[C++ Builder 6] Problem z kompilacją

(system) #1

Witam,

Dopiero rozpoczynam swoją karierę w programowaniu, pierwszym problemem jaki mnie spotkał jest problem przy kompilacji programu, a wlasciwie jej braku,

przepisalem kod z książki: Kod:

#include 

main() 

{ 

cout << "Moj pierwszy program" ; 

}

nie moge uruchomic tego programu, jak biorę "Run" to program mignie, u gory pokazuje sie napis RUNNING, ale odrazu znika, nie pojawia sie to "czarne okno"

moze ktoś na to coś zaradzić?

pracuję na Viście

(Marcinch7) #2
#include 

using namespace std;

int main() 

{ 

cout << "Moj pierwszy program" << endl;

system("pause");

return 0;

}

Skompiluj to...

I wyrzuć tą książkę natychmiast! Uczysz się złych nawyków...

(system) #3

Dzieje się to samo ;\

Dziewne, zrobilem teraz specjalnie błąd napisałem couyt i program wogóle tego nie zaznaczył jako błąd, migneło i wyłączył sie ;/ mam jakąś złą wersję c++? czy to przez tą viste?

Jakich złych nawyków? :o korzystam z Symfonii C++, każdy poleca tą książkę :smiley:

(Fiołek) #4

Przyganiał kocioł garnkowi... :stuck_out_tongue:

Nie tyle złych nawyków, co jest stara i pod C++ Buildera.

Uruchom program spod CMD(spod konsoli) lub, jak powiedział @up, dodaj system("pause");.

(system) #5

w jaki sposób to uruchomić? :slight_smile:

Dalej to samo ;/

Cos mi nie jest dany ten C++ :slight_smile:

(Fiołek) #6

Windows+R(Start->Uruchom), przejdź do folderu ze skompilowanym programem i go uruchom, okienko Ci nie zniknie.

Widocznie przy uruchamianiu spod IDE wysyła ono na stdin jakieś znaki... Spróbuj zamiast tego dodać

cin.get();

(system) #7

zniklo ale teraz pojawia się to czarno okno, widać je ale też się odrazu wyłącza

(Copycona) #8

No ..., prawie.

Ty masz zapewne to: Symfonia C ++

http://www.ifj.edu.pl/~grebosz/symfoniap.html

A powinieneś mieć: Symfonia C ++ Standard

http://www.ifj.edu.pl/~grebosz/symfonia_c++_std_p.html

Jeżeli masz, zgodnie z moimi przypuszczeniami, tą starą książkę, bez słowa "standard", wyrzuć ją. Nie rób sobie krzywdy. Programy z niej nie będą już działać, kompilować się w żadnym aktualnym IDE/kompilatorze. Informację w niej są j/w.

(Jakublasyk) #9

Witaj Kolego!

Nie zrażaj się początkami, bo one zawsze są trudne. Z biegiem czasu będziesz się smiał ze swoich pierwszych błędów, ale to normalne. Nikt nie rodzi się omnibusem, choć jak widzisz wielu tutaj się za takich uważa, a problemu rozwiązać nie mogą.

Ten kod napisany jest poprawnie. Problem polega na niewłaściwym ustawieniu konsoli.

1. Uruchom buildera.

2. Pojawią się zazwyczaj dwa puste ekraniki. Zamknij je.

3. U góry na pasku zadań wybierz ikonkę "new" (pojedyncza biała kartka z zagietym u góry naroznikiem).

4. Wybierz "console wizard"

5. I tu jest ważne: Zaznacz C++, a z prawej strony zaznacz tylko "Console application". Wszystko inne odznacz.

Teraz napisz ten kod i zobaczysz, że po naciśnięciu F9 ukaże Ci się właściwe wyświetlanie.

Dobrze jest też od razu zapisać projekt w jakimś katalogu, a przed każdym uruchomieniem F9 nacisnąć ikonkę "zapisz wszystko"

Czasami bywa, że kompilacja nie chce się uruchomić. Wówczas najczęściej pomaga metoda:

1. Zaznacz cały kod (CTRL+A)

2. Skopiuj (CTRL+C)

3. Zamknij okienko

4. Utwórz nowy dokument

5. Wklej Kod (CTRL+V)

I powinno zadzialać.

Życze powiodzenia

-- Dodane 12.12.2010 (N) 11:13 --

Jeszcze jedno: Symfoni C++ to bardzo dobry podręcznik. Jak ktoś sobie nim zrobił krzywdę, to jedynie znaczy, że zapomniał albo po prostu nie wie, że książka jest do czytania, a nie do bicia się po głowie. Ta metoda w nauczaniu niestety, ale się nie sprawdza. Byłoby zbyt łatwo.

-- Dodane 12.12.2010 (N) 11:16 --

Oczywiście w informatyce bardzo ważną rzeczą jest, aby korzystać z najnowszych wersji podręczników. Starsze bywają niekiedy nieaktualne, zwlaszcza jeśli chodzi o sieci komputerowe. Sprzedają je np. na allegro za grosze, a są już bezużyteczne.

(Marcinch7) #10

To dlatego, że przerabiałem jego kod i nie zauważyłem tego ".h" :stuck_out_tongue:

(Copycona) #11

A ja będę drążył temat drugoplanowy(?) ;p

Nie jestem omnibusem, ani nawet nie znam dobrze języka, więc nie zdziwię się, jak ktoś mnie zaraz tu oświeci czymś,

ale ... Czekaj, czekaj, ja tu czegoś nie rozumiem. Co tu jest poprawne?

Zapewne ten wklejony (przepisany) przez Damian90.

Oj, errors. W aktualnym wydaniu książki wygląda on tak:

#include int main()

(system) #12

Dzieki wszystkim za pomoc (szczegolnie BJL, ktory sie zarejestrowal zeby mi pomoc :slight_smile: przezucilem sie na Dev C++ i dziala wszystko dobrze.

Zamowilem juz Symfonia C++ standard z 2008r.

Ruszam pelną parą :stuck_out_tongue:

(Copycona) #13

Cieszę się, że i z moich postów coś wynikło.

Brawo, zamówiłeś aktualne wydanie symfonii - z tego już śmiało możesz czerpać wiedzę :slight_smile: Teraz otrzymasz albo wydanie Wyd III z października 2008, albo Wyd III B z października 2009 (na stronie tytułowej jest nadal data 2008). Rozpoznasz w następujący sposób: to najnowsze w środku, na drugiej stronie (za stroną tytułową) ma napis "wydanie trzecie B". W przypadku, gdy okaże się to wydaniem III, od razu zainteresuj się , już wcześniej podaną stroną. Znajdziesz tam erratę i brakujący rysunek - jedyne różnice pomiędzy tymi wydaniami. Warto to wydrukować, czy też ołówkiem popoprawiać w książce.

I co do wybranego przez Ciebie IDE - sprzeciw! Jest on nierozwijany już od przeszło 5 lat, nie wyszedł od tamtego czasu żaden build tej aplikacji, ani nie pojawił się news na stronie projektu. Domyślnie, w pakiecie dostarczany jest z MinGw w wersji z poprzedni linii 3.x (2004 rok). Więcej o tym znajdziesz między innymi:

1. w innych tematach na forum,