C# - kilka pytan odnośnie programowania


(arlid) #1

Witam. Mam kilka pytań odnośnie programowania w C#. Dla znawcy tematu pewnie to pestka, ale mi jak najbardziej przyda się jakaś podpowiedź.

 

  1. Załóżmy, że mam taki sobie program (http://i58.tinypic.com/opzjhx.jpg):

kolor czarny - menu, kolor zielony - pasek stanu, kolor błękitny - "główne" menu.

Domyślnie po uruchomieniu jest w oknie głównym są kontrolki, teksty itd.t. Jak zrobić tak, by po naciśnięciu przycisków menu one się schowały, a pokazały inne (samo chowanie, click trigger to da się zrobić łatwo :))

 

  1. Podobna sytuacja. program w pliku Oknoglowne.cs. Ok. Klikam manu i wyskakuje mi nowy formularz, ale uruchamiany z pliku załóżmy dodajobiekt.cs. Da się tak zrobić? Że każde nowe okno jest jak gdyby w innym pliku? Znalazłem coś takiego: http://www.centrumxp.pl/dotNet/296,05-Tworzenie-solution-i-nowych-projektow.aspx, lecz nie jestem do końca pewien czy to ta k się nazywa.

 

Dzięki za pomoc.

 

Pozdrawiam


(pocolog) #2

I właśnie dlatego języki pokroju C# nie są dobre do nauki programowania…

Dla każdego zdarzenia zawartość okna musisz narysować od nowa, chyba że w menu będzie do wyboru dwa zdarzenia które gdzieś upchniesz podczas projektowania formularza, ale to jest bez sensu. Zacznij od hello world! bez użycia graficznego edytora formularzy…


(arlid) #3

Nie robię tego przeciągając kontrolki. Wszystko jest pisane z palca :stuck_out_tongue: Idzie nawet nawet. Ty;ko w głowie mam pomysły, a nie wiem jakim sposobem mogę je zrealizować. Przykładowo mam tablegrid i chciałbym uzyskać coś w stylu metro. I tak dodaję “panel” do kolejno do wiersza 0, kolumna 0, potem wiersz 0, kolumna 1 (by były obok). I na dole chciałbym uzyskać (kolumna 0, wiersz 1) panel o długości tych dwóch nad nim. Niestety te na gorze przesuwają się do boku i nad nim mam jeden panel (0,0), który notabene się rozciąga do długości tego z dołu :P. Ale z czasem to opanuje :slight_smile:

 

Niemniej jednak fajni by było, gdyby program uruchamiał siei składał się z kilku jakby “podprogramów” -> każda opcja menu  zapisana jako inny plik .cs, gdzie po kliknięciu na dana opocję “odpala” się innyplik .cs :stuck_out_tongue: To by troszkę ułatwiło prace, bo wszystko mógłbym napisać oddzielnie.


(slepcu) #4

nie jestem guru aplikacji desktopowych, ale w .Necie masz WPF - jest to biblioteka GUI wraz z wsparciem dla graficznego i znacznikowego (podobnego do HTML) języka. Znacznie ułatwia robienie czegoś takiego jak masz na myśli (grid jak kafelki)

np.: http://mahapps.com/controls/tile.html

 

“Niemniej jednak fajni by było, gdyby program uruchamiał siei składał się z kilku jakby “podprogramów” -> każda opcja menu  zapisana jako inny plik .cs, gdzie po kliknięciu na dana opocję “odpala” się innyplik .cs :stuck_out_tongue: To by troszkę ułatwiło prace, bo wszystko mógłbym napisać oddzielnie.”

Jak najbardziej jest to do zrobienia.

wypełnienie, grida musi być kolekcja oparta o jakis interface, w której każdy element jest obiektem innej klasy dziedziczącej po tym interface.

Można nawet pokusić się o automatyczne zmieranie tych klas i tworzenie obiektów za pomocą Reflection. Jest to już jednak bardziej skomplikowane.


(pebal) #5
  1. Dla każdego przycisku tworzysz panel.

  2. Panele układaszna na głownej formie w stos (jeden na drugim).

  3. Po naciśnięciu przycisku wywołujsz dla odpowiedniego panela metodę _ BringToFront _.


(arlid) #6

O jakieś na pozór przynajmniej dość proste rozwiązanie :slight_smile: Dzięki.