[C++] Gra w 2d - poradniki, kursy


(stanek.94) #1

Witam. Chciałbym napisać jakąś grę w c++ z 2d z grafiką, ale umiem tylko TP(bdb), C(podstawy), JAVE(podstawy) i C++ w którym chciałbym napisać taką gierkę. Kiedyś pisałem jakieś proste gierki w allegro ale nie mogłem znaleźć kursu do tej biblioteki więc nie wiele co z niej wycisnąłem.Chciałbym się teraz pouczyć directX. Czy znacie jakieś kursy/książki o c++ i directx? Najlepiej, żeby zawierały jeszcze podstawy c++ bo nie wiele pamiętam :roll: Dodam jeszcze że c++ znam raczej słabo bo naukę tego języka skończyłem na wskaźnikach/preprocesorze i nie umiem obiektów, klas i innych zaawansowanych funkcji owego języka


(Ryan) #2

Pobierz SDK i pobaw się kodem przykładowych aplikacji. W SDK jest też tutorial, który prowadzi za rączkę. Jedyne wymaganie to znajomość języka angielskiego.


(stanek.94) #3

chodzi ci o DirectX SDK? A gdzie ten tutorial?

A jakaś książka z sdk i c++ jest?


(Razi) #4

za Allegro się weź, najprostsza biblioteka do 2D.

http://cpp0x.pl/kursy/Kurs-Allegro-C++/21

Potem SDL, daje większe możliwości i większą wydajność, ale i też jest nieco trudniejszy.

Co do tego “SDK” (pewnie właśnie o SDL chodziło) to też nie wiem o co Ryanowi chodzi. “Software Development Kit” to dość szerokie pojęcie obejmujące także różne biblioteki, paczki dla programistów pod telefony,


(Ryan) #5

Pobierz i zainstaluj SDK. I tak musisz to zrobić. Odpalisz dostarczoną z SDK pomoc, znajdziesz w niej tutorial. Kody do tutków są w odpowiednich katalogach SDK. Przykładowe aplikacje również.


(stanek.94) #6

Nie chce w allegro tylko w directx. To może znacie jakieś książki z c++ i directx?


(Ryan) #7

Autor: Frank D. Luna. Kilka książek, dobre są. Ale serio, pobierz najpierw SDK i poczytaj co oferuje. Jest dobrze napisane a czytać dokumentację i tak musisz się nauczyć. Oszczędź pieniądze, zainstaluj SDK.


(stanek.94) #8

Zainstalowałem directx SDK i muszę ci Ryan przyznać rację- bardzo fajna rzecz. Tylko takie pytanie: jak korzystać z directx i codeblocksa? Trzeba coś instalować/ustawiać? Bo jak na razie to zainstalowałem tylko sdk i nie znajduje on tych bibliotek directxa


(Ryan) #9

Po co sobie utrudniać życie? Zainstaluj VC++ Express, powinno działać z kopyta (ewentualnie po dodaniu ścieżek do SDK).


(Michalw148) #10

Tu masz wszystko na twój temat :slight_smile: http://warsztat.gd/tutorials.php . Ja pomogłem to powiedz a jak jeszcze czegoś będziesz szukał to powiedz bo znam klika fajnych stron o tym temacie.

PS. Tu masz ciekawy artykuł o pisaniu gier 2D http://informatyka.wroc.pl/node/387?page=0,0 :smiley:


(pain3hp) #11

a przy okazji znacie coś do javy do gier 2d?


(Razi) #12

Graphics2D, standardowo w Javie. Ew. użyj jakiejś biblioteki do OpenGLa (np. lwjgl, jogl) żeby mieć lepsze przyspieszenie sprzętowe.