[C++] Problem z obsługą plików

Chce odczytać dane z pliku dane.txt Napisałem kod, który niby działa popranie, ale nie odczytywał danych więc dorzuciłem warunek sprawdzający i okazało się że za każdym razem nie mam dostępu do pliku. Wie ktoś co może być tego przyczyną?

Hej.

Skompilowałem kod w ten sposób i jeśli plik dane.txt istnieje w tym samym katalogu, w którym jest skompilowany program w postaci pliku wykonywalnego exe to uzyskamy dostęp do pliku. Jeśli pliku o takiej nazwie i rozszerzeniu nie ma w tym katalogu to otrzymamy odpowiedź, że dostęp do pliku został zabroniony.

BTW: jeśli nie korzystasz ze standardowej przestrzeni nazw to tak jak w przypadku endl - std:: endl także cout - std::cout. W sumie to :smiley: z tego kodu wynika, że otwierasz plik do odczytu. Może błąd tkwi w pobieraniu danych z pliku ? Albo musisz najpierw stworzyć plik dane.txt z przykładowymi danymi, które chcesz odczytać, wtedy program znajdzie plik o podanej nazwie i go otworzy.

Okazało się że gdy odpalam solucje w Visualu to nie odczytuje pliku a jak w folderze gdzie jest plik exe to czyta. Trochę to nie komfortowe.

Dzięki za odpowiedź :slight_smile:

Dodane 27.02.2011 (N) 22:30

Teraz mam następny problem. Obsługa plików to moja nie najlepsza umiejętność :stuck_out_tongue: Ogólnie program ma wczytywać kilka liczb rzeczywistych do tablicy

TAB[Max] (Max=1000). Przed zbudowaniem pętli wczytującej chciałem sprawdzić czy w ogóle udaje się odczytywać z pliku. Dodałem do kodu (pogrubienie) instrukcję która ma wczytać pierwszą liczbę do zmiennej a. Program wyświetla mi jakieś liczby z kosmosu. Co jest źle?

To moje gg. do 24:30 jestem na kompie dzisiaj. Odpowiedz na Twoje drugie pytanie jest bardziej zlozona. Odczyt pliku, ustawienie wskaznika na pierwszym elemencie odczytanym w pliku. Ustawienie wskaznika na koncowym elemenecie. Wtedy wiemy ile elementow zawiera plik i mozemy odczytywac dane. Mozna odczytac pojedyncza dana lub dane z calego pliku. Tzn moje gg to: 7516310.

Wielkie dzięki dla Kubusa! :smiley: Nareszcie rozjaśniła mi się obsługa plików :slight_smile: