[c++] Biblioteka do obróbki i tworzenia grafiki rastrowej

Witam, szukam biblioteki c++,której będę mógł użyć pod linuksem (ubuntu więc chyba ogólnie debian?), która pozwoli mi na tworzenie i zapisywanie grafiki rastrowej (coś jak gd w php).

Spróbuję streścić moje oczekiwania co do takiej biblioteki:

-możliwość utworzenia pustego obrazu w pamięci i otworzenia istniejącego obrazu z dysku obsługa jpeg i png jak i zapisu utworzonego obrazu na dysk.

na przykładzie CImg

CImg img(390, 120), img2("obraz.png");

-możlwość rysowania na jednym obrazie kawałka obrazu drugiego (coś jak CopyRect z Canvas w Delphi) z zachowaniem przezroczystości PNG (tak żeby nie było białych pikseli zamiast kanału alpha)

-użycie czcionki ttf do rysowania tekstu (ze względu na wygląd i polskie znaki)

Żeby nie było, szukałem i jedną nawet udało mi się użyć, nie wymagała kompilacji jednak nie obsługiwała innych czcionek niż parę predefiniowanych w pliku nagłówkowym, była to CImg. Kolejna biblioteka PNGWriter nie chciała się skompilować z aktualną wersją pnglib, a ostatnią biblioteką, której próbowałem użyć była Magick++ (ImageMagick) nie udało mi się jej skompilować.

Biblioteka potrzebna mi jest do napisania programu generującego sygnatury na podstawie danych z bazy danych i jeśli nie uda mi się znaleźć odpowiedniej biblioteki to będę musiał załatwić sprawę skryptem php, nie wiem tylko na ile to będzie efektywne.

Może… GD??

:smiley: niby pomyślałem o tym, że GD może być w c++ ale widać za słabo szukałem :stuck_out_tongue: Dzięki (za potwierdzenie, że GD pod c++ istnieje). Głupio wyszło :]

Edit: biblioteka zainstalowana, muszę tylko poczekać aż strona libgd.org wstanie by dobrać się do dokumentacji.