C# czty JavaScript. Którego lepiej się uczyć

Zastanawiam się nad nauką jednego z języków programowania. Myślę nad C#, a JavaScript. Napiszcie którego z tych języków lepiej się uczyć.

tu jest taki problem, że jak chcesz się uczyć C# to możesz tylko jego, natomiast przy JS musisz nauczyć się jeszcze czegoś np. PHP. Zobacz ogłoszenia o pracę to masz pracę jako programista .NET, ale już przy JS to jest tylko składowa wielu wymagań.

Ja polecam C#, bo przy jego nauce poznasz podstawy programwoania obiektowego. Możesz w tym języku pisać aplikacje konsolowe, windowsowe, smartfonowe i strony internetowe.

Ucząc się JavaScript ograniczasz się praktycznie wyłącznie do tych ostatnich (i to jak napisał poprzednik, nie unikniesz nauczenia się choćby podstaw HTML i jakiejś technologii serwerowej, sam ten język na wiele się nie zda). Poza tym jeśli ma być to pierwszy poznany przez Ciebie język, z C# będzie Ci prościej, nauczy lepszych nawyków. Pozwoli na szybszą przesiadkę chociażby na Javę, w razie gdyby była taka potrzeba. A w temacie tworzenia nowoczesnych stron internetowych sam dojdziesz do tego, kiedy i jak głęboka znajomość JavaScriptu jest Ci przydatna.

Ostatnie lata doświadczenia nauczyło mnie, że jeden język niestety nie wystarczy. Pracodawcy oraz technologie wymagają coraz to większej liczby jezyków, musisz znać biegle kilka z nich by byc wyróżnionym. Oczywiście dobry start będzie C#, a życie samo Cie zmusi do nauki kolejnych :wink:

python!

Popieram :wink:

Ale z dwóch wymienionych lepszym wyborem będzie C#.

Btw. JavaScript albo narzecza na nim wzorowane coraz częściej są używane do dekorowania aplikacji okienkowych, więc wybranie go jako narzędzia wspomagającego jest nawet sensowne.

Python jest jakby nie na temat

Jeśli kolega nie zna żadnego języka jeszcze to Pascal lub C++ są proste na początek. (Najlepiej najpierw nauczyć się języka blokowego :stuck_out_tongue: )

Pascal - archaiczny język, którego jedyną zaletą jest posiadanie w miarę normalnych instrukcji sterujących, przez co skamieliny używają go do nauki programowania. Kompletnie bez sensu, chyba że człowiek wie, że potem pójdzie w Delphiego.

C++ - jeden z bardziej skomplikowanych używanych obecnie języków programowania. Nie tak uniwersalny ani perspektywiczny (w sensie łatwość znalezienia roboty /konieczny wymagany znajomości języka) jak C#/Java (ani nawet Python).

Powtarzam, Python.

Nabierze dobrych nawyków, nie będzie mógł “formatować kodu po swojemu” :slight_smile:

A do tego pełno tutoriali na necie, pełno modułów, tworzenie GUI też banalnie (pełno bibliotek)…

C# i JavaScript to 2 różne światy, chodziło ci raczej o normalną Javę. Wtedy preferowałbym Javę, jest bardziej uniwersalna.

Nie rozróżniasz 2 rzeczy: język, a biblioteki. Osobiście znam podstawy C# (na tyle by znać składnię tego języka), ale okienkowego niczego bym nie napisał, bo po prostu nie znam biblioteki, no chyba że w GTK#, ale nie mam zielonego pojęcia jak to na .NET odpalić.

Python uczy surowych zasad pisania czystego kodu, a niektórym by się to przydało.

Ostatnio spotkałem się ze stwierdzeniem, że Pascala powinno się porzucić na rzecz Ady… Ciekawa propozycja.

Umiejąc programować, język to tylko narzędzie, łatwo nauczyć się kolejnego “podobnego”, więc wybór pierwszego to tylko formalność. Osobiście bym preferował zacząć od C, C++ albo Pythona.

Wybierając język C# myślę o tworzeniu skryptów do Unity 3d, pisaniu aplikacji deskopowych i aplikacji na Windows Phone.

Dlaczego niby nie można się uczyć samego JavaScriptu?

A ucząc się C# można równolegle uczyć się trzech tysięcy innych języków programowania, nikt tego nie zabrania.

80% ogłoszeń o pracę jako programista .NET wymaga co najmniej podstawowej znajomości JS.

I nie zapominajmy, że JavaScript jest bardzo trudnym językiem.

Jeżeli ktoś twierdzi, że C++ jest prosty, albo że zna C++, to znaczy, że nie ma o nim zielonego pojęcia.

Nie musi się uczyć PHP, dzięki node.JS nie potrzebny jest PHP całą swoją stronę może oprzeć na JS jeśli się uprze(Co do ogłoszeń to prawda, że im więcej języków znasz tym większa szansa zatrudnienia, ale jeśli opanuje JS i jakąś bibliotekę np. Prototype czy też JQ plus HTML/CSS i będzie w tym naprawdę dobry na pewno znajdzie sobie pracę na poziomie:D) :stuck_out_tongue: JS jest coraz potężniejszym językiem, który początkowo przeznaczony był do:

Ale dziś JS ma dużo szersze zastosowania i moim zdanie jest to jeden z najprężniej rozwijających się języków a praca dla dobrego front-end’era zawszę się znajdzie bez konieczności znajomości PHP a HTML i CSS to nie jest problemem.

Ale i c# nie jest głupim pomysłem wręcz przeciwnie, ale chyba nie dla mnie, dziś mnie tak zirytował jak żaden inny język :d