C# na start

co myślicie o tym języku na start nauki czy nie jest może zbyt trudny mam do niego książkę dlatego jestem zainteresowany właśnie nim

C# jest chory. Uczą go u mnie w technikum informatycznym a prawda jest taka, że na egzaminach zawodowych go nie ma. Jeśli pragniesz pisać programy na różne systemy (win, linux, os x) to wybierz C++ albo coś innego.

Jeśli C# jest chory to C++ powinien leżeć na OIOM-ie… To, że go nie ma na egzaminach nie znaczy, że język jest zły, tylko, że Ty go nie potrafisz wykorzystać.

Pisze się w nim łatwo i przyjemnie. Jeśli już masz książkę to zacznij się go uczyć.

Poszukaj na forum, wiele takich tematów było(wątki język vs język też były).

Wg mnie powinno się zacząć raczej od podstaw, od języka bez GC – ja proponuję C, bo to daje solidne podstawy do dalszej nauki.

Czy ja wiem czy piszę sie w nim łatwo i przyjemnie? Trzeba strasznie uważać na duże i małe litery. Prosta funkcja może się przez to wywalić… W C/C++ po prostu walisz z góry na dół małymi i się nie przejmujesz czy coś jest źle czy nie.

Tak jak nr47 polecam C na początek. To bardzo dobra podstawa.

Nie, przy pisaniu w C++ nie trzeba uważać na małe i duże litery… Wcale…

Zresztą, jak chcesz to i w C# nie musisz pisać CamelCase tylko innym sposobem. Tylko .NET i biblioteka standardowa C# jest tak napisana.

W porównaniu z językami niskopoziomowymi czy nie posiadającymi GC jak najbardziej.

Strasznie? Boisz się ich? Czy po prostu użyłeś słowa “strasznie” jako zamiennika dla “bardzo” wbrew wszelkim zasadom języka polskiego?

Wracając do tematu - ze znanych mi języków programowania tylko BASIC i Pascal są case-insensitive. Znasz więcej?

A wspomniany przez Ciebie C++ jest case-sensitive jak i C#. Więc gdzie tu różnica?

No jak się programiście funkcje wywalają przez to, że nieuważnie pisze, to znak, że źle wybrał w życiu albo potrzebuje lepszych okularów.

Jestem w technikum informatycznym i uczę się C#. Nie zgodzę się z kafar19, wg mnie c# to bardzo przystępny język. To że go nie ma na egzaminie… no cóż nie wszystko tam będzie, a jakby c# był to pewnie większość by płakała że za dużo materiału itp.

A co do środowiska polecam Microsoft Visual Studio.

Właśnie jego używam i jest bardzo dobry (środowisko oczywiście) jeśli chodzi o język to troszeczkę zacząłem ale książka 500 stron więc nie będę się nudził robię takie przykłady jak w książce i sam sobie swoje wymyślam i też robię żeby utrwalić jak dotąd bardzo łatwo mi się pisze oczywiście to tylko proste programy

C# umrze za parę lat, nie przetrwa próby czasu. A C++ jest potężnym językiem z całą masą bibliotek. I na każdą platformę! A Microsoft coś ostatnio gdyby nie 7…

Po czym wnioskujesz?

Może nie do końca umrze, może być wykorzystywany w małych projektach. Ale tam gdzie potrzeba pełnej kontroli nad kodem - metody obliczeniowe, obliczenia rozproszone, duże projekty warte setki tysięcy, całe oprogramowanie Open Source tu C++ wygrywa czyli jakieś 90% zadań 10% C#. Duże firmy oszczędzają kasę.

Moim zdaniem najlepiej zacząć naukę od C++, później ni będziesz miał większych trudności z przejściem na C#, PHP itp…

Większa część rynku to aplikacje biznesowe, a nie “wielkie projekty warte setki tysięcy, w których ważny jest każdy takt”. Całe oprogramowanie OS nie jest w C++(chociażby ASP.NET MVC, IronPython). C++ to nie jedyny język!

Firmy oszczędzają pisząc oprogramowanie właśnie w C#, a nie w C++. Czas produkcji jest krótszy i pisze się łatwiej.

Małe tzn. jakie? Mierzysz to jakoś w liniach kodu, punktach funkcyjnych bądź inaczej?

A jakie to są duże? Widziałeś kiedyś duży projekt?

Właśnie, pełnej kontroli nad kodem. Taką kontrolę znacznie łatwiej osiągnąć na platformach posiadających automatyczne zarządzanie pamięcią, a nie w C++.

Oszczędzają na kosztach produkcji oprogramowania. Koszty są zależne od czasu wykonania. Czas wykonania z kolei od długości kodu, trudności debugowania oraz liczby gotowych elementów. Tu Java i C# biją C++ na głowę.

Zgodnie z Twoimi teoriami Java powinna umrzeć już dawno temu.