieszczone mogą być w pliku tekstowym, albo nawet konstruktorze, nie potrzebuje możliwości dopisywania i zapisywania dodatkowych informacji przez użytkownika tej bazy(np w tekstboxach), tylko poprzez dopisywanie w kodzie/pliku tekstowym przez nas,

-Posiadać będzie wyszukiwarkę - wpisujemy nazwisko, dostajemy info w labelu, które zawierają informacje przez nas wcześniej wpisane do bazy,

-Po wpisaniu loginu i hasła w pewne miejsce daje nam możliwość wyboru dodatkowej opcji (powiedzmy po kliknięciu buttonu “tak”), która pozwoli nam na wpisanie danych: Najpierw imię -> następnie nazwisko -> następnie miejsce zamieszkania. Te dane muszą być zapisywane i pokazywane w innym miejscu (czyli taki drugi programik w tym programiku :>), najlepiej jakby można było je wczytać po ponownym uruchomieniu programu, [cały ten podpunkt jest “dodatkiem”, nie wiem czy da się to tak zrobić bez tworzenia jakiejś dodatkowej bazy w innym programie. Jeżeli nie, to można ten podpunkt pominąć]

 

To tyle. Jako, że jestem początkującym wytłumaczcie mi, czy możliwe jest wogóle stworzenie dokładnie takiego programu w samym visual studio i czy mógłbym poprosić o jakieś wskazówki gdzie szukać poradników, które mi pomogą, albo o jakieś linki. Samemu trudno mi zdefiniować czego właściwie chcę poszukać i nie mogę w internecie na nic co mi pomoże trafić. Z tego co napisałem w podpunktach, bez poradników nie ogarnę samego początku, czyli tych list :/.

Dziękuje z góry.

Jest to możliwe oczywiście. Co do założeń programów to dla początkującego programisty w C# może być stosunkowo ciężkie do zrobienia. To jest moja opinia. Przede wszystkim musisz dobrze ogarnąć pisanie aplikacji okienkowych jeśli chcesz to dobrze zrobić oraz operacje na bazach danych/plikach (tj odczycie/zapisie)

Zajrzyj do biblioteki i poszukaj pozycji “Rusz głową C#”. Na początek powinno pomóc  :)