[C++] Pomoc w instalacji bibliotek

Więc tak, jak wiadomo biblioteki to rzeczy niezbędne do bardziej zaawansowanego programowania. Ja osobiście jestem w tym ciemny. Mógłby mi ktoś wyjaśnić Krok Po Kroku na czym polega instalacja bibliotek ? Tak dla przykładu mogła by być to biblioteka Allegro bo akurat miałem się za nią zabrać :slight_smile:

Nie ma za bardzo co wyjaśniać, biblioteka, to zestaw zdefiniowanych interfejsów i ich implementacji, dzięki czemu mamy się jak komunikować z tym co, ktoś inny napisał. Instalacja polega na pobraniu tego zestawu i używaniu go. Używamy interfejsu linkując do implementacji, dzięki czemu nasz program może się skompilować w ciemno nie znając tejże implementacji, a implementację dostarczymy w runtime-ie, czy to jako zainstalowaną zależność przez manager pakietów, czy po prostu bibliotekę standalone.

Bez przesady, instalacja allegro na Debianopochodnych to dwie komendy (zakładając, że nie masz już build-essential)

sudo apt-get install build-essential

sudo apt-get install liballegro4.2-dev

Tu masz link z przykładowym programem i jak kompilować spod terminala (flagi): http://singhgurjot.wordpress.com/2012/05/19/how-to-install-allegro-library-c-c-gaming-lib-in-ubuntu-12-04/

PS Na nowym LTS Ubuntu, powinno być allegro 5, może być łatwiej to wyszukać przez ichniejszy manager oprogramowania.

Gorzej jak ktoś ma Windowsa…

 

Edit: Ok dzięki już sobie poradziłem i dzięki za wysiłek na wykład :slight_smile: