[C++] biblioteka GUI dla programów komercyjnych

Witam,

programuje w C++ już jakiś czas i wykonałem kilkadziesiąt aplikacji konsolowych.

Programistą jeszcze bym się nie śmiał nazywać, gdyż styczności z aplikacjami okienkowymi jeszcze nie miałem.

Dlatego też zwracam się z poniższym zapytaniem, do bardziej doświadczonych kolegów.

Poszukuje biblioteki, która umożliwiłaby mi wykonanie aplikacji ‘okienkowej’ oraz spełniałaby następujące wymagania:

QT - aktualnie jest na LGPL, zatem możesz spokojnie wykorzystywać to w zamkniętoźródłowych projektach komercyjnych (nie wiem tylko jak jest z tą biblioteką pod Androidem)

Qt. Dlaczego? Bo nie ma lepszej dla aplikacji pisanych w C++.

Ponieważ nie orientuję się, to może mi pomożesz, a mianowicie, na ile Visual Studio nadaje się do tworzenia programów wieloplatformowych?

Generalnie rzecz biorąc, o Qt trudno znaleźć złą opinię. Popularne platformy i duża część egzotycznych posiada już porty Qt (Android już posiada lub wkrótce posiadać będzie). Możesz w tym pisać projekty komercyjne, darmowe, zamknięte, otwarte.

Nie wiem jak z MS Visual Studio Express, ale istnieją przynajmniej dwa duże IDE, które obsługują Qt: QtCreator i NetBeans, a myślę że i Eclipse bez problemu by to pociągnęło. Są one dostępne na Windowsa, choć trochę problemów może sprawić Cygwin, bez którego z niektórymi się nie obejdzie.

IDE, jakiekolwiek, NIE MA NAJMNIEJSZEGO ZNACZENIA, czy ty tworzysz programy wielo- czy jednoplatformowe! To TWÓJ KOD będzie kompilowany pod daną platformę, i to OD NIEGO I TYLKO OD NIEGO zależy, czy się skompiluje na innych platformach, czy nie.

QT jest biblioteką. Tak, VC++(cl.exe) obsługuje “zewnętrzne” biblioteki. Nie, VS nie ma, z tego co mi wiadomo, graficznego designera do Qt, ale używać biblioteki jako takiej można.

MinGW + ewentualnie MSYS, AFAIK cały Cygwin nie jest potrzebny.

IDE nie jest niezbędne, ale jest przydatne. Niczego innego nie miałem na myśli.

Jest wtyczka Qt do Visual Studio http://qt.nokia.com/downloads. Poza tym mając zainstalowane Visual Studio (np. w wersji Express) wystarczy pobrać i zainstalować Qt libraries for Windows (wybierając właściwą wersję dla VS 2008 lub 2010).

Nie wiem czy wtyczka do VS daje dostęp do kreatora GUI (kwestia zapytania google), ale Qt Designer jest bardzo przyjemnym i szybkim IDE. Wystarczy zainstalować i wybrać jako kompilator Visual Studio (prawdopodobnie jest wykrywany automatycznie). Zawsze można ściągnąć całe SDK (tam wykorzystywany jest MinGW).

Ok dzięki wielkie za pomoc.