[C++]Lekka biblioteka GUI

Witam!

Poszukuje biblioteki do pisania GUI. Przede wszystkim, chciałbym, żeby była lekka i prosta do nauczenia się. Słyszałem o FLTK i C++/TK, jakie macie o nich opinie?

Sprawdź, czy odpowiadałoby ci Qt.

O Qt słyszałem wiele dobrych słów, ale nie to, że jest lekkie. Binarka na MinGW waży 317 MB.

MS Visual jeszcze więcej, ale jaki to ma związek? Żeby uruchomić aplikację z Qt na dowolnym sprzęcie, wystarczy dorzucić do niej używane DLL-ki, a nie całe środowisko.

Dllki Qt’a ważą 10MiB, po kompresji 4MiB. Aż taki duży “koszt” to nie jest moim zdaniem, wręcz niewielki w porównaniu do tego, co oferuje. Uwierz mi, że te 4 MiB to na prawdę niewiele w dzisiejszych czasach.

No i oczywiście kompiluj pod Release, dllki pod Debug zajmują znacznie więcej, to normalne.

Inną biblioteczką jest wxWidgets - takie połączenie GTK “ze składnią” Qt. TK nie znam, ale słyszałem raczej przychylne opinie.

Skoro polecacie Qt to się przyjrzę tej bibliotece.

Qt lekkim bym nie nazwał. Pod jaki system?

@up

Majkrosoft Łindołs

Qt działa doskonale niezależnie od systemu. Nawet na urządzeniach o tak ograniczonych zasobach jak Raspberry Pi. Sam korzystam z Qt poprzez PyQt/PySide programując w Pythonie i jestem bardzo zadowolony z tego frameworka. Z niecierpliwością czekam na Qt 5. Obok natywnego wyglądu GUI w każdym wspieranym systemie pojawi się też styl Fusion, zastępujący stare style jak Motif czy Plastique. IMHO bardzo ładny (na pewno ładniejszy od Tk itd., chociaż Tk też dobrze wygląda jak jest dobrze zaprojektowany interfejs, chociaż “trochę old schoolowo”).

http://blog.qt.digia.com/2012/10/30/cle … ng-fusion/

0JI7X.png

Zależy też co rozumie się pod pojęciem “lekki”:

  • łatwy do nauczenia

  • lekki wagowo na dysku

  • lekki wagowo w pamięci

  • szybki

W każdym razie Qt jest bardzo dobrym, łatwym i wydajnym frameworkiem, a wagą binarek nie warto się w dzisiejszych czasach przejmować.

Fusiona nie znałem, muszę przyznać że całkiem ładny, choć na tym screenie co dałeś nieco za blady. Ale kilka wpisów w QSS i będzie git. Muszę się w końcu zainteresować wersją 5, bo zmiany są na prawdę ciekawe.