[C++] Problem z biblioteką conio

Witam, uczymy się programować na studiach. No i chciałem odpalić programy pisane na zajęciach w domu.

Problem pojawia się w momencie kompilacji. W pracowni korzystamy z Borlanda 2007. W domu mam MS Visual 2010. Zauważyłem, że jest różnica. Tam jest biblioteka conio, w Visualu conio.h. Zmieniam to na początku programu ale i tak się “krzaczy”.

Przykładowy programy i błędy:

//---------------------------------------------------------------------------




//---------------------------------------------------------------------------


// Trzeci programik C++


#include 

#include 


using namespace std;


void main()

{

	system("cls");

	system("color 50"); //color tła megnata

	gotoxy(20,10);

	textcolor(RED); // kolor czerwony tekstu

	textbackground(10); //kolor zielony tła

	cprintf("Zabawa z barwami konsoli");

	gotoxy(10,20);

	textcolor(YELLOW); // kolor zółty tekstu

	textbackground(30); //kolor tła

	cprintf("Zabawa z barwami konsoli HAHAHA");


	getch();

}

1>c:\users\artur\documents\visual studio 2010\projects\pusty\pusty\dod.cpp(18): error C3861: 'gotoxy': identifier not found

1>c:\users\artur\documents\visual studio 2010\projects\pusty\pusty\dod.cpp(19): error C2065: 'RED' : undeclared identifier

1>c:\users\artur\documents\visual studio 2010\projects\pusty\pusty\dod.cpp(19): error C3861: 'textcolor': identifier not found

1>c:\users\artur\documents\visual studio 2010\projects\pusty\pusty\dod.cpp(20): error C3861: 'textbackground': identifier not found

1>c:\users\artur\documents\visual studio 2010\projects\pusty\pusty\dod.cpp(22): error C3861: 'gotoxy': identifier not found

1>c:\users\artur\documents\visual studio 2010\projects\pusty\pusty\dod.cpp(23): error C2065: 'YELLOW' : undeclared identifier

1>c:\users\artur\documents\visual studio 2010\projects\pusty\pusty\dod.cpp(23): error C3861: 'textcolor': identifier not found

1>c:\users\artur\documents\visual studio 2010\projects\pusty\pusty\dod.cpp(24): error C3861: 'textbackground': identifier not found

Zmieniłem z iostream.h na iostream i z conio na conio.h.

W pracowni program działał. W czym jest problem?

Inne środowiska. Conio nie gwarantuje działania od ładnych kilkunastu lat, fakt że dzisiejsze środowiska niektóre go jeszcze tolerują jest tylko wynikiem sentymentu i litości chyba. Widocznie w tym borlandowym z conio dostarczyli tylko funkcję getch.

Zainteresuj się biblioteką ncurses i jej portem pdcurses.

Dokładnie conio.h nie jest w standardzie C/C++ dlatego działanie tej biblioteki nie jest gwarantowane :

http://conio.sourceforge.net/docs/conio.pdf

Conio.h To nie jest czysty c,c++,to jest bardziej pod DOSa,dlatego trzeba różne implementacje tej biblioteki ściągać do różnych narzędzi,albo samemu sobie napisać potrzebne funkcje,w książce o ASCII C nie ma opisanej tej biblioteki

Zgłupiałem w tym momencie:/

Znalazłem zamiast np. gotoxy komende setxy manipulator jednak nie potrafię jej użyć:/

wywala mi

1>c:\users\artur\documents\visual studio 2010\projects\pusty\pusty\dod.cpp(20): error C2065: 'setxy' : undeclared identifier

1>c:\users\artur\documents\visual studio 2010\projects\pusty\pusty\dod.cpp(20): error C3861: 'manipulator': identifier not found

Istnieje możliwość dodania conio2.h do Dev-C++ należy tylko dobrze szukać. Środowisko być może nie najlepsze, jednak jeżeli ktoś tego potrzebuje koniecznie to jest to pewne wyjście z sytuacji.

Zobacz,czy w narzędziach jest biblioteka dos.h i ją dołącz

Zobacz mój poradnik o conio2 tutaj http://forum.dobreprogramy.pl/instalacja-conio-t496103.html znajdziesz tam wszystko o conio i conio2. Powodzenia