[C++] Kompilacja bez zewnętrznego kompilatora w MS Windows?


(Bartlomiej Kwiatkowski) #1

Właśnie się zastanawiam, czy można kompilować programy napisane w tym języku bez użycia zewnętrznych kompilatorów, środowisk programistycznych itp.

Na przykład taki oto, często spotykany w kursach dla początkujących, programik:

#include 

using std::cout;


int main()

{

	cout << "Hello world!";

	return 0;

}

Aktualnie używam MS Visual Studio .NET i tam po prostu wciskam skrót klawiszowy albo wybieram odpowiednią komendę z menu, ale ciekawi mnie jak to wygląda bez użycia narzędzi tego typu. Czy jest na to jakiś sposób wykorzystujący tylko wiersz poleceń systemu Windows? Czy trzeba by w takim przypadku zainstalować jakiś dodatkowy składnik Windows?


(Ryan) #2

Instalując IDE instaluje Ci się oczywiście kompilator. Wraz z VS .NET 2003 masz odpowiedni plik wsadowy ustawiający środowisko.

Przykład:

zainstalowałem VS w f:\tools\VS2003

Instalator utworzył plik:

f:\tools\VS2003\Common7\Tools\vsvars32.bat

Możesz uruchomić go z okna linii komend albo:

cmd.exe /k f:\tools\VS2003\Common7\Tools\vsvars32.bat

Kompilujesz proste rzeczy przy pomocy:

cl plik.cpp

Jeśli kod składa się z wielu plików źródłowych i potrzebujesz załączyć bardziej wysublimowane biblioteki niż np. stdio - powinieneś stworzyć makefile i użyć do kompilacji nmake.

Sam kompilator dostępny jest też za darmo w postaci VC++ Toolkit (prawdopodobnie wersja z VC 2003 dostępna jest wciąż na stronach MS).


(Bartlomiej Kwiatkowski) #3

Dzięki za odpowiedź Ryan.

Chodziło mi o trochę coś innego. Załóżmy, że przed komputer działający pod systemem MS Win XP zasiada programista nie mający do dyspozycji VS 2003, ani innych "pomocy", jak również nie ma połączenia z internetem. Czy, mając do użytku tylko to co powyżej, można napisać program np. w notatniku i w jakiś sposób go uruchomić (skompilować itd.)?

Sytuacja może nierealna, ale po prostu mnie to ciekawi.

Dzięki za pomoc w moich rozważaniach :slight_smile:


(Ryan) #4

Na to też odpowiedziałem:


(Bartlomiej Kwiatkowski) #5

Wygląda na to, że odpowiedź na moje pytanie brzmi: nie jest to możliwe -> http://msdn2.microsoft.com/en-us/visualc/aa336490.aspx. Nie wiem, czy Visual Toolkit C++ 2003 był składnikiem Windows, ale został zastąpiony przez Visual C++ 2005 Express Edition (zewnętrzne IDE). To by oznaczało, że można programować pod Windows XP, ale trzeba dysponować przynajmniej dostępem do internetu albo powyższym IDE.

Mam rację?


(Ryan) #6

Takie rzeczy nie są składnikiem systemu. A to, że zastąpiono toolkit VS 2005 Express - tym lepiej. Wciąż możesz kompilatora używać z linii komend (wcześniej opisany przypadek zainstalowanego VS03 pasuje).

Nie czaję części z dostępnością do Internetu - to raczej jasne, że jeśli potrzebujesz konkretnego oprogramowania (tutaj: kompilatora) to musisz go najpierw zdobyć. :-k

Jeszcze tips w materii debugowania - w przypadku kodu niezarządzanego więcej możliwości oferuje WinDbg (część Platform SDK, chyba dostępny też "luzem") niż wbudowany debugger w VS Express (przykładem niech będzie polecenie x).


(Matrix) #7

Po prostu: musisz mieć zainstalowany kompilator, linker, ew. debuger.

Polecam MinGW jako kompilator a jako IDE (środowisko programisty) Code::Blocks (http://www.codeblocks.org)