C++ i programowanie w API

Mam takie pytanie, jestem początkującym programistą Cpp ale jakąś tam wiedzę mam. Pisze programy w Visual C++ w konsoli. Ale chciałbym pisać w środowisku graficznym. Jaka książka do tego? przeglądałem np. Visual C++ 2005. Ale nie jestem przekonany co do niej. Poco uczy się pisania w konsoli skoro trzeba i tak się nauczyć programowania w API?

Hmm, a po co uczyć się liczb rzeczywistych skoro na studiach trzeba znać urojone?

ODP: Jakieś wprowadzenie musi być.

Fakt musi. Żadna wiedza się nie marnuje. Ale gubię się w momencie kiedy mam przejść do programowania graficznie. Bylem dziś w empiku i same książki do C# czy on jest aż tak wspaniały? Nawet książka Microsoft Visual 2008 przykłady są w C# a głownie praca jest dla programistów C++ i zrób sobie prezent.

Zastanawiałem się nad tą książką http://helion.pl/ksiazki/vs25pw.htm ale siedzę w VC++ 2008 ale różnicy chyba nie ma dużej.

Tak, C# jest wspaniały w porównaniu do C++. C++ używa się teraz przeważnie do gier, aplikacji wymagających wysokiej(bardzo) wydajności i tam gdzie nie ma innego wyjścia(np. wtyczki, moduły jądra itp.).

Kompilator VS 2005 i VS 2008 nie różni się w wielu rzeczach. IDE też się zbytnio nie różni.

Ja książki o WinAPI nie czytałem, ale ze stron mogę polecić winapi.org(na wstęp) i MSDN(wszystko opisane w dość przyjazny sposób).

C# jest jedną z tych nielicznych rzeczy która wg mnie naprawdę wyszło MS i pewnie w niedalekiej przyszłości ten język stanie się bardziej popularny od C++ (mowa o Windowsie). Co do wydajności C++ to wcale tak dużo C# nie brakuje, a w wielu przypadkach pewnie okazuje się on szybszy od C++.

Jeżeli chcesz robić koniecznie już okienka to może zacznij zabawę od Windows Forms, bo skoro korzystasz z VS rozumie że chcesz pisać aplikacje pod Windowsa - to tak jakbyś się bawił klockami lego:D

Dzięki:) Tak się właśnie zastanawiałem C++ czy C# ale jak wziąłem i zacząłem porównywać to C# to jakby C++ unowocześniony. Tak jak C do C++. Więc zdecydowałem się na C++ bo chyba nadal są poszukiwani programiści do C++ w pracy a przesiadka na C# nie będzie ogromnym wysiłkiem?

Tak chcę pisać aplikacje pod Windowsa.

O ile przesiadka C+±>C# jest bezbolesna i przyjemna, o tyle przesiadka C#->C++ już taka super nie jest :wink:

Programiści C++ są nadal poszukiwani, lecz duża część rynku to Java/C# więc też wypada to znać.

Dokładnie:) Z drugiej jednak strony znając C++, JAVA czy C# ucząc się drugiego i trzeciego będziemy dostrzegali w samym kodowaniu sporo wspólnych cech, zwłaszcza pomiędzy JAVA a C#. Ogólnie języki programowania to tylko narzędzia, jak się załapie o co biega, to potem nauka przychodzi łatwiej. Warto również czasem poczytać coś teoretycznego na temat algorytmów itp.

Ok dzięki;d Czyli kontynuacja nauki C++ -> Java -> C# ? :slight_smile:

Ja osobiście uczyłem się C# / java / C# (bo tworzę teraz projekty na zaliczenia), i jakoś wolę wstawianie w Visual Studio “klocków lego” od swing’a w JAVA :slight_smile:

C# jest nie jako odpowiedzią Microsoftu na Java, i to bardzo udaną.

z książkowych pozycji mogę polecić :

C# : http://helion.pl/ksiazki/cshnet.htm

Java: http://helion.pl/ksiazki/javpd3.htm + http://helion.pl/ksiazki/javtz8.htm

Posiadam też

http://helion.pl/ksiazki/cwvcsh.htm <— dobre by kogoś kto nie za wiele się zna “wciągnąć” w ten fascynujący świat :slight_smile:

http://helion.pl/ksiazki/cshtas.htm <— przykłady programów klient - klient / klient - serwer.

Ale to raczej takie ciekawostki, i można się spokojnie bez nich obejść.

To znaczy, że za mało podstaw języka nauczyłeś się w “konsoli”. Jeśli nie wiesz co to klasa, obiekt, jakie są elementy składowe klas, nie znasz instrukcji warunkowych, iteracyjnych, struktur danych, biblioteki standardowej, obsługi IO, systemu plików, XML, wątków, itd. to nie ma sensu się brać za programy okienkowe.

C# ma parę fajnych cech, które pozwalają skupiać się na wykonywaniu zadania, a nie myśleniu za komputer jak ma pracować. Dzięki temu można szybciej i efektywniej tworzyć w nim oprogramowanie (kosztem wydajności, przenośności i kilku innych nie zawsze istotnych rzeczy).

Nie miałem problemu ze znalezieniem pracy jako programista C#, nie znam także nikogo, kto by miał. Bez doświadczenia pierwszej pracy szukałem 6 tygodni, druga znalazła mnie sama.

I najważniejsze - Empik to nie jest dobre miejsce do kupowania takich książek. Bardzo się tam przepłaca.

Nie, to są trzy zupełnie inne języki programowania. To, że w każdym występuje np. if i for nie znaczy, że są podobne.

Czyli znając Javę można się nauczyć Haskella bez problemu? :wink: