[C++] Borland C++ 3.1 Problem Kompilacj

witam mam taki problem uczę się programowania z książek Jerzego Grębosza i mam taki problem używam środowiska Borland C++ 3.1 i pisząc najprostszy program typu:

#include 


main()

{

         std::cout<<"Witamy na pokładzie";

}

i przy kompliowaniu wywala mi błędy typu:

Error PIERWSZY.CPP 1: Unable to open include file 'IOSTREAM'

Error PIERWSZY.CPP 4: Type qualifier 'std' must be a struct or class name

Error PIERWSZY.CPP 4: Statement missing:

Warning PIERWSZY.CPP 5: Function should return a value

i nie wiem jak to opanować wszystko żeby hulało pewnie coś gdzie w kompiloatorze trzeba ustawić ale nie mam pojęcia co i gdzie.

Nie masz przypadkiem starej wersji Symfonii? Kiedyś można było pisać “main()”, jednak wedle najnowszych standardów należy pisać “int main()”. No chyba, że to niedopatrzenie w książce, w każdym razie powinno być “int main()”.

Ponadto, jeżeli wierzyć Wikipedii, Borland C++ 3 jest z 1992 – naprawdę nie masz nic nowszego? Podejrzewam, że ten kompilator nie jest zbyt zgodny ze standardem C++, zwłaszcza, że pierwsza wersja wyszła w 1998.

Z tego co pamiętam (a coś z programowaniem miałem wspólnego 10 lat temu) to: iostream.h i samo cout<< bez std:: i żeby ci nie wywalało jeszcze warnning’a to void main() bo funkcja nic nie zwraca.

Tak, tylko ten zapis jest niezgodny ze standardem. Lepiej zmienić kompilator niż pisać w pseudo-C++ pod przedpotopowego Borlanda.

jak dodałem int tak samo pisze mi a co mógłbyś polecić z prostych kompilatorów do c++

Może nie tyle sam kompilator, co całe IDE: http://www.codeblocks.org/ Sam nie używałem, ale podobno nie jest zły.

Może współpracować z wieloma kompilatorami. Więcej info tutaj: http://wiki.codeblocks.org/index.php?ti … d_compiler Można pobrać od razu wersję Code::Blocks z MinGW – http://www.codeblocks.org/downloads/5#windows (zakładam, że używasz Windowsa)

dzięki zaraz zobaczę tego Code::Blocks a co do systemu to mam windowsa i linuksa a nawet freedosa :slight_smile: