[C++] Poszukiwanie projektu


(Sebastianp88) #1

Witam wszystkich

Mam do Was wielką prośbę. Otóż wraz z kolegą poszukujemy pomysłu na dobry projekt. Sami jakoś nie możemy nic wymyślić. Dlatego pytanie do Was; jakiego oprogramowania wam brakuje? Co proponujecie na projekt? Będę wdzięczny za wszelkiego rodzaju propozycje.

Z góry dziękuję


(Quentin) #2

Z GUI, bez :?:


(Sebastianp88) #3

Jak już robić coś konkretnego to raczej z GUI.


(Darex) #4

Może jakąś przeglądarkę ?? Zróbcie konkurencje, Mozilli Firefox, Operze, IE, Safari, Netscape i innym.

A tak na serio może jakiś rozbudowany edytor tekstowy coś pomiędzy notatnikiem a Microsoft Word 2007 lub 2003


(Ryan) #5

Nie będę odkrywczy, ale najlepszy projekt to coś, co Tobie się przyda. Kiedy zaczynałem programować, lubiłem bawić się plikami z gier. Moja pierwsza działająca aplikacja to był program wyciągający tekstury z pierwszego Tomb Raidera. Zanim jednak program zaczął działać, musiałem stworzyć kilka mniejszych aplikacji, które pozwalały mi na zabawę danymi w plikach TR (np. program wyciągający fragmenty danych z pliku).

Znajdź sobie jakąś małą aplikację-pchełkę, która by Ci się przydała i zabierz się za pisanie. Na początku nie ma czegoś takiego jak "zbyt banalny program" - każdy kawałek kodu będzie dla Ciebie jak wtaczanie głazu pod górę. Dlatego też nie sil się na imponujące (czyt: przydatne komuś więcej niż tylko Tobie) programy, bo 1) nigdy ich nie skończysz, 2) zniechęcisz się do kodowania.


(etam) #6

Napisz grę snake.

W c++ z użyciem biblioteki allegro mój ma 250 linii kodu.


(muchozol) #7

Pisanie kolejnego notatnika itp. nie ma sensu. Najlepiej przejść się po okolicznych firmach i popytać czego im brakuje. Tym sposobem masz szansę wbić się w jakąś nisze.


(Ryan) #8

@muchozol: rzecz w tym, że nic nie wskazuje na to, że sebastianp88 ma jakieś kosmiczne doświadczenie w kodowaniu. Gdyby tak było - nie pytałby o pomysły na coś do napisania. Miałby więcej pozycji na TODO niż czasu na ich napisanie. W takiej sytuacji chodzenie po okolicznych firmach w celu wybadania rynku jest czasem zmarnowanym - czasem, który można poświęcić na doskonalenie skillsetu.


(Quentin) #9

I co z tego, że ma 250 linijek kodu :?:


(Ryan) #10

Ano to, że 250 linii to nie jest dużo i tym samym nie jest to projekt złożony (czyt: jest w sam raz jeśli się do tej pory nie pisało nie wiadomo ile kodu).


(-Saibamen-) #11

A ja zapodam z innej beczki :slight_smile: Kalkulator piwny. Chyba nie muszę tłumaczyć szczegółów :stuck_out_tongue:


(Ryan) #12

Mógłbyś, bo ja np. nie mam pojęcia co miałoby się w nim znaleźć. A brzmi ciekawie.;-]


(Darex) #13

Ile masz promila we krwi :stuck_out_tongue:


(nintyfan) #14

Może jakiś wygaszacz ekranu? Wiem, że byłby wtedy bez GUI, ale cóż. Ważne, żeby było proste, a wygaszacze nie wymagają projektowania interakcji z użytkownikiem.

Możesz też napisać faktycznie jakąś mini-grę, byleby z głową. Aha. Zauważyłem, że masz na myśli C++, czyli raczej o coś rozwiązanego na klasach. W przypadku prostej gry klasy można wykorzystać - w przypadku wygaszacza, to pozbawione sensu.


(Ryan) #15

Z jakiejś konkretnej przyczyny czy tylko Ci się tak wydaje? Architektura aplikacji (i wybór języka) zależy od pożądanej charakterystyki tej aplikacji (modułowość, niezawodność, prędkość, itp.) oraz ogólnej złożoności projektu, a nie od tego czy to gra czy wygaszacz. Można sypać setką przykładów, kiedy prosta gra nie zyska na czytelności z powodu OOP i takie, kiedy wygaszacz na klasach zdaje się być "naturalnym" wyborem.


(Sawyer47) #16

Dokładnie to co napisał Ryan powyżej. Prosty kontrprzykład odnośnie do tego wygaszacza. Czy pracy nie ułatwiłaby klasa bazowa, nazwijmy ją Screensaver, która implementuje komunikację z systemem operacyjnym i definiuje interfejs dla klas potomnych?

A co do tematu, jeśli nie macie pomysłu to może zamiast pisać jakiś program od zera, zajmijcie się ulepszeniem jakiegoś już istniejącego? Często użytkownicy żądają jakieś funkcjonalności w nowej wersji programu – wybierzcie jakąś aplikację i zaimplementujcie jakiś feature. Jeśli dobrze to zrobicie może nawet twórcy programu zgodzą się na włączeniem waszego kodu do oficjalnego wydania?


(etam) #17

nie znasz tego?


(nintyfan) #18

Tylko się tak wydaje. Miałem na myśli raczej prosty wygaszacz. Jeżeli np. weźmiemy system czątek, to zależy wszystko od jego złożoności, np, cząstki mogą mieć różny rozmiar, wagę i wchodzić w różne interakcje z danymi typami cząstek. Jeżeli natomiast system ma być prosty, to nie ma sensu używać klas.


(Ryan) #19

Można rozwinąć Twoją myśl: nigdy nie ma sensu używać klas, bo to tylko syntaktyczny cukier a nie funkcjonalność języka. I to też będzie prawda.


(somekind) #20

Jaki system jest prosty, a jaki nie?