C# problem z polskimi znakami

Cześć :slight_smile:

 

mam problem w C# z polskimi znakami. Chodzi mi oto, że jeżeli mam 

 

Console.WriteLine(“Wartość”); 

 

to litery ś i ć zamienią się w jakieś wzorki :/. Wcześniej takiego problemu nie miałem, było wszytko okej. Dopiero dzis zauważyłem ten problem :frowning: Nic nie zmieniałem w ustawieniach :stuck_out_tongue: Pomóżcie !!

Dwie sprawy mi do głowy przyszły:

 

  1. Sprawdź ustawienia regionalne w systemie (czy masz język polski).

  2. Ustaw kodowanie wyjściowe, służy do tego (rzecz jasna, przed jakimkolwiek Write/line): 

Console.OutputEncoding = Encoding.UTF8 - przykład dla UTF-8

Windowsowe kodowanie to: Encoding.GetEncoding(“Windows-1250”)

Ja dopiero zaczynam programować i za bardzo nie wiem co mam zrobić :/.

@djpizmak napisał co masz zrobić. Napisz podaną linijkę w programie przed jakimkolwiek Writem.

Najpierw sprawdź ustawienia systemowe: Panel sterowania -> Region oraz ustawienia klawiatury.

 

W Visual Studio jest obsługa takiego magicznego klawisza: F1. Ustaw kursor na poleceniu którego nie rozumiesz/nie znasz, potem F1 i masz bardzo intuicyjną pomoc z zasobów MSDN. Korzystaj z tego.

 

Przykład z kodowaniem:

 

namespace ConsoleApplication1
{
    class Program
    {
        static void Main(string[] args)
        {
            Console.OutputEncoding = Encoding.GetEncoding("Windows-1250");
            Console.WriteLine("coś z polskimi znakami");
            Console.ReadLine();
        }
    }
}

Język miałem ustawiony na angielski, ale zmieniłem na polski i dalej nic. Reszta ustawień jezyka jest dobrze ustawiona .Ja mam Środowiskoeurpojskie (windows).

 

Wszystkie opcje językowe zmieniłeś na polski? Systemowy język, klawiatury, regionu? Ustawienia regionalne (waluta, format cyfr itp). To nie jest tylko jedno ustawienie. Sprawdź to dokładnie, a po wszystkim restart komputera.

 

Dodatkowo w Visual Studio sprawdź:

Narzędzia -> Opcje :

Środowisko -> Klawiatura -> schemat mapowania klawiatury -> domyślny

 

Sprawdzałeś ten kod ode mnie? Pomogło? Nadal były krzaczki?

Wszystko jest ustawione jak należy w opcjach też i tych w Visualu i te w komputerze :slight_smile: twój kod pierwszy który podałeś Console.OutputEncoding = Encoding.UTF8 , Encoding.GetEncoding(“Windows-1250”) zmienia tylko wzorek :stuck_out_tongue: ten kod późniejszy co podałeś nic nie poprawia :/. I jak napisałem wcześniej mam Środowiskoeuropejskie(windows). Nic wcześniej nie zmieniałem w ustawieniach. Właśnie mam pytanie czy zapory systemy jakieś antywirusy mogły coś namieszać powodując te problemy ? Bo w sumie pare zainstalowałem bezpłatnych z tej właśnie strony :P.

Dla mnie masz coś nie tak z systemem operacyjnym. Sprawdziłem 

Console.WriteLine(Console.OutputEncoding.EncodingName);

na wszystkich moich komputerach (Windows 7, Windows 8 i Visual Studio 2012/2013 i zawsze mam:

Środkowoeuropejski (DOS)

a nie (Windows).

 

Posprawdzaj systemowe ustawienia językowe. 

Windowsa masz legalnego? Jaka to wersja? 

Tak mam legalnego Windowsa a dokładniej WIndows 7 Home Premium. Sprawdzałem wszystko, nie wiem co już zmienić i zrobić :stuck_out_tongue:

Jaką wersję Visual Studio masz?

 

Odinstaluj swoje Visual Studio:

 

Deinstalator dla:

VS 2010: http://archive.msdn.microsoft.com/vs2010uninstall

VS 2012: http://support.microsoft.com/kb/2771441/EN-US#Force

 

Potem zainstaluj najnowszą wersję: 2013.

Odinstalowałem Visuala 2010 i zainstalowałem Visuala 2013 z pakietem językowym polskim. Nadal to samo, nie wykrywa mi znaków polskich :/. To coś w systemie :frowning:

Cześć rozwiązałęm chyba problem :slight_smile: było prostrze niż się wydawało :slight_smile: jak jest okno konsoli, trzeba wejść w właściwości potem czcionka  i ustawić na Lucida Console :stuck_out_tongue: