C - gui

Witam

Jestem początkującym programistą w języu C. Chciałbym napisać pewien program, który jako GUI używałbym przeglądarki internetowej. Czy jest taka możliwość? Proszę o kilka rad oraz czy można zdefiniować okno przeglądarki tak, aby miała wymiary np. 640x480 px?

z góry dziękuje

Nie rozumiem. Chcesz napisać przeglądarkę internetową w C, czy użyć C do napisania programu działającego w przeglądarce (zamiast np. PHP)?

Chyba jasno pisze :slight_smile:

Chcę napisać program, który używałby przeglądarki internetowej jako GUI.

Poszukaj pod hasłem “C + CGI”, dwa pierwsze wyniki:

http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/forms/cgic.html

http://www.boutell.com/cgic/

A coś takiego Ci chodzi?

// edit: cgi-util http://www.newbreedsoftware.com/cgi-util/

Nie chodzi mi o pisanie skryptów CGI lecz o program, który po uruchamianiu otwiera przeglądarkę internetową i używa jej jako GUI. Pewnie będzie musiał wyrzucać do niej kod HTML.

No właśnie niejasno, nawet bardzo niejasno :slight_smile:

Nie słyszałem o bardziej ekscentrycznym pomyśle, od kiedy Breżniew postanowił wysłać radzieckich kosmonautów na Słońce.

Szczerze mówiąc nie wiem, czy akurat w C da się to zrobić, ale nawet jeśli się da, to jest chyba tysiąc innych sposobów na zrobienie GUI, na dodatek znacznie ciekawszych, przyjemniejszych, łatwiejszych, szybszych i wydajniejszych.

To może podrzuć mi chociaż jeden.

P.S.

Nie chcę korzystać z żadnych gotowych bibliotek.

To może powiedz co to ma być mniej więcej za program i czy koniecznie ma być wykorzystana przeglądarka internetowa, a jeśli tak, to po co?

To niczego nie zrobisz.

Programujesz w C i nie używasz żadnych istniejących bibliotek?

Korzystam z istniejących bibliotek, tylko do stworzenia GUIa chciałbym stworzyć własną. Nie wiem po prostu jak się do tego zabrać.

To co wspólnego ma tworzenie własnej biblioteki do tworzenia GUI z interfejsem graficznym jakiejkolwiek przeglądarki? Naprawdę nie za bardzo sobie wyobrażam, co chcesz zrobić. Jak już napisałeś, chcesz, żeby twój program uruchamiał inną przeglądarkę, ok, rozumiem. I teraz chcesz jakoś przechwycić wszelkie działania użytkownika, ew. twój program ma sterować przeglądarką? Zrobienie czegoś takiego dla dowolnej przeglądarki jest raczej niemożliwe (czyt. szkoda czasu). Dla konkretnej przeglądarki jest już realniejsze, ale i tak bez modyfikacji samej przeglądarki raczej się nie obędzie (zależy co dokładnie chcesz zrobić). Opisz dokładniej twój cel.

A potem odkryjesz ogień i wynajdziesz koło :wink: O ile w międzyczasie nie zniechęcisz się do programowania.

Programowanie polega m.in. na tym, aby umiejętnie wykorzystywać to, co już zostało zrobione. Gdyby każdy robił od początku wszystko sam, nie mogłoby być mowy o jakimkolwiek rozwoju.

W C akurat najłatwiej zrobić interfejs konsolowy. Różnorakie interfejsy okienkowe łatwiej zrobić w różnych bibliotekach dla C++, w Javie, w .NET. Można także osadzić jedną z dostępnych przeglądarek wewnątrz własnego programu (logiczne, że musi to być w tym przypadku program okienkowy). Można sterować pracą zewnętrznej przeglądarki przez WinAPI, ale tego się raczej w C nie da zrobić, a nawet jeśli, to i tak łatwiej w czym innym. Można tworzyć aplikacje korzystające z przeglądarki internetowej jako interfejsu. Wtedy potrzebny jest serwer, który tłumaczy skrypt, w którym powstała dana aplikacja (np. PHP, CGI, JSP, ASP.NET) na zrozumiałego dla przeglądarki HTMLa.

Możliwości jest wiele, a Twój pomysł jest nie najlepszy - nawet jeśli go wykonasz, to bardzo się zmęczysz, a efekt będzie raczej mizerny.

Tak jak napisał somekind, jeżeli chcesz napisać program z GUI nie ma co wyważać otwartych drzwi. Jeżeli piszesz w C to chyba najlepiej użyć bibliotek GTK+ (pisane w C): http://www.gtk.org/

Dzięki za wszelką radę i pozdrawiam.