[C++ Builder 6] Problem z kompilacją

Witam,

Dopiero rozpoczynam swoją karierę w programowaniu, pierwszym problemem jaki mnie spotkał jest problem przy kompilacji programu, a wlasciwie jej braku,

przepisalem kod z książki: Kod:

#include 

main() 

{ 

cout << "Moj pierwszy program" ; 

}

nie moge uruchomic tego programu, jak biorę “Run” to program mignie, u gory pokazuje sie napis RUNNING, ale odrazu znika, nie pojawia sie to “czarne okno”

moze ktoś na to coś zaradzić?

pracuję na Viście

#include 

using namespace std;

int main() 

{ 

cout << "Moj pierwszy program" << endl;

system("pause");

return 0;

}

Skompiluj to…

I wyrzuć tą książkę natychmiast! Uczysz się złych nawyków…

Dzieje się to samo ;\

Dziewne, zrobilem teraz specjalnie błąd napisałem couyt i program wogóle tego nie zaznaczył jako błąd, migneło i wyłączył sie ;/ mam jakąś złą wersję c++? czy to przez tą viste?

Jakich złych nawyków? :o korzystam z Symfonii C++, każdy poleca tą książkę :smiley:

Przyganiał kocioł garnkowi… :stuck_out_tongue:

Nie tyle złych nawyków, co jest stara i pod C++ Buildera.

Uruchom program spod CMD(spod konsoli) lub, jak powiedział @up, dodaj system(“pause”);.

w jaki sposób to uruchomić? :slight_smile:

Dalej to samo ;/

Cos mi nie jest dany ten C++ :slight_smile:

Windows+R(Start->Uruchom), przejdź do folderu ze skompilowanym programem i go uruchom, okienko Ci nie zniknie.

Widocznie przy uruchamianiu spod IDE wysyła ono na stdin jakieś znaki… Spróbuj zamiast tego dodać

cin.get();

zniklo ale teraz pojawia się to czarno okno, widać je ale też się odrazu wyłącza

No …, prawie.

Ty masz zapewne to: Symfonia C ++

http://www.ifj.edu.pl/~grebosz/symfoniap.html

A powinieneś mieć: Symfonia C ++ Standard

http://www.ifj.edu.pl/~grebosz/symfonia_c++_std_p.html

Jeżeli masz, zgodnie z moimi przypuszczeniami, tą starą książkę, bez słowa “standard”, wyrzuć ją. Nie rób sobie krzywdy. Programy z niej nie będą już działać, kompilować się w żadnym aktualnym IDE/kompilatorze. Informację w niej są j/w.

Witaj Kolego!

Nie zrażaj się początkami, bo one zawsze są trudne. Z biegiem czasu będziesz się smiał ze swoich pierwszych błędów, ale to normalne. Nikt nie rodzi się omnibusem, choć jak widzisz wielu tutaj się za takich uważa, a problemu rozwiązać nie mogą.

Ten kod napisany jest poprawnie. Problem polega na niewłaściwym ustawieniu konsoli.

  1. Uruchom buildera.

  2. Pojawią się zazwyczaj dwa puste ekraniki. Zamknij je.

  3. U góry na pasku zadań wybierz ikonkę “new” (pojedyncza biała kartka z zagietym u góry naroznikiem).

  4. Wybierz “console wizard”

  5. I tu jest ważne: Zaznacz C++, a z prawej strony zaznacz tylko “Console application”. Wszystko inne odznacz.

Teraz napisz ten kod i zobaczysz, że po naciśnięciu F9 ukaże Ci się właściwe wyświetlanie.

Dobrze jest też od razu zapisać projekt w jakimś katalogu, a przed każdym uruchomieniem F9 nacisnąć ikonkę “zapisz wszystko”

Czasami bywa, że kompilacja nie chce się uruchomić. Wówczas najczęściej pomaga metoda:

  1. Zaznacz cały kod (CTRL+A)

  2. Skopiuj (CTRL+C)

  3. Zamknij okienko

  4. Utwórz nowy dokument

  5. Wklej Kod (CTRL+V)

I powinno zadzialać.

Życze powiodzenia

Dodane 12.12.2010 (N) 11:13

Jeszcze jedno: Symfoni C++ to bardzo dobry podręcznik. Jak ktoś sobie nim zrobił krzywdę, to jedynie znaczy, że zapomniał albo po prostu nie wie, że książka jest do czytania, a nie do bicia się po głowie. Ta metoda w nauczaniu niestety, ale się nie sprawdza. Byłoby zbyt łatwo.

Dodane 12.12.2010 (N) 11:16

Oczywiście w informatyce bardzo ważną rzeczą jest, aby korzystać z najnowszych wersji podręczników. Starsze bywają niekiedy nieaktualne, zwlaszcza jeśli chodzi o sieci komputerowe. Sprzedają je np. na allegro za grosze, a są już bezużyteczne.

To dlatego, że przerabiałem jego kod i nie zauważyłem tego “.h” :stuck_out_tongue:

A ja będę drążył temat drugoplanowy(?) ;p

Nie jestem omnibusem, ani nawet nie znam dobrze języka, więc nie zdziwię się, jak ktoś mnie zaraz tu oświeci czymś,

ale … Czekaj, czekaj, ja tu czegoś nie rozumiem. Co tu jest poprawne?

Zapewne ten wklejony (przepisany) przez Damian90.

Oj, errors. W aktualnym wydaniu książki wygląda on tak:

#include int main()

Dzieki wszystkim za pomoc (szczegolnie BJL, ktory sie zarejestrowal zeby mi pomoc :slight_smile: przezucilem sie na Dev C++ i dziala wszystko dobrze.

Zamowilem juz Symfonia C++ standard z 2008r.

Ruszam pelną parą :stuck_out_tongue:

Cieszę się, że i z moich postów coś wynikło.

Brawo, zamówiłeś aktualne wydanie symfonii - z tego już śmiało możesz czerpać wiedzę :slight_smile: Teraz otrzymasz albo wydanie Wyd III z października 2008, albo Wyd III B z października 2009 (na stronie tytułowej jest nadal data 2008). Rozpoznasz w następujący sposób: to najnowsze w środku, na drugiej stronie (za stroną tytułową) ma napis “wydanie trzecie B”. W przypadku, gdy okaże się to wydaniem III, od razu zainteresuj się , już wcześniej podaną stroną. Znajdziesz tam erratę i brakujący rysunek - jedyne różnice pomiędzy tymi wydaniami. Warto to wydrukować, czy też ołówkiem popoprawiać w książce.

I co do wybranego przez Ciebie IDE - sprzeciw! Jest on nierozwijany już od przeszło 5 lat, nie wyszedł od tamtego czasu żaden build tej aplikacji, ani nie pojawił się news na stronie projektu. Domyślnie, w pakiecie dostarczany jest z MinGw w wersji z poprzedni linii 3.x (2004 rok). Więcej o tym znajdziesz między innymi:

  1. w innych tematach na forum,

http://revo.pl/index.php/blog/detailed/70,