C++ Builder 6 i baza danych - przenośność

Witam!

Napisałem sobie prostą bazę danych za pomocą strony http://programowanie.cal.pl/cyfbar/bde/tutorial.htm i zastanawiam się w jaki sposób pisać programy, zakładać bazę, aby móc program przenieść na inny komputer i nic nie konfigurować.

Niema takiej możliwości, jeżeli używasz bazy danych to gdzieś musi działać silnik tej właśnie bazy danych.

Więc nie ma możliwości stworzenia programu używającego bazy danych bez dodatkowej instalacji, no chyba że będzie to jakaś baza danych z dostępem przez TCP/IP już wcześniej zainstalowana na jakimś konkretnym serwerze (np MySQL, Oracle itp).

Jednak Builder dostarcza instalator BDE który możesz dołączyć do instalatora swojego programu.

…bo spotkałem się kiedyś z aplikacjami, które korzystają z bazy danych, ale nie wymagają jej zakładania przez jakiegoś Administratora i taka aplikacja działa na każdym komputerze. Ciekawi mnie jak to jest zrobione…

Może bazy w formacie DBF nie wymagają żadnego silnika, jedynie bibliotek, ale z tym się wiążą pewne kłopoty - baza nie jest stabilna.

Myślę, że do takich zastosowań można używać np. SQLite.