[C++] Książka do programowania obiektowego


(Mr Radzik) #1

Witam,

szukam książki do nauki programowania obiektowego w C++, więc proszę o poradę. Zależy mi, by była w miarę przystępna do zrozumienia, oraz na porządnym omówieniu wzorców projektowych. Szukałem, przeglądałem księgarnie (tradycyjne i internetowe), przeglądałem katalog helionu, niestety nic, co wydałoby mi się porządne, nie mogę znaleźć, liczę więc na to, że ktoś poleci mi coś dobrego.

Ew. nie musi być to książka o C++ jako takim, ale o samej idei programowania obiektowego, przykładach zastosowania, wzorcach itp., które dałoby się samemu zakodować.

Jeżeli nic fajnego do C++ nie znajdę, kupię prawdopodobnie "PHP. Obiekty, wzorce, narzędzia" (http://helion.pl/ksiazki/php-obiekty-wzorce-narzedzia-wydanie-iii-matt-zandstra,phpob3.htm), bo patrząc po spisie treści i opiniach znajomych ma dokładnie to, czego szukam:

  • wprowadzenie do programowania obiektowego od podstaw (oczywiście znając już strukturalne),

  • opis i listingi z wzorcami projektowymi,

  • przejście do bardziej zaawansowanego programowania obiektowego.

Ale jeszcze raz - prosiłbym o pomoc w znalezieniu czegoś podobnego do C++.


(kamil_w) #2

A może być C#? Osobiście mam książkę Jezyk C# 2008 i platforma .NET 3.5 autorstwa Andrew Troelsena i mogę ją polecić. Napisana przystępnym językiem. Jest też nowsze wydanie (lub nawet wydania).


(Frankfurterium) #3

Przed zakupem przejrzyj darmowe wykłady:

http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?t ... _obiektowe

http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?t ... _obiektowe


(Mr Radzik) #4

Hm. Póki co piszę w C++ / PHP / wkrótce w Javie, ale najbardziej zależy mi na rozwoju w tym pierwszym języku. Dlaczego nie ma do niego takich książek? Albo ja nie potrafię ich znaleźć :confused:

A coś odnośnie samych wzorców projektowych? Szukając w internecie przewijają się terminy UML, MVC itd., ale potrzebuję jakąś usystematyzowaną wiedzę, którą dam radę przełożyć na kod w C++ (bo z samą strukturą programu obiektowego, definicjami klas, obiektów itd. większych problemów nie mam, a to akurat jest ładnie omówione w różnych kompendiach).